برای خمکاری ورق روش های گوناگونی وجود دارد. یکی از قطعه های فولادی بسیار مهم که در صنعت ساخت و ساز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد ورق است. پس از فرآیند فرم دهی ورق از آن میتوان محصولات زیادی را تولید و وارد چرخه بازار کرد.

در فرایند خمکاری تحمل کشسانی قطعه آهنی مورد بازبینی قرار می گیرد و همینطور اندازه خمی که در آن اتفاق می افتد، تا حدی که لایه روی ورق دچار ترک نشود و در نهایت شکسته شود، پس از اینکه فرآیند آنالیز و سنجش مقدار خمش قطعه فولادی مورد بررسی قرار گرفت با استناد به آن خم کاری انجام می شود.

آشنایی با خمکاری ورق

در فرایند خمکاری تولیدات فولادی به چند روش انجام میشود که در زیر به آنها اشاره می کنیم

  1. خمکاری به شکل مستقیم
  2. خم کاری به شکل انحنا
  3. خمکاری با روش فلنج

مدل های خمکاری ورق :

می خواهیم در اینجا شما را با مدلهای مختلف خمکاری ورق آشنا کنیم. از این روش ها برای اینکه بتوانیم حالت مورد نظر را در قطعه تولیدی به وجود آوریم استفاده می کنیم: بالا بردن توان تحملی محصول در مقابل کشسان و خمش، به وجود آوردن متصلات و بقیه موارد روی ورق. به همین خاطر ما از ماشین آلات و ابزارهای مختلفی برای این کار استفاده می کنیم که البته هر کدام از آنها فرایندی خاص را روی ورق ایجاد می کنند.

شما عزیزان باید بدانید که خمکاری ورق گالوانیزه با دو روش انجام می شود:

  1. یک روش دستی
  2. دو روش ماشینی

در روش دستی ما ابزارهایی را مانند گیره و چکش و انبر قفلی را مورد استفاده قرار می دهیم و در روش ماشینی همانطور که از اسمش پیداست برای خمکاری ورق آهن از ماشین آلات و ابزارهای ویژه استفاده می کنیم.

تمامی این موارد به نوع قطعه فولادی و همچنین ضخامت آنها بستگی دارد، یعنی شما با توجه به این موارد تصمیم می گیرید که بهترین روش برای خمکاری قطعه فولادی مورد نظرتان کدام روش است، پس از آن روش برای خم کاری قطعه مورد نظر استفاده میکنید.

برخی از روش های خمکاری ورق :

مثلا در روشی مثل گیره وقتی شما قطعه مورد نظر را درگیره محکم می کنید سپس برای ایجاد خم شدگی در قطعه مورد نظر از چکش استفاده میکنید و با اعمال ضرباتی به قطعه فولادی شکلی را که میخواهید به آن می دهید، شما عزیزان میتوانید در خصوص ورق هایی با ضخامت کم و همینطور اندازه خمکاری کم از روش دستی استفاده کنید و به آنها شکل می دهید.

انواع خمکاری ورق

شما می‌توانید اول ورق مورد نظر را تا حدودی با دست خم کنید سپس برای شکل نهایی ضربات چکش را اعمال کنید. اگر در ورق شما احیاناً ترک و آسیب ایجاد شد، که احتمالش بسیار ز