انتظار می‌رود تولید فولاد خام کرده جنوبی به زیر 70 میلیون تن برسد؛ اتفاقی که برای اولین بار در چهار سال اخیر رخ داده است و بنا بر تحلیل‌های اقتصادی و صنعتی ناشی از بحران شیوع ویروس کرونا است.

پیش از بحران، انتظار می‌رفت تا همانند 4 سال گذشته، در سال 2020 نیز بیش از 80 میلیون تن فولاد خام در سیستم صنعتی کره جنوبی تولید شود. این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که کره جنوبی جایگاه ویژه‌ای در بین تولیدکنندگان فولاد خام در جهان دارد. این کشور چهارمین تولیدکننده برتر فولاد در آسیا است و خروج ناگهانی آن از سیستم اقتصادی شرق آسیا می‌تواند در بازارهای آسیایی و شاید حتی جهانی بحران ایجاد کند.

تولید فولاد خام کره جنوبی

چرا تولید فولاد خام کره جنوبی اهمیت دارد؟

نباید فراموش کرد که کره جنوبی ، سومین صادرکننده برتر جهان و در عین حال نیز چهارمین واردکننده بزرگ فولاد در جهان است. این کشور به طور خالص با در تفریق میزان صادرات و واردات، سالانه 12 میلیون تن تراز مثبت صادرات فولاد خام داشته است؛ عددی که با کاهش ظرفیت تولید واحدهای صنعتی، می‌تواند به حتی به صفر هم نزدیک شود.

تولید فولاد خام ، همواره نشانگر دقیقی برای بیان توانایی یک کشور در بازار استراتژیک تولید فولاد است. البته این کاهش تولید کره جنوبی ، با در نظر داشتن بحران شیوع کرونا، امر غیر قابل پیش‌بینی نبود. آمارها و ارقام مربوط به بازار جهانی نشان می‌دهد که در مجموع این بازار 3.2 درصد کوچک‌تر شده و تنها کشوری که در این برهه توانسته افزایش تولید فولاد خام را تجربه کند چین است. افزایش 4.5 درصدی که چین در سال جاری میلادی تجربه کرده، می‌تواند برای مدت طولانی، موجب کاهش سهم سایر کشورها از جمله کره جنوبی ، در بازار جهانی شود.