در خصوص جداول استاندارد ورق های فلزی، باید بگویم که از ورق فولادی در صنایع گوناگونی بهره گیری می کنند. مطمئنا شما می توانید در محیط زندگی خود از این محصول که در وسایل پیرامونتان زیاد به کار رفته است، مشاهده کنید.

اما در تولیدات، آلیاژها و عناصر مختلفی که به کار رفته است و هر کدام با هم متفاوت اند، نمی توانید استفاده از آن را تشخیص دهید. در خصوص ورق ما باید شما را با مباحثی مانند شمش های فولادی که از آنها ورق های مختلفی تولید می شود، آشنا کنیم. ابتدا به شمش فولادی می پردازیم.

به این محصول حرارت معین و مشخص شده می دهند، سپس از بین غلتک هایی ویژه آن را عبور می دهند تا به سایز و ابعاد در نظر گرفته شده، برسانند. البته در نظر داشته باشید ورقه هایی که ضخامتشان از ۴ میلیمتر تجاوز نمی کند، در اصطلاح به آن ها ورق میگویند، اما اگر از ۴ میلی متر بیش تر باشند، نام صفحه را به خود می گیرند.

در آشنایی با مدل های مختلف ورق فلزی باید عرض کنیم که آلیاژ های گوناگونی دارند. برای مثل آلومینیوم، مس، برنج و غیره جزو آن ها هستند. همچنین محصولاتی که با درصدهای گوناگونی ساخته می شوند و از روش های نورد سرد و گرم برای تولید شان استفاده می شود، جزو آن ها به شمار می آید.

در اصطلاح بازاری به ورقه هایی که با استفاده از روش نورد سرد تولید می شوند، ورق روغنی می گویند. همچنین تولیداتی که با روش نورد گرم تولید می‌شوند را ورق سیاه می نامند. البته هرکدام از این ورقه ها مدل های گوناگونی دارند. همانطور که دارای خصوصیت های خاص و وزن مشخصی نیز هستند.

جداول وزنی استاندارد ورق های فلزی و انواع آن:

این ورق ها به ۷ دسته تقسیم می شوند، و به نام های زیر می باشند:

  1. ورق های روغنی،
  2. ورق های گالوانیزه
  3. ورق های استیل
  4. ورق های رنگی
  5. ورق اسید شویی
  6. ورق سیاه
  7. ورق آجر دار

هر کدام از این ورق ها را در ادامه برای شما جداگانه توضیح می دهیم. تا دید بهتری به آن ها داشته باشید.

جداول وزنی استاندارد ورق های فلزی برای ورق روغنی:

ورق روغنی نامی بود که بازاری ها روی آن نهادند و البته این نام بی ارتباط با شکل آن نیست. زیرا پوششی از روغن روی این ورق ها قرار دارد. این ورق به شکل نورد سرد تولید می‌شود و ضخامت آن، از ضخامت بالا به پایین تبدیل می شود.

شکل ظاهری این ورق ها بسیار یکنواخت، براق و زیبا است. به خاطر کیفیت بالای آن در صنایعی مثل بدنه های ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی مورد بهره برداری قرار می گیرد، زیرا در این محصولات زیبایی ظاهر شرط اول می باشد.

در زیر، جدول وزنی ورق روغنی را برای شما به نمایش داده ایم.

جدول وزنی ورق روغنی: