روش های مختلف گالوانیزه چیست؟

  1.  گالوانیزه گرم
  2. متالیزاسیون
  3. الکترو گالوانیزه
  4. پیش گالوانیزه کردن
  5. Sherardizing

هنگامی که صحبت از استفاده از موادی مانند آهن یا فولاد برای اهداف صنعتی، تجاری یا ساختمانی می شود، مهم است که آنها قادر به مقاومت در برابر هر گونه تغییر شدید آب و هوا یا دما باشند.

به عنوان مثال، فولاد در حال حاضر دارای کیفیت های بسیار مطلوبی است که آن را به یکی از ترجیح داده شده ترین مواد برای ایجاد دوام سازه تبدیل می کند. با این حال، این ماده به طور کامل در برابر خوردگی مقاوم نیست.

به این ترتیب، سازندگان از روش های مختلف گالوانیزه برای افزایش سطح مقاومت استفاده می کنند.

گالوانیزه کردن به سادگی به روشی برای محافظت از انواع مختلف فلزات در برابر خوردگی، مانند زنگ زدگی اشاره دارد. اگرچه روش های دیگری برای دستیابی به نتیجه مشابه وجود دارد، اما گالوانیزه رایج ترین است.

این روش معمولاً شامل اعمال یک لایه نازک از پوشش روی روی فلز ضخیم‌تر به منظور محافظت از فلز در برابر محیط اطراف است.

بدون این روش، فولاد ضد زنگ، برای مثال، نرخ خوردگی بالاتری را تجربه می‌کند و با فرو ریختن خود ماده و تضعیف خواص فیزیکی آن، باید جایگزین شود.

اگر می‌خواهید در مورد روش‌های مختلف گالوانیزه کردن اطلاعات بیشتری کسب کنید، بهتر است به خواندن ادامه دهید.

 گالوانیزه گرم

قبل از شروع هر فرآیند گالوانیزه کردن، مهمترین قدم این است که اطمینان حاصل شود که فلز مورد نظر در معرض تمیز کردن دقیق قرار گرفته است. این به منظور جلوگیری از گیرکردن کثیفی یا زباله های غیر ضروری در زیر سطح پوشش روی است.

در گالوانیزه گرم ، که به آن گالوانیزه عمومی نیز گفته می شود، فولاد به صورت شیمیایی تمیز می شود تا گریس، روغن و اکسیدها حذف شود.

تمیز کردن مهم ترین مرحله در هر فرآیند گالوانیزه است، زیرا پوشش روی قادر به واکنش نیست و متعاقباً به فولاد نمی چسبد و پوشش روی را به بخشی از آن تبدیل نمی کند.

گالوانیزه گرم به سادگی شامل فرو بردن فولاد در یک حمام بزرگ از روی مذاب است – که از بیش از 98٪ روی خالص و سایر مواد افزودنی مانند آلومینیوم تشکیل شده است، به عنوان مثال، که به پوشش درخشندگی می بخشد، و سایر ویژگی ها برای یکنواخت تر کردن ظاهر. .

متالیزاسیون

متالیز کردن

شکل دیگری از گالوانیزه کردن، متالیزاسیون نامیده می شود. این فرآیند اغلب به عنوان اسپری حرارتی نامیده می شود. در حالی که متالیزاسیون معمولاً با گالوانیزه گرم دسته ای ترکیب می شود، دو فرآیند پوشش روی از نظر نحوه پیوند روی با فلز پایه متفاوت است.

متالیزاسیون تا حد زیادی بر روی چسبندگی مکانیکی روی، به عنوان مثال، روی سطح فولاد متمرکز است. به همین دلیل، مهم است که فولاد کاملاً تمیز و عاری از چربی، روغن، مواد زائد یا سایر اکسیدها باشد.

پیوند مکانیکی به شدت به آماده سازی سطح بستگی دارد، تقریباً به همان روشی که گالوانیزه گرم انجام می دهد. با این حال، اولی برخلاف دومی صرفاً منجر به یک پوشش روی می شود.

مواد به دست آمده را می توان به روش های مختلفی استفاده کرد – چه برای اهداف کاربردی یا تزئینی.

الکترو گالوانیزه

دو روش گالوانیزه اول شامل پیوند روی از طریق یک فرآیند متالورژیکی و مکانیکی است. از طرف دیگر، گالوانیزه کردن الکتریکی منجر به پایانی می شود که تحت یک فرآیند الکتروشیمیایی ق