ورق فولادی یکی از پرکاربردترین و اساسی ترین قطعات و سازه هایی است که در صنایع گوناگون به کار می رود. می توان گفت امروزه بدون این ورق ها تمام صنایع با مشکل مواجه شده و قادر به ادامه کار نخواهند بود.

از این روز تولید ورق فولادی یک صنعت مهم و حیاتی در تمام جهان به شمار می رود؛ به طوری که اگر کشوری بتواند مراحل تولید ورق فولادی را با موفقیت به انجام برساند، به پیشرفتی بزرگ در زمینه صنعت و تولید دست یافته است.

اساس تولید ورق فولاد، نوردکاری است که به شکل های گوناگون انجام می شود. در ادامه شما را گام به گام با انواع نورد و نحوه تولید ورق فولادی آشنا خواهیم کرد.

تولید ورق فولادی

نوردکاری از کی و کجا شروع شده است؟

خوب است پیش از این که به توضیح مراحل تولید ورق فولادی بپردازیم، به طور مختصر با تاریخچه فرآیند نورد آشنا شویم. سال هاست که استفاده از قطعات فولادی و به طور کلی فلزی روز به روز در حال افزایش است.

بدون شک قدمت تولید این قطعات، از جمله ورق های فولادی نیز بسیار طولانی است. می توان گفت فرآیند نورد در قرن 17 میلادی متولد شد و شروع به کار کرد. البته در آن زمان بیشتر از فلزاتی مانند سرب و قلع برای نوردکاری استفاده می شده است و سپس با گذشت زمان و رواج بیشتر استفاده از سازه های آهنی، نورد فولادی نیز وارد این عرصه می شود.

در سال های دور از غلتک های بزرگ چدنی برای تولید ورق فلزی استفاده می شد. به مرور این غلتک ها بزرگ تر و سنگین تر می شدند تا بتوانند ورق هایی با ضخامت مناسب تولید کنند.

نیروی مورد نیاز برای به حرکت در آوردن این غلتک ها نیز از توان اسب و همین طور نیروی آب تأمین می شده است. اما به مرور این فرآیند پیچیده تر و کامل تر شد تا جایی که امروزه مراحل تولید ورق فولادی بسیار متفاوت از غلتک های ساده و بزرگ قدیمی هستند.

برای آغاز فرآیند نورد به چه موادی نیاز است؟

مرحله مقدماتی خط تولید ورق فولادی، تهیه گندله است. سنگ آهنی که برای تبدیل به ورق فولادی، از معادن استخراج می شود ناخالصی های بسیاری مانند فسفر، سیلیس و سولفور به همراه دارد که باید از آن جدا شود. پس در اولین مرحله قطعات سنگ آهن شکسته شده و برای خالص سازی فرآوری می شوند. به این ترتیب گندله که همان آهن با درصد خلوص مناسب است به دست می آید، سپس پخته می شود تا برای تولید ورق آماده گردد.

انتقال گندله به کوره احیا مستقیم و یا کوره بلند

در این بخش از مراحل تولید ورق فولادی باید اکسیدهای آهن موجود در گندله، به آهن تبدیل شوند. بدین منظور گندله وارد واحد احیا می شود. ماده خارج شده از این مرحله یک قدم برای وارد شدن به فرآیند نورد نزدیک تر شده است.