آرسلور میتال را می‌توان غول مرحله آخر دانست؛ عظیم‌ترین شرکت تولید فولادی که تابحال جهان به خود دیده است. با نگاهی به لیست بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد جهان، احتمالاً دیدن شرکت‌های چینی شما را خسته کند.

از بالا تا به پایین همه شرکت‌ها، چینی هستند؛ 7 شرکت از 15 شرکت برتر چینی هستند! اما یک نام احتمالاً شما را شگفت‌زده خواهد کرد: آرسلور میتال! شرکتی که به‌تنها در صدر جدول ایستاده و با کنار زدن تمام غول‌های آسیایی، نام خود را در صدر جدول ثابت کرده است.

آرسلور میتال بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد جهان است! اما رسیدن به این موفقیت و تبدیل شدن به بهترین، اصلاً کار ساده‌ای نیست؛ مخصوصاً هنگامی که پای شرکت‌های چینی وسط باشد.

آمار و ارقام در مورد شرکت آرسلور میتال

پیش از ادامه بحث باید خاطر نشان کرد دفتر اصلی شرکت آرسلور میتال در کشور لوکزامبورگ قرار دارد اما زیرساخت‌های تولیدی آن، تقریباً در سراسر جهان پخش شده است. پس از دیدن نام لوکزامبورگ در برابر آن نباید شگفت‌زده شد.

تاریخچه آرسلور میتال

آنچه که امروزه به عنوان آرسلور میتال شناخته می‌شود، در سال 2006 با تلفیق دو شرکت عظیم میتال و آرسلور ایجاد شده است. البته بهتر است بگوییم با خرید شرکت آرسلور توسط شرکت میتال.

شرکت میتال که یک شرکت هندی بود، توسط “لاکشمی میتال”، تاجر، سرمایه‌گذار و صنعتگر موفق هندی بنا نهاده شده است. شرکت میتال در سال 2006 در یک رقابت شدید با سوراستال روسیه، توانست مالکیت آرسلور را بدست آورد. خود شرکت آرسلور نیز، یک غول عظیم‌الجثه در غرب اروپا بود که همزمان در اسپانیا، فرانسه و لوکزامبورگ فعالیت می‌کرد. در نهایت اما آنچه که اهمیت دارد، زایش و ایجاد عظیم‌ترین شرکت تولیدکننده فولاد در جهان است.

تاریخچه آرسلور میتال

آمار و ارقام در مورد شرکت آرسلور میتال

پیدا کردن آمار و ارقامی که نشان‌دهنده عظمت شرکت آرسلور میتال باشند اصلاً سخت نیست و صدها عدد و رقم برای شگفتی و تعجب وجود دارد. تناژ تولیدی شرکت در 4 سال اخیر به شرح زیر بوده است:

  • در سال 2016 تناژ تولیدی 95.45 میلیون تن
  • در سال 2017 تناژ تولیدی 97.03 میلیون تن
  • در سال 2018 تناژ تولیدی 96.42 میلیون تن
  • در سال 2019 تناژ تولیدی 97.31 میلیون تن

در تمام این سال‌ها آرسلور میتال توانسته با ثبات خاصی صدر جدول را حفظ کرده و برترین تولیدکننده فولاد جهان از حیث تناژ تولیدی باشد. این موضوع اما اصلاً اتفاقی و برخاسته از شانس نیست.

تیم‌های تحقیقاتی و نوآوری در این شرکت فعالیت شدیدی دارند و اجازه نمی‌دهند تا هیچ خط تولیدی با افت بهره‌وری یا هزینه‌زایی مواجه شود. از سویی دیگر باید خاطر نشان کرد شرکت چینی “گروه بائو-وو” با خیز عجیبی در حال نزدیک شدن به آرسلور میتال است و ممکن است در سال‌های بعدی بتواند به این شرکت در رقابت برای تولید فولاد، شوک‌های جدی وارد کند.

این یعنی برای داشتن بیشترین تولید در جهان، نیاز دارید تا در یک رقابت جدی بجنگید. درآمد سالانه شرکت برابر با 70.61