با توجه به تنوع زیاد و تولید کنندگان متنوع انواع ناودانی ضرورت دارد که پیش از خرید آن در مورد خصوصیات هر یک از انواع تولیدی بدانیم. یکی از پرکاربردترین انواع پروفیل، ناودانی است این دسته بقدری تنوع و مصرف دارد که به عنوان یک دسته جدا شناخته می شود.

در مقاله راهنمای خرید ناودانی قصد داریم مشکلات و نکاتی که خریدار در زمان تصمیم گیری برای خرید ناودانی به دلیل داشتن انواع آلیاژهای مختلف، تنوع محصول و تولیدی ها، ممکن است با آن مواجه شود را ذکر نماییم و سعی بر آن داشتیم راهنمای جامعی از خرید ناودانی گردآوری کنیم، در ادامه این نوشته با ما همراه باشید.

نکاتی که باید پیش از خرید ناودانی به آن توجه کنید

اگر با ناودانی و آهن آلات آشنایی ندارید بهتر است با یک کارشنارس در این زمیه مشورت کنید تا ضمن اطلاع از قیمت ناودانی بتوانید محصولی متناسب با نیاز خود و بهترین قیمت خریداری کنید.

هنگام خرید هر یک از مقاطع فولادی ممکن است با اصطلاحات متفاوتی از سمت فروشندگان مواجه شوید برخی از اصطلاحات رایجی که در زمان خرید مقاطع U شکل بکار میروند به شرح زیر هستند آشنایی با این اصطلاحات ضروری است.

جدول اشتال: به جدولی که در آن استاندارد های تولیدی برای ابعاد و ضخامت های مقاطع فولادی هم چنین وزن آنها درج شده است جدول اشتال گفته میشود.

کوتاه و بلند: ناودانی هایی که طول 6 متر دارند ناودانی کوتاه یا به اختصار، کوتاه و انواعی که طولشان 12 متر است نائدانی بلند یا به اختصار بلند گفته میشود.

نرمال: به مقاطع U شکل (ناودانی هایی) که طولشان بین 6 متر تا 12 متر است، ناودانی نرمال گفته میشود.

گوشت: به ناودانی هایی که ضخامت بیشتری دارند به اصطلاح گوشتدار گفته می شود.

سنگین و سبک: به مقاطعی که با استانداردهای اروپا و ساخته شده باشد، سنگین گفته میشود تفاوت در هنگام تولید است اگر از جداول استاندارد وزن کمتر باشد سبک ولی اگر با جداول استاندارد منطبق باشد سنگین نامیده می شود و با توجه به کاربرد مجصول ونیاز های خود باید یکی را انتخاب کنیم

گلمیخ: به پروفیل U شکل برش خورده گلمیخ گفته میشود.

بنگاه داری: به هزینه ای که بنگاه های فروش مقاطع فولادی برای بارگیری، انبار داری و مالیات مقاطع دریافت میکنند بنگاه داری گفته میشود. با توجه به این که بنگاه داری هزینه سربار قیمت فولاد است حتما از میزان آن و نحوی محاسبه آن سوال کنید

راهنمای خرید ناودانی | بورس آهن

روش های تولید ناودانی

ناودانی با توجهکابرد فراوان در موارد صنعتی و ساختمانی  به سه حالت زیر تولید می شود:

  • تولید به روش پرسی
  • تولید به روش فابریک
  • تولید به روش نورد گرم و سرد

ناودانی پرسی دقیقا مثل روش نبشی پرسی، به وسیله دستگاه پرس شکل داده و تولید می شود. نوع فابریک نیز مثل نبشی فاب