برای آشنایی با تاریخچه ساخت پروفیل باید بدانید چند سال بعد از جنگ جهانی دوم با توجه به احساس نیاز به مقاطع توخالی در صنعت ساختمان و پیشرفت چشمگیر صنعت جوشکاری ، پروفیل ها پا به عرصه صنعت فولادی گذاشتند . این صنعت در ابتدا از کشور آلمان شروع شد و به سرعت جای خود را در صنعت به دست آورد و در ایران با توجه افزایش جمعیت و نیاز به ساخت خانه ها با استاندارد های جهانی به تدریج به دلیل کافی نبودن منابع ، چوب جای خود را به آهن و آلومینیوم داد.

انواع پروفیل

پروفیل (profile) در لغت به معنای مقطع ثابت و طول زیاد می باشد و در صنعت فولاد به مقاطع تو خالی گفته می شود پروفیل در کل به دو صورت صنعتی و ساختمانی وجود دارند

پروفیل ساختمانی

 گروهی از محصولات نامیده می شود که در صنعت ساختمان استفاده میشود و موارد استفاده آن از جمله درب و پنجره و … است. که خود دارای چند نوع هستند :

 • پروفیل نورد گرم : این پروفیل از نورد گرم شمش فولادی ساخته میشود و به صورت قوطی شکل است .
 • پروفیل نورد سرد: این نوع با خم کردن و شکل دادن به ورق های فولادی ساخته می شود که جهت کارهای سبک ساختمان مناسب هشتند از جمله پروفیل چهار چوب درب ، ناودانی و …
 • پروفیل مرکب : این نوع از ترکیب و به هم پیوستن  دو پروفیل نورد سرد و نورد گرم تولید می شود .

پروفیل صنعتی

پروفیل صنعتی محصولی است که در صنعت استفاده می شود و از ورق فولادی ساخته می شود . این پروفیل به دو دسته سبک و سنگین دسته بندی می شود . این دسته از محصولات با توجه به خاصیت های مکانیکی و الکتریکی مورد استفاده آنها  از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند و از پروفیل های ساختمانی دارای مقاومت و استحکام بیشتری است .

تاریخچه ساخت پروفیل

پروفیل کامپوزیت : با توجه به شرایط آب و هوایی کشور ما و پدیده خوردگی سازه ها در صنعت ساختمان و پل سازی  این نوع پروفیل برای دوام بیشتر و افزایش عمر سازه مورد استفاده قرار می گیرد . همچنین خاصیت کشسانی آن مقاومت در برابر ارتعاشات را بالا برده و در برابر زلزله مقاوم است

پروفیل گالوانیزه : (UVPC)

پروفیل UPVC پروفیل ای است که در مقاطع مختلف و برای تولید و ساخت انواع درب و پنجره های دو جداره  مورد استفاده قرار می گیرد .

پروفیل گالوانیزه با توجه به نوع استفاده و محل کاربرد انواع مختلف دارند . از جمله :

 • پروفیل فریم
 • پروفیل میانی یا مولیون
 • پروفیل سش یا باز شو
 • پروفیل پنل
 • پروفیل زهواره
 • پروفیل لوله و پروفیل اتصالات لوله
انواع پروفیل

استاندارد های پروفیل UPVC

این نوع پروفیل دارای دو استاندارد اصلی می باشد . استاندارد کشور انگلیس که به عنوان استاندارد اروپایی است و با عنوان BS EN 12608 شناخته می شود. استاندارد کشور آلمان که به عنوان RAL GZ 716-1 است.

این استاندارد های از لحاظ های مختلف پروفیل های یو پی وی سی را بررسی می کنند از نکات مهم و قابل اهمیت ضخامت دیواره های اصلی و دیواره های فرعی است .

در هر دو این استانداردها ضخامت بالاتر از 2.8 میلیمتر در دیواره اصلی و همچنین ضخامت بالاتر از 2.5 میلیمتر در دیواره فرعی بعنوان پروفیل های نوع A و یا کلاس یک در نظر گرفته می شوند.

ضخامت های بالاتر از 2.5 در دیواره اصلی و بالاتر از 2 میلیمتر در دیواره فرعی نیز بعنوان پروفیل های نوع B و یا کلاس دو مطرح می شوند.

مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن ایران هم بعنوان متولی تدوین استاندارد ملی تجهیزات و مصالح ساختمانی، تحقیقات و مطالعات گسترده ای در این زمینه صورت داده است و استاندارد BS EN 12608 را بعنوان استاندارد مناسب انتخاب و ترجمه نموده است.

پروفیل از لحاظ ظاهری به دو دسته باز و بسته تقسیم بندی می شود :

پروفیل مقطع باز

 پروفیل مقاطع باز در ابعاد و ضخامت گوناگون ساخته میشود . تیرآهن – تسمه – میلگردناودانینبشی – چهارپهلو – هاش و … به دلیل شکل ظاهری به این نام معروفند.

انواع پروفیل این دسته در ادامه بررسی میشود.

پروفیل Z : پروفیل با ضخامت 2.5 سانت و 3 سانتی متر تولید می شود و موارد استفاده آن سقف سالن های بزرگ ، سوله ، انبار و پارکینگ است . قیمت پروفیل با توجه به ضخامت محصول قابل تغییر است.

پروفیل U : به پروفیل با سطح مقطع U شکل می گویند
پروفیل Hat : پروفیل کلاهی که به دو مدل باز و سپری موجود است .

پروفیل بسته

قوطی، لوله، پروفیل درب و پنجره، پروفیل یوپی وی سی، پروفیل درب های کرکره برقی، Hss و … از انواع پروفیل بسته هستند.

HSS مخفف Hollow structural section به معنای مقطع بسته است . این مقاطع به دو روش سنتی و صنعتی و به صورت نورد سرد تولید شده این مقاطع در برابر زلزله مقاوم و موارد استفاده این محصول به شرح زیر است :

 • ساختمان پل ها
 • استادیوم ها
 • اسکلت فلزی ساختمان ها
 • ساخت درب و پنجره های آهنی
 •  صنعت خودرو سازی

پروفیل پر مصرف ساختمانی

اولین تولید کننده پروفیل در ایران شرکت صنعتی سپنتا است که در سال 1340 فعالیت خود را آغاز کرد . هم اکنون کارخانجات زیادی در تولید این محصول فعالیت دارد . که تعدادی از آنها عبارتند از :

 1. لوله فولادین کویر
 2.  آروین تاژ
 3.  لوله‌ و پروفیل‌ قزوین‌
 4.  صنایع فولاد هیربد زرندیه
 5.  پروفیل‌آسیا
 6.  مجتمع صنعتی لوله زرد کوه
 7.  لوله و پروفیل سپنتا تهران
 8.  نورد و لوله‌ سپنتا اهواز
 9.  لوله و پروفیل کیهان
 10.  لوله و پروفیل وحدت خزر
 11.  لوله و پروفیل امید البرز
 12. ساخته های فلزی اصفهان    و ……..

قیمت پروقیل با توجه به نوع ، استاندارد و وزن آن متغیر است . برای به دست آوردن وزن پروفیل می توانید به جدول اشتال مهندسان از کتاب اشتال برای محاسبات مقاطع فولادی (پروفیل ها)  یا صفحه جدول وزن پروفیل مراجعه کنید. در کتاب اشتال وزن و ابعاد و ضخامت و سایر مشخصات پروفیلها نوشته شده است.

اشتراک گذاری