تفاوت فولاد نورد گرم و نورد سرد چیست؟

 1. تولید فولاد نورد گرم
 2. مزایای فولاد نورد گرم
  • مقرون به صرفه
  • احیای ساده
  • تولید طیف گسترده ای از اشکال
 1. تولید فولاد نورد سرد
 2. مزایای فولاد نورد سرد
  • سطح براق خوب
  • نرخ تولید بالا
  • سرعت قالب گیری سریع

وقتی صحبت از تولید فولاد می شود، انواع مختلفی از فرآیندها درگیر است. یکی از این روش ها نورد نام دارد که به دو نوع فولاد نورد گرم و سرد منشعب می شود. بحث بین فولاد نورد گرم در مقابل نورد سرد همچنان ادامه دارد تا مشخص کند کدام فرآیند مطلوب تر است.

به عبارت ساده، نورد یک فرآیند ساخت فلز است که شامل تشکیل فلزات مذاب، یا انواع دیگر مواد به محصولاتی مانند ورق، سیم، میلگرد و مانند آن است. این فرآیند بیشتر برای تولید انبوه فولاد استفاده می شود که در آن محصولات فولادی نهایی می توانند در صنایع خودروسازی، ساختمانی یا مسکونی استفاده شوند.

اگر می خواهید در مورد تفاوت های فولاد نورد گرم و نورد سرد بیشتر بدانید، به خواندن ادامه دهید.

تولید فولاد نورد گرم

تولید فولاد نورد گرم

فولاد نورد گرم به فرآیندی اطلاق می شود که در آن فولاد در معرض دماهای بالا قرار می گیرد تا محصول نهایی ورق تولید شود. به عنوان یک فرآیند ساخت فلز، این کار در کوره ها انجام می شود، جایی که دمای حدود 926 درجه سانتیگراد روی فلز اعمال می شود. به طور معمول، محدوده دمای اعمال شده بالاتر از دمای تبلور مجدد مواد یا دمایی است که در آن ساختار کریستالی با دانه درشت‌تر فولاد با کریستال‌های دانه‌ریز جایگزین می‌شود و محصولاتی را ایجاد می‌کند که شکل‌گیری آن‌ها آسان‌تر است.

در تولید فولاد نورد گرم، فرآیند با یک طول بزرگ و مستطیلی شکل از فلز شروع می شود که به آن بیلت می گویند. پس از آن، بیلت در معرض دمای بالا قرار می گیرد و سپس به صورت رول بزرگی صاف می شود.

اگرچه این فقط مرحله پیش پردازش است، زیرا شمش هنوز در معرض حرارت ثابت است و تحت چندین غلتک درجه صنعتی اجرا می شود. هدف از این کار این است که بتوان به پایان مطلوب دست یافت. برای راحتی، ورق فلزی را به سیم پیچ می پیچند و می گذارند تا خنک شوند.

از آنجایی که ورق فولادی پس از قرار گرفتن در دمای بالا خنک می شود، این فرآیند ممکن است منجر به بی نظمی بیشتر در شکل محصول شود. به این ترتیب، به نظر می‌رسد که در کاربردهایی که دقت در ابعاد واقعاً حیاتی نیست، به‌ویژه پروژه‌های ساختمانی، تیرآهن، مقاطع ساده یا انواع دیگر برنامه‌های مفیدتر است.

مزایای فولاد نورد گرم

اکنون که در مورد تولید فولاد نورد گرم آموخته اید، اکنون مهم است که فواید بسیاری را که ارائه می دهد را درک کنید. دانستن مزایای این فرآیند می تواند به فرد کمک کند تا مشخص کند که چرا باید این فرآیند را به عنوان مثال بر فولاد نورد سرد