از میان تمام مصالحی که در ساخت یک ساختمان به کار می رود، می توان به بتن لقب پرمصرف ترین را داد. این ماده ساختمانی در تمام جهان و خصوصاً ایران، کاربرد فراوانی دارد و از آن جایی که با ساخت و ساز و عمر بناها ارتباط دارد، برای بررسی صحت عملکرد آن، آزمایش هایی نیز تعبیه شده است. یکی از این آزمایش ها، آزمایش پیوستگی میلگرد با بتن نام دارد که در ادامه به طور مفصل درباره آن توضیح داده خواهد شد.

بتن ویژگی های زیادی دارد که ضعف یا قدرت در هر یک از این ویژگی ها می تواند به عملکرد ضعیف یا قوی بتن در ساختمان منجر شده و در نهایت باعث خسارت و آسیب و یا بالعکس، بالا رفتن طول عمر بنا شود.

آشنایی با این ویژگی ها، انجام آزمایش های مختلف برای بررسی عملکرد بتن (مانند آزمایش پیوستگی میلگرد با بتن) و تلاش برای ارتقا کیفیت این ماده مهم و پرمصرف ساختمانی، می تواند به بالا رفتن کیفیت ساخت و ساز در کل کشور منجر گردد.

درباره میلگرد چقدر می دانید؟

شاید همه ما نام میلگرد را زیاد شنیده باشید، اما تنها فعالان حوزه ساخت و ساز با نقش مهم میلگرد و انواع آن آشنایی کامل دارند. خوب است پیش از پرداختن به آزمایش پیوستگی میلگرد با بتن، درباره میلگردها بیشتر بدانیم.

آزمایش پیوستگی میلگرد

میلگرد یکی از پرکاربردترین قطعات فولادی در صنعت ساختمان سازی است که به صورت میله هایی با ضخامت های متنوع تولید می شود. جایگذاری این میله ها در بتن به آن کمک می کند در برابر تنش های کششی مقاومت کافی داشته باشد. بتن بدون میلگرد حتی اگر در بهترین کیفیت ممکن استفاده شود باز هم در برابر نیروهای کششی مانند تنش حاصل از زلزله، ضعیف عمل می کند و ترک بر می دارد.با توجه به قیمت میلگرد می توان گفت از عومل تاثییر گذار دقیمت ساختمان نیز است

آشنایی با انواع میلگرد مورد استفاده در ساخت یک بنا

در بخش قبل با عملکرد و وظیفه میلگرد در بتن آشنا شدیم. به دلیل همین عملکرد و نقش مهم میلگرد در بتن است که انجام آزمایش پیوستگی میلگرد با بتن اهمیت پیدا می کند. میلگردهایی که برای مقاوم تر کردن بتن مورد استفاده قرار می گیرند، انواع گوناگونی دارند و به روش های مختلف دسته بندی می شوند.

روش اول، دسته بندی میلگردها بر حسب نوع فرآیند تولید است یعنی میلگرد تولید شده از: فولاد سرد اصلاح شده، فولاد گرم نورد شده و فولاد ویژه (گرم اصلاح شده). در دسته بندی دوم، میلگردها بر اساس شکل ظاهری خود تقسیم بندی می شوند و سه گروه میلگرد ساده، آجدار و آجدار پیچیده را تشکیل می دهند.

هر کدام از این