اگر نگاهی به محیط پیرامون خود بیندازیم، می بینیم که بسیاری از وسایل، سازه ها و مصالحی که با آنها سروکار داریم از نوع فلزی و خصوصاً فولادی هستند. از اسکلت ساختمانی که در آن سکونت داریم گرفته تا وسایل روزمره ای که با آنها کار می کنیم، همگی به نوعی از جنس فلزات گوناگون هستند. به همین دلیل است که آشنایی با انواع سازه های فلزی برای بسیاری از ما می تواند جالب و حتی لازم باشد.

فلزات به کار رفته در صنایع مختلف جنس های گوناگونی دارند اما یکی از پرکاربردترین آنها، فولاد است که خصوصاً در زمینه ساختمان سازی یک فلز اساسی به حساب می آید.

فولاد در واقع آلیاژی از آهن و کربن است که ممکن است درصدهای پایینی از فلزات دیگر مانند کروم، نیکل و … نیز در آن یافت شود. اگر می خواهید با انواع سازه های فلزی و فولادی بیشتر آشنا شوید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

سازه های فلزی

مزایای استفاده از انواع سازه فلزی چیست؟

هنگامی که کاربرد گسترده سازه های فلزی را در صنعت و ساختمان سازی می بینیم، این سوال مطرح می شود که این سازه ها چه مزایایی نسبت به مصالحی دارند که قبلاً مورد استفاده قرار می گرفت.

شاید بتوان سازه های فولادی را جایگزین بسیار عالی برای سازه های بتنی دانست که در طول سال ها رفته رفته جایگاه خود را در ساخت و ساز، پیدا کردند و در بسیاری از موارد سازه های بتنی را کنار زدند.

یک سازه فلزی ویژگی ها و خصوصیاتی دارد که باعث برتری آن نسبت به بتن می شود، از جمله، استحکام بالای آن بخصوص در مقابل فشار و کشش بسیار، قابلیت چکش خواری، خاصیت الاستیکی، قابلیت شکل دهی، جوش پذیری و …

علاوه بر تمام این موارد، نصب و بکارگیری انواع سازه های فلزی آسان تر و سریع تر است، به طوری که حتی می توان آنها را به صورت پیش ساخته آماده کرد و مورد استفاده قرار داد. همچنین، این سازه ها فضای کمی را اشغال می کنند که این خود یک مزیت بسیار مهم به حساب می آید.

فلز و به عبارت بهتر فولاد به شکل خوبی در برابر تنش ها و ارتعاش ها واکنش نشان می دهد و پیوستگی و همگن بودن ساختار آن باعث می شود مقاومت خوبی داشته باشد.

آشنایی با انواع سازه های فلزی

سازه های فلزی در انواع گوناگونی تولید و به کار برده می شوند که به طور کلی می توان آنها را در 4 گروه مشخص قرار داد. این چهار گروه عبارتند از سازه های قابی، سازه های پوسته ای، سازه های معلق، سازه های خرپایی. در ادامه به معرفی هر یک از این انواع سازه فلزی خواهیم پرداخت.

سازه قابی

سازه های فولادی قابی یکی از مشهورترین انواع سازه های فلزی هستند که در ساختمان سازی جایگاه ویژه ای دارند. در واقع سازه قابی مجموعه ای از تیرآهن ها و ستون های فولادی است که در کنار هم شبکه هایی فلزی را به عنوان اسکلت ساختمان می سازند. این شبکه قابی شکل وظیفه پشتیبانی از ساختمان را بر عهده دارد و سقف ها، دیوارها و طبقات ساختمان به وسیله این سازه ها به استحکام کافی می رسند.

سازه های فلزی قاب بندی شده با اتصالاتی از نوع ساده و صلب به هم متصل هستند و برای اسکلت بندی ساختمان های مرتفع و همین طور پل ها، بهترین گزینه و حتی گاهی تنها گزینه به حساب می آیند.