به طور کلی آرماتور بندی را می توان یکی از مهم ترین و اساسی ترین بخش های ساخت و ساز به شمار آورد زیرا به پایداری و مقاومت بنا مرتبط می شود. از این جهت داشتن دانش کافی و البته تجربه مفید برای آرماتور دقیق و اصولی بندی بناهای بتنی الزامی است.

آرماتور بندی استخر نیز حساسیت های مخصوصی دارد و باید با رعایت کامل اصول و با دقت کافی انجام شود، زیرا یک اشتباه در اجرای فونداسیون و آرماتور بندی آن می تواند منجر به خسارات مالی و حتی جانی زیادی شود. اگر می خواهید درباره آرماتوربندی کف استخر و دیواره های آن بیشتر بدانید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

آرماتوربندی استخر

آشنایی با مراحل آرماتوربندی استخر

همانطور که گفته شد اجرای صحیح فونداسیون و آرماتور بندی استخر بسیار اهمیت دارد و باید به درستی انجام شود تا در آینده با نشست و خرابی کف مواجه نباشیم. در نظر داشته باشید که استخر قرار است حجم بسیار بزرگی از آب را در خود جای دهد پس باید توان تحمل چنین تنش و بار بزرگی را داشته باشد. به همین دلیل لازم است در آغاز کار، کف استخر به خوبی مقاوم سازی شود و این کار با جایگذاری شبکه بزرگ و منظمی از میلگرد صورت می گیرد که به آن مش بندی نیز گفته می شود. در ادامه نحوه آرماتور بندی کف استخر به صورت گام به گام توضیح داده خواهد شد:

گام اول: طراحی اولیه

پیش از هر گونه اقدام برای آرماتور بندی استخر باید ابتدا محاسبات و طراحی های اولیه انجام گیرد. لازم است محلی که برای ساخت استخر در نظر گرفته شده کاملاً بررسی شود. خاک بستر استخر باید یکنواخت و به اندازه کافی مقاوم باشد تا بتواند بار بزرگی که بر آن وارد می شود را تحمل نماید. در صورت لزوم پیش از هر چیز سنگریزه های داخل خاک باید جمع آوری شوند. سپس می توان با توجه به ابعاد استخر نقشه آرماتور بندی آن را برای اجرا آماده کرد.

گام دوم: انتخاب سایز مناسب میلگرد

معمولاً میلگرد های مورد استفاده برای آرماتور بندی استخر ابعاد و اندازه های مشخصی دارند، اما سایز نهایی و تعداد آن باید با توجه به نوع شبکه بندی آرماتورها انتخاب شود. ضخامت این میلگرد ها از بین 3/11، 5/19 و 16 میلی متر انتخاب می شود و طول آنها نیز 10 متر، 15 متر و 20 متر است.

نکته:

نوع و چگونگی خم کردن آرماتورها نیز موضوعی پراهمیت است. میلگردهایی با سایز کوچک تر از 12 به طور معمول با دست نیز خم می شوند ولی برای میلگردهای ضخیم تر باید از ابزار و دستگاه های مناسب برای این کار استفاده کرد. انتهای برخی از خم ها باید قلاب تعبیه شود و برخی خم ها به شکل گونیا هستند. تمام این موارد به نوع میلگرد بستگی دارند و باید مورد توجه قرار بگیرند. علاوه بر این ها، سرعت خم کردن و حتی دمای محلی که آرماتورها در آن خم می شون