مروری کوتاه

“Buffing” و “polish” اصطلاحاتی هستند که اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند ، این می تواند منجر به عدم قطعیت برای سازنده باتجربه و بی تجربه شود.

همچنین طیف گسترده ای از اصطلاحات مختلف موجود است که می تواند باعث سردرگمی بیشتر شود. برای کمک به رفع هرگونه سوء تفاهم ، در اینجا یک مرور کوتاه از اصطلاحات مختلفی که ممکن است با آن روبرو شوید و توضیح مختصر هر یک از آنها است.

پولیش

پولیش برای حذف اکسیداسیون سطح ، افزایش ظاهر فلز ، ایجاد سطح بازتاب و جلوگیری از خوردگی استفاده می شود. صیقل دادن سطح فلز را با استفاده از تسمه یا دیسک های ساینده برای از بین بردن چاله ها ، خراش ها و مقیاس آسیاب یکنواخت می کند.

پولیش یک سطح آستری یا برس دار با خطوط ریز قابل مشاهده ایجاد می کند که بسته به درجه ساینده مورد استفاده متفاوت است.

بافینگ

بافینگ با استفاده از یک چرخ پارچه ای دوار یا سطل های زبر با ترکیب صیقل دهنده ساینده خوب انجام می شود تا به انواع مختلفی برسد که مناسب ترین کاربرد را دارد. بافینگ اغلب پس از صیقل دادن به منظور حذف خطوط ریز و ایجاد جلای درخشان روشن انجام می شود.

ماشین کاری

ماشین کاری به بافت سطح و ظاهر فلز خام بلافاصله پس از ساخت توسط اکستروژن ، رسم یا عبور از آسیاب نورد اشاره دارد. کیفیت ویژگی های سطح و سطح بین دسته ها ، تولید کنندگان و حتی بین اقلام تولید شده در یک محموله متفاوت است.

ویژگیهای معمول ماشین کاری عبارتند از ؛

  • هنگام لمس احساس خشن می شود
  • سوار باقی مانده روی سطح
  • فاقد درخشندگی
  • علائم اکسیداسیون و لکه های زنگ زدگی
  • آلودگی احتمالی از روغن آسیاب
  • علائم سطحی و خط و خش
  • ممکن است در تمام طول پروفیل ها و اشکال اکسترود شده در جایی که موجودی از قالب عبور کرده است ، دارای علائم باشد

برخی از کارخانه های تولید از غلطک های صیقلی برای افزایش صافی و درخشندگی سطح استفاده می کنند ، برخی دیگر ممکن است پس از نورد گرم چرخه آنیل را برای ایجاد یک سطح مات انجام دهند.

این پردازش ها بیشتر تنها جلوه ماشین کاری را تزئین می کند. هنوز هم سطح یکنواختی نخواهد داشت و برای استفاده تزئینی بدون صیقل دادن نامناسب باقی می ماند و در صورت لزوم ساییده می شود.

مس شور

پوشش مس شور نیز اغلب به عنوان “پایان مس” یا “روکش کمی مسی” نامیده می شود.

مس شور با اتمام یک چرخه فرآیند الکترولیتی ، روی سطح فولاد ملایم ، معمولاً مش جوشکاری اعمال می شود. ابتدا ، اکسیداسیون سطح از فولاد نرم حذف می شود ، سپس فلز در محلول سولفات مس فرو می رود.

محلول سولفات مس یک الکترولیت است که الکتریسیته را از یک الکترود به الکترود دیگر منتقل می کند.

از دست دادن الکترون ها (اکسیداسیون) در آند مس یونهای مس را در محلول آزاد می کند ، این یونها به کاتدی که در آن کاهش رخ می دهد حرکت می کنند (کاهش به دست آوردن یونها است). این عمل یونهای مس را بر روی سطح فولاد نرم به عنوان یک لایه میکرو نازک قرار می دهد.

مس شور نازک مقداری مقاومت در برابر خوردگی را ایجاد می کند و از مزایای بیشتری برخوردار است که در حین فرایندهای جوشکاری بیشتر به عنوان کاتالیزور عمل می کند.

مس شور مسائل ساخت مشابهی مانند خطر ابتلا به گاز سمی جوشکار را با ماننده گالوانیزه ایجاد نمی کند.

مش جوش مس شور را می توان با رنگ ها و آماده سازی های فلزی رنگ آمیزی یا اسپری کرد تا ظاهر زیبایی آن را افزایش داده و در صورت لزوم از آن در برابر خوردگی پس از ساخت محافظت کند.

محصولات مس شور شده  نباید در آبزیان مورد استفاده قرار گیرند زیرا مس به منبع آب نفوذ می کند و ماهی و دیگر حیوانات این زیستگاه ها را مسموم می کند.

الکترو گالوانیزه ، الکترو روی ، Zintec

گالوانیزه الکتریکی یک روش آبکاری برای اتصال روی به فولاد برای ایجاد مقاومت در برابر خوردگی ، سایش ، دما و زنگ زدگی است.

فرایند آبکاری با عبور جریان الکتریکی از طریق محلول نمک/روی حاوی آند روی و رسانای فولادی انجام می شود. این منجر به این می شود که به فولاد یک پوشش سطحی از روی خالص شکل داده شود که معمولاً 1.0 تا 1.5 میکرون (میکرون) ضخامت دارد و وزن آن تا 60 گرم در متر مربع می رسد.

از دهه 1980 ، روی قلیایی عاری از سیانور در فرآیندهای الکترو روی برای ارائه محلول مسئولتر از محیط زیست نسبت به گذشته استفاده می شود.

پارامترهای معمول ترکیب حمام اسیدی مقدار g/L
فلز روی 40
کلرید کل 125
کلرید روی بدون آب 80
کلرید پتاسیم 180
اسید بوریک 25

هنگام برش محصولات آبکاری شده ، توصیه می شود از لبه فولادی در معرض اکسید روی یا سایر رنگهای فلزی محافظت کنید تا مقاومت خوردگی آن قسمت حفظ شود. الکترو روی فقط برای مصارف داخلی توصیه می شود.

الکترو روی از نظر زیبایی شناختی متفاوت از حلقه گالوانیزه گرم است. دارای سطح خاکستری/آبی مات روشن تر با پوشش بسیار نازک ، یکنواخت  است که به حفاظتی قابل مقایسه دست می یابد.

 سطح آینه ای

“آینه ای” سطحی از بازتاب را تعریف می کند که برابر با یک آینه شیشه ای سنتی است. آینه ای با فرآیند پیش ماشین کاری خوب سطح برای از بین بردن عیوب و نواقص سطحی و به دنبال آن چرخه رسوب با استفاده از خاک های نرم و ترکیب صیقل به دست می آید. (ممکن است برخی از خطوط ریز هنوز آشکار باشند).

این فرآیند به سطحی بسیار صاف و تزئینی منجر می شود که تمیز نگه داشتن آن آسان است. محصولات آینه ای بیشتر برای سیستم های انتقال مواد غذایی ، ویژگی های معماری و آینه های بیهوده داخلی و تجاری استفاده می شوند – به ویژه در مواردی که ایمنی کاربر نگران کننده است.

پولیش دایره ای

لاک دایره ای معمولاً روی فلزات ورقه ای برای ایجاد یک الگوی تکراری تزئینی از دایره های روی هم استفاده می شود.

طراحی دایره ای با پرداخت با ماسه ریز ایجاد می شود تا جلوه ای صاف در لمس داشته و از نظر ظاهری به پایان برس/ساتن شبیه باشد. در این طرح متمایز ، خطوط براق سبک و جهت دار به وضوح قابل مشاهده است.

محصولات پولیشی دایره ای اغلب در ساختهایی استفاده می شود که سبک طراحی تزئینی بیشتری مورد نظر است.

سطح آنودایز

سطح آنودایز از طریق یک فرآیند غیرفعال سازی الکترولیتی برای ایجاد یک لایه سطحی اکسید طبیعی افزایش می یابد.

فلز پایه در محلول رسانای الکتریکی قرار می گیرد که در آن کاتیون های محلول با فراوانی الکترون ها به سمت الکترود کشیده می شوند و آنیون ها به الکترودی که دارای نقص الکترون است کشیده می شوند. با این واکنش شیمیایی یک “پوشش میکرو” ایجاد می شود که یک “پوسته” برای محافظت از سطح فلز در برابر خوردگی ایجاد می کند.

سطح آنودایز شده به عنوان قسمتی از فلز تراشه ، پوسته ، تاول زده یا کنده نمی شود. سطوح آنودایز شده دارای مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش خوب ، مقاومت خوبی در برابر حلال ها هستند و با تمیز کردن ساده می توان آنها را به راحتی به حالت جدید بازگرداند.

سطح فلز پایه با آنودایزاسیون سخت تر می شود و دارای یک سطح مات است که از نظر بصری شبیه به محصولات نهایی برس است.

فولاد سیاه

فولاد سیاه دارای سطح متمایز آبی تیره با پوشش سطح پوسته پوسته و تیره اکسید آهن است.

فولاد سیاه در دمای بالا ، بالاتر از دمای تبلور مجدد 1700 درجه سانتی گراد ، گرم می شود. هنگامی که فولاد از این دما فراتر رفت ، می توان آن را به راحتی شکل داد و شکل گرفت. این ارائه فولاد نسبت به سهام کشیده ارزان تر است زیرا نیازی به گرمایش یا پردازش بیشتر نیست.

انواع جلا و روکش فلزی

کنترل کمتری بر شکل و اندازه نهایی در طول تولید وجود دارد زیرا فولاد سیاه با سرد شدن کوچک می شود.

فولاد سیاه عمدتا در جوشکاری و ساخت و ساز استفاده می شود که در آن شکل و تحمل دقیق مورد نیاز نیست. فولاد سیاه را می توان در همه کاربردهایی که نیازی به گالوانیزه ندارند استفاده کرد از نمونه های آن ورق سیاه است.

کشیده روشن

فولاد کشیده روشن فولادی سیاه است که بیشتر پردازش شده است. پس از فرآیند نورد گرم اولیه ، مانند ماشین کاری با اسید برداشته می شود و سپس در نورد احیاء سرد قرار می گیرد ، این فرآیند فولاد را در حین سرد شدن در دمای اتاق به ضخامت مورد نظر کاهش می دهد.

نورد سرد شرایط سطح را بهبود می بخشد ، تضمین می کند که انبار در زیر دمای تبلور مجدد نگه داشته می شود و امکان دستیابی به طیف وسیعی از خواص را فراهم می کند.

سپس فولاد دوباره گرم می شود تا یک چرخه بازپخت یا خنک سازی کامل شود. نقاشی روشن فولادی با تحمل ابعادی نزدیکتر از فولاد سیاه تولید می کند و می تواند مقاومت آن را تا 20 درصد افزایش دهد.

فولاد کشیده روشن رنگ خاکستری نقره ای است و پس از ساخت نیاز به درمان سطحی بیشتری دارد تا ظاهر زیبایی مورد نظر را ایجاد کند.

لاک براق شده

پولیش قلم مویی اغلب به عنوان رنگ کدر یا ساتن نیز شناخته می شود.

این قطعه ها با استفاده از یک چرخ یا تسمه سنگ زنی 120-180 و سپس یک چرخه از ترکیب چربی بدون چربی 80-120 یا پد / تسمه ساینده صیقل داده می شود. این باعث ایجاد خطوط ریز ریز و یک طرفه می شود. سطح فلز کمی مات یا “شیری” با درخشندگی مات کسل کننده به نظر می رسد. زبری سطح فلز حدود 0.5 تا 1.5 میکرومتر خواهد بود.

روکش برس دارای درخشندگی متوسط ​​متمایز با خطوط ریز بسیار ظریف است که به موازات مسواک زدن موازی است. این پایان اثر انگشت را به راحتی نشان نمی دهد و به دلیل دانه های طولانی و کم عمق ، تمیز نگه داشتن آن آسان است.

از برس خالص اغلب برای پشت ساعت ، لوازم خانگی ، تجهیزات پذیرایی ، لوازم مغازه و تابلوهای معماری استفاده می شود.

برخی از قطعه های فلزی که به عنوان روکش ساتن فروخته می شوند دانه ای یک طرفه ندارند ، هیچ الگوی قابل تشخیصی ندارند زیرا از طریق سندبلاست تولید می شوند و نه مسواک زدن جهت دار ، با این حال ، اصطلاحات برس ، ساتن و لاک مات معمولاً به معنای یک نوع هستند

جلا داده شده روشن

سطح براق روشن با استفاده از یک پاک کننده نرم و ترکیب صیقل برای ایجاد یک سطح روشن و منعکس کننده تولید می شود.

این فلز هیچ گونه ماشین کاری پیش از خود را دریافت نمی کند ، بنابراین فقط برای مواد با سطح عاری از عیب استفاده می شود. پولیش روشن عیوب سطحی را برطرف نمی کند اما سطح پایان آسیاب را افزایش می دهد.

این انعکاس بیشتری نسبت به قطعه های بازپخت شده با روشنگ روشن معمولی دارد و اغلب در برنامه های معماری و پذیرایی استفاده می شود ، به ویژه در مواردی که صرفه جویی در هزینه مورد توجه است.

کدر مات

از فلز کدر مات در جاهایی استفاده می شود که نیاز به جلوه ای بدون هوس و حتی یکنواخت دارد و در جایی که ظاهر نگرانی مهمی ندارد.

سطح فلز را با یک برس مویی یا مواد ساینده خوب مسواک می زنند تا یک براق نیمه کدر با دانه یکنواخت قابل مشاهده شود. این پایان بیشتر برای افزایش ظاهر فولاد ضد زنگ استفاده می شود.

گالوانیزه ، HDG

فولاد یا فولاد گالوانیزه برای تولید محصول بسیار مقاوم در برابر خوردگی تحت فرآیند چند مرحله ای قرار گرفته است. برای استفاده در برنامه های خارجی که نیاز به مقاومت در برابر شرایط جوی ، دما ، ضربه و سایش دارند ، مناسب است.

سطح فلز را به آرامی ماشین کاری می کنند تا لکه های خشن از بین بروند ، سپس آن را چرب می کنند ، آبکشی می کنند ، اسیدی می کنند ، آبکشی می کنند ، در جریان هوا قرار می گیرند و سپس خشک می شوند.

پس از اتمام مراحل اولیه آماده سازی ، این فلز در حمام گرم روی و آهن در دمای 435 تا 455 درجه سانتیگراد غوطه ور می شود. روی و آهن متالورژی به فلز پایه متصل می شوند و چهار لایه آلیاژ روی/آهن را تشکیل می دهند که از فلز محافظت می کند.

سطح از سطح به پایه ترکیب لایه شماره هرم الماس. (سختی) DPN
و روی 100٪ 70
زتا روی 94٪ آهن 6٪ 179
دلتا روی 90٪ آهن 10٪ 244
گاما روی 75٪ آهن 25٪ 250
فلز پایه فولادی یا آهنی برای تعیین درجه فلز مورد استفاده برای تعیین درجه فلز مورد استفاده

پس از سرد شدن فلز ، سطح ظاهری متمایز خواهد داشت که خاکستری نقره ای ، موج دار و دانه دار است ، گاهی اوقات با رسوبات کمی پودری که پوسته پوسته به نظر می رسند ، اما در واقع پوسته پوسته نمی شوند.

برخی از ساقه ها دارای سطح صاف و یکنواخت و برخی دارای الگوی کریستالی هستند که بسیار شبیه به یخ زدگی است- به این می گو