فولاد علیرغم اینکه یکی از سخت ترین و قوی ترین مواد مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز است، یکی از انعطاف پذیرترین ها نیز می باشد. این بدان معناست که آنها را می توان به شکل ها و اندازه های مختلف قالب گیری کرد و برای کاربردهای مختلف در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گرفت.

از تیرآهن فولادی که برای استقرار پایه‌های سازه استفاده می‌شوند، تا لوله‌ فولادی که برای انتقال مایعات و مواد به کار می‌روند، استحکام و عملکرد فولاد آن را به یکی از مهم‌ترین مصالح امروزی تبدیل کرده است.

انواع ورق فولادی مورد استفاده در ساختمان

انواع صفحات فولادی مورد استفاده در پروژه های ساختمانی چیست؟

یکی از محبوب ترین انواع محصولات فولادی صفحات فولادی (ورق آهنی) هستند که صفحات فلزی با ضخامت های متفاوت هستند. این صفحات به گونه ای طراحی شده اند که در برابر ضربه بالا، دمای شدید و مواد قوی مقاومت کنند و سطح ایمن را برای مکان ها و تجهیزات صنعتی مختلف فراهم کنند.

بسته به هدف و نوع صنعت، انتخاب نوع مناسب ورق فولادی برای داشتن موثرترین ماده در دسترس مهم است. در اینجا برخی از انواع رایج صفحات فولادی مورد استفاده در ساخت و ساز آورده شده است:

صفحات فولادی کم کربن

شاید رایج ترین نوع ورق فولادی موجود در بازار، ورق های فولادی کم کربن است که در طیف گسترده ای از اهداف ساختمانی و صنعتی استفاده می شود.

یک ماده همه منظوره، صفحات فولادی کم کربن را می توان به راحتی در جای خود جوش داد، که باعث می شود هنگام ایجاد ساختارها و مقاطع بسیار مفید باشند.

صفحات فولادی کم کربن نیز به راحتی قابل برش و خم شدن هستند و به آنها اجازه می دهد تا به سازه ها و تجهیزات فولادی تبدیل شوند. این نوع صفحات فولادی در صنعت ساخت و ساز بسیار محبوب هستند، زیرا در مقایسه با انواع دیگر مواد فولادی، همه کاره و آسان هستند.

این نوع صفحات فولادی معمولاً در ضخامت های متفاوتی تولید می شوند که بسته به اندازه و هدف می تواند حدود چند میلی متر تا چند اینچ باشد. آنها همچنین می توانند به راحتی توسط ابزارهای مختلف برش داده شوند، به این معنی که برای برداشتن بخش هایی از صفحه نیازی به تجهیزات پیچیده ندارید.

صفحات شطرنجی (ورق آجدار)

یکی دیگر از انواع رایج ورق فولادی مورد استفاده در صنعت ساختمان، ورق های فولادی شطرنجی، ورق های فولادی استاندارد هستند که دارای الگوهای زاویه ای برجسته در سطح هستند.

این الگوهای زاویه ای برای کمک به چسبندگی بیشتر به سطح فولادی طراحی شده اند و حرکت روی آن را آسان تر می کند. این میزان لغزش و لغزش را که می توان در هنگام حرکت در اطراف اقلام، وسایل نقلیه و پرسنل در اطراف یک تأسیسات تجربه کرد، کاهش می دهد و در نتیجه ایمنی را بهبود