انواع مختلف فرآیندهای ساخت فلز چیست؟

  1. جوشکاری
  2. ماشینکاری
  3. ریخته گری
  4. آهنگری
  5. اکستروژن
  6. تاشو

وقتی صحبت از محصولات فلزی ساخته شده در صنایع مختلف می شود، ممکن است همیشه از پیچیدگی فرآیندهای مربوطه آگاه نباشید. بسته به نوع محصول فلزی که تولید شده است، انواع عملیات پیچیده برای انجام تغییرات مورد نظر در مواد وجود دارد. به طور خاص، این عملیات شامل انواع مختلفی از فرآیندهای ساخت فلز است که مواد خام فلز را به حداکثر می رساند.

به عبارت ساده، ساخت فلز شامل تولید ماشین‌ها یا سازه‌های مبتنی بر فلز از مواد خام است. برخی از نمونه‌های این محصولات نهایی شامل انواع محصولات فولادی مانند لوله‌ فولادی، ورق آهنی، میلگرد و مواردی از این قبیل است.

اگر می خواهید در مورد انواع مختلف فرآیندهای ساخت فلز بیشتر بدانید، به خواندن ادامه دهید.

جوشکاری

جوشکاری شخص

این فرآیند شاید یکی از رایج ترین فرآیندهای ساخت فلز باشد. اگر ایده ای در مورد جوشکاری دارید، زمانی اتفاق می افتد که دو یا چند قطعه فلزی با استفاده از گرما، فشار و سایر فرآیندهای فیزیکی با هم ترکیب شوند.

روش های مختلفی برای جوشکاری وجود دارد مانند جوشکاری با قوس فلزی گازی، جوشکاری با قوس فلزی با چوب یا محافظ و جوشکاری قوس تنگستن گازی.

در فرآیند جوشکاری قوس فلزی گاز، یک گاز محافظ در امتداد یک الکترود سیمی اعمال می شود. در تمام این فرآیند، یک منبع برق ثابت و مستقیم برای تسهیل فرآیند جوشکاری استفاده می شود.

از سوی دیگر، جوشکاری قوس فلزی با چوب یا محافظ شامل استفاده از جریان الکتریکی با دمای بالا برای تشکیل قوس بین فلزات و چوب الکترود است.

در نهایت، جوشکاری قوس تنگستن گازی معمولاً برای اتصال محصولات فلزی سنگین‌تر مانند فولاد ضد زنگ استفاده می‌شود. این فرآیند شامل استفاده از یک سیم لوله ای حاوی یک شار است. برخلاف فرآیند جوشکاری قوس فلزی گاز، GTAW از گاز محافظ استفاده نمی کند.

ماشینکاری

ماشینکاری به طور کلی به عنوان فرآیندی توصیف می‌شود که شامل شکل‌دهی و تغییر فیزیکی یک محصول از طریق حذف مواد نامطلوب از آن است. با این اوصاف، ماشینکاری به سادگی یک راه واحد برای حذف مواد ناخواسته را توصیف نمی کند. این ماده را می توان با آسیاب کردن، تراشکاری یا سوراخکاری استخراج کرد تا به نتیجه مطلوب دست یافت.

بهترین مثال برای توضیح حفاری ورق فلزی سوراخ‌دار است. به زبان ساده، حفاری از یک مته چرخشی با سرعت بالا استفاده می کند که یک سوراخ دایره ای در مواد فلزی ایجاد می کند.

از طرف دیگر، تراشکاری شامل یک تراش فلزی یا تراشکاری است که ابزاری است که به منظور ایجاد محصولات فلزی با اندازه گیری های دقیق تر مورد استفاده قرار می گیرد. این فرآیند معمولاً روی فلزات سخت تر و سنگین تر استفاده می شود.

در نهایت می توان از آسیاب برای مواد خام فلزی بزرگ و کوچک استفاده کرد. در این فرآیند از کاتر به منظور حذف مواد ناخواسته و شکل دادن به سطح کار فلزی حاصل به شکل دلخواه استفاده می شود.

ریخته گری

ریخته گری فلزات

این فرآیند یکی از قدیمی ترین انواع شناخته شده ساخت فلز در جهان است. حدود 6000 سال ا