وضعیت و قیمت سنگ آهن در بازار جهانی و بازار ایران

در هفته گذشته در بازار جهانی کاهش تولید فولاد و متمرکز شدن مقامات چینی بر روی مدیریت قیمت کومودیتی ها، همچنان فشار مضاعفی را بر بازار سنگ آهن وارد می کند.

درطی هفته گذشته باافزایش قیمت محصولات فولادی درچین قیمت سنگ آهن وارداتی با خلوص62 درصد با افزایش 3 دلاری به بالای 222 دلار رسید، اما به دلیل آنکه جو بازار منفی بود تا اواخرهفته قیمت به حدود 218 دلار در هر تن خشک سی اف آر رسید.

دربازار صادرات ایران، سنگ آهن مگنتیت باخلوص 61 درصد از174.6 در هرتن فوب به 178.6 دلار رسید و سنگ آهن هماتیت با خلوص 61 درصد با افزایش 4 دلاری به قیمت 177.5دلار در هرتن فوب رسید.

وضعیت و قیمت قراضه آهن در بازار جهانی و بازار ایران

در هفته گذشته قیمت قراضه آهن وارداتی سنگین 1و2 (20_80) در کشور ترکیه از499دلار به 495 دلار در هرتن سی اف آر رسید. با نزدیک شدن به تعطیلات عیدقربان در ترکیه میزان پیشنهادات در زمینه خرید قراضه بالا رفت و انتظار می‌رود معاملات بیشتری انجام شود. این افزایش عرضه، قیمت را کاهش داد.

قراضه فولاد صادراتی سنگین کلاس 2 ژاپن با افت 5 دلاری به حدود 435 دلار در هر تن فوب رسید. متوسط نرخ قراضه وارداتی سنگین در منطقه شرق آسیا 518 دلار در هرتن سی اف آر بود که از ثبات نسبی حکایت داشت.

در بازار داخلی ایالات متحده نیز قراضه خردشده در فیمت 503 دلار در هر لانگ تن ثابت ماند و رشدی را نشان نداد

وضعیت و قیمت بیلت در بازار جهانی و بازار ایران

بیلت صادراتی سی آر اس در هفته گذشته به طور متوسط 2 دلار افزایش قیمت یافته و به رقم 637 دلار در هرتن فوب دست یافت. در کشور ترکیه قیمت بیلت وارداتی از 660 تا 665 دلار به 670 تا675 دلار هرتن سی اف آر افزایش قیمت نشان داد. بیلت صادراتی ترکیه نیز با افت 5دلاری به رقم 685 دلار در هرتن فوب رسید.

ضعیت و قیمت بیلت در بازار جهانی و بازار ایران

در واردات منطقه جنوب شرق آسیا قیمت بیلت وارداتی از رقم670 تا 675 دلار به رقم 675 دلار در هرتن سی اف آر رسید. همچنین قیمت نهایی بیلت صادراتی ایران از رقم600 تا 612 دلار به رقم 595 تا 602 دلار در هرتن فوب افت قیمت داشت.

قیمت شمش در هفته گذشته در بازار ایران روندصعودی داشت. علت این افزایش قیمت، بالارفتن قیمت ارز و محدودیت عرضه شمش به دلیل قطعی و کمبود برق بود. اکثر نوردکارها با پیش بینی محدودیت عرضه در بورس فلزات، به بازار هجوم آوردند و همین امر، موجب افزایش قیمت شمش شد.

وضعیت و قیمت میلگرد در بازار جهانی و بازار ایران

قیمت میلگرد در بازار جهانی و بازار ایران

هفته گذشته قیمت میلگرد صادراتی سی آی اس از رقم 750 دلار به 760 الی 783 دلار در هر تن فوب افزایش قیمت داشت. قیمت میلگرد صادراتی در کشور چین با افزایش 4 دلاری به رقم 877 دلار هر تن فوب رسید.

میلگرد صادراتی ترکیه نیز در740 دلار هرتن فوب تغییری نداشت و نوسانی را نشان نمی داد. در واردات منطقه جنوب شرق آسیا نیز میلگرد در رقم 745 دلار در هرتن سی اف آر تغییری نداشت.

همچنین دربازار داخلی اروپا میلگرد از قیمت 818 به قیمت 830 یورو در هر تن درب کارخانه رسید. در بازار ایالات متحده نیز میلگرد در قیمت960 دلار هرشورت تن درب کارخانه ثابت ماند.

باتوجه به افزایش قیمت شمش قیمت میلگرد هم افزایش پیدا کرد. و رشد محسوسی را در هفته گذشته تجربه کرد

وضعیت و قیمت تیرآهن در بازار جهانی و بازار ایران

در هفته گذشته به علت اینکه عرضه شمش برای تولیدکنندگان غیر ذوب آهن با محدودیت هایی مواجه بود قیمت تیرآهن افزایش نرخی را ثبت کرد.

قیمت تیرآهن در بازار جهانی و بازار ایران

وضعیت و قیمت ورق در بازار جهانی و بازار ایران

هفته گذشته ورق سیاه صادراتی سی آی اس با20 دلار افت به رقم 950 دلار در هرتن فوب رسید. متوسط قیمت ورق سیاه صادراتی کشور چین از رقم 864 به رقم 879 دلار در هرتن فوب افزایش یافت. در کشور ترکیه آخرین قیمت ورق گرم وارداتی از1010به 980 دلار هرتن سی اف آر رسید.

ورق گرم وارداتی در منطقه جنوب شرق آسیا نیزاز رقم 950به رقم 895 دلار در هرتن سی اف آر افت نشان داد. در بازار داخلی اروپا ورق گرم باکاهش 5 یورو به 1178 یورو در هرتن درب کارخانه رسید. در بازار ایالات متحده ورق گرم از رقم 1743 به رقم 1799 دلار در هر تن درب کارخانه افزایش داشت.

هفته گذشته اسلب صادراتی ایران از رقم730 تا 770 دلار به رقم 740 تا770 هرتن فوب رسید. اسلب سی آی اس نیز 55 دلار ارزان تر شد وبه رقم 860 دلار در هر تن فوب دست یافت

وضعیت ورق در بازار ایران

ورق سیاه

ورق دو میلی متر رول در فولاد مبارکه روز دو شنبه 236500 ریال قیمت داشت و تا روز چهارشنبه به رقم 233000 رسید که کاهش محسوسی را نشان می داد. ورق گرم ضخامت 3تا15 میلی متر مبارکه روند ثابتی داشت و3 روز اول هفته قیمت کاهش یافت. امکان دارد با قطع برق کارخانه مبارکه و کاهش تولید دوباره جو بازار برگردد. و افزایشی را در این بازار شاهد باشیم.

نمودار وضعیت و قیمت ورق سیاه

وضعیت و قیمت ورق اکسین در بازار ایران

قیمت ورق اکسین

قیمت ورق اکسین تاروز سه شنبه نزولی بود اما روز چهارشنبه با ایجاد مشکل برق کمی بهتر شد و افزایشی را تجربه کرد

وضعیت و قیمت ورق کاویان در بازار ایران

ورق کاویان قیمت ثابتی داشت و به دلیل مدیریت بازارتغییری نکرد.

وضعیت و قیمت ورق روغنی در بازار ایران

ورق روغنی به علت روند نزولی قیمت مبارکه و قطع برق کمی کاهش یافته این همه ناشی از اختلال در روند تولید است.

وضعیت و قیمت ورق گالوانیزه در بازار ایران

در هفته گذشته در بازار ایران، ورق گالوانیزه ثابت بود و تغییری در قیمت آن مشاهده نشد.

نمودار وضعیت و قیمت ورق گالوانیزه

تحلیل هفته قیمت آهن آلات

در هر اقتصادی فارغ از نوع و مکتب اقتصادی موثر بر آن یک اصل وجود دارد و آن”اصل تعادل” است. زمانی که تعادل اقتصادی به هم می خورد دولت ها سیاست هایی را در پیش می گیرند تا در کوتاه مدت فشار کمتری به کل بدنه اقتصاد کشور وارد شود و اصل بحران در کوتاه ترین زمان برطرف گردد.

در هفته گذشته وزارت نیرو با قطع برق واحد های تولید کننده فولاد و سیمان به دو بخش اساسی کشور که صنعت و ساختمان است خسارت جبران ناپذیری وارد کرد. که این همه لطمه به اصل تعادل اقتصاد کشور است.

  1. با قطع برق تولید کنندگان آهن اسفنجی مجبور می‌شوند تولید خود را کاهش دهند چون امکان انبار کردن وجود ندارد به خصوص کارخانه‌ میانه که حضور پر رنگی در یکی دوماه اخیر در عرضه و تولید آهن اسفنجی داشته از مدار عرضه خارج شده. تعدادی کارخانه بزرگ تولید کننده شمش که خودشان هم آهن اسفنجی را تولید می‌کنند تا روز پنجشنبه پیشنهاد عرضه آهن اسفنجی دادند.
  2. با قطع شدن برق تولید شمش افت زیادی پیدا می‌کند. کارخانجات تولید کننده آهن اسفنجی برای جبران کاهش تقاضا راه صادرات را در پیش می گیرند. تحویل محموله های صادراتی 45 تا60 روز طول می کشد برای همین دو ماه بعد که قطعی برق کم رنگ می شود کارخانه های آهن اسفنجی محصول کافی برای عرضه بازار ندارند وتولید کنندگان شمش نیز پس از برطرف شدن مشکل برق به یکباره به بازار هجوم می آورند .
  3. با توقف تولید شمش به طور خودکار قیمت مقاطع بالا می‌رود واین امر باعث رکود بیشتر در بازار خواهد شد.
  4. با برطرف شدن مشکل کمبود برق، تولید کنندگان شمش همزمان به بازار اسفنجی وضایعات هجوم خواهند آورد و باعث محدودیت عرضه و رشد نرخ آن خواهند شد.
    پیامد این امر آن است که قیمت شمش کاهش نمی یابد به این دلیل که قیمت تمام شده آن بالاست و احتمال کاهش قیمت میلگرد در دو ماه بعد به سادگی اتفاق نخواهد افتاد.
  5. با بالارفتن قیمت آهن اسفنجی تقاضای گندله وکنسانتره در بورس فلزات افزایش پیدا خواهد کرد وقیمت آنها را بالا خواهد رفت. پایین آمدن قیمت مواد معدنی به سادگی و سرعت صورت نمی گیرد.

آنچه که از این دستورالعمل می توان برداشت کرد این است که کل تولید زنجیره فولاد کشور دچار اختلال خواهد شد و به علت بالارفتن قیمت مواد اوليه بازگشت دوباره به قیمت امروز به سادگی ممکن نیست و در صورت افت قیمت بازار به کما می رود وتولید با اختلال روبرو خواهد شد.

هرچه محدوديت های ناشی از قطع برق طولانی ترشود فاجعه های بیشتری در انتظار تولید فلزات کشور خواهد بود. چون درکنار عدم تولید، واحدهای تولیدی باید به تعهدات سنگین خود در مقابل دولت و بانک‌ها پایبند باشند. و این باعث فشار مضاعف بر بدنه تولیدی کشور خواهد شد.

متاسفانه این دستورالعمل توسط بخشی از دولت صادر شده درحالی که این مسئله کل اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار می دهد. دولت می بایست با تدبیر و تعقل بیشتری عاقبت اندیشی می‌کرد، درتیرماه که زمان پرداخت مالیات هاست در تولید اختلال ایجاد کرده است وتولید کننده را با پرداخت مالیات و قسط بانک بدون هیچ گونه حمایت تنها گذاشته است.

عدم تعادل ایجاد شده، ضربه بسیار بدی را به تولید و اشتغال می زند. اثرات این دستورالعمل ماه های بعد ظاهر خواهد شد و آن زمان چه کسی پاسخ گو خواهد بود؟

اشتراک گذاری