گالوانیزه کردن یکی از مرسوم ترین روش هایی است که برای محافظت از آهن یا فولاد در برابر زنگ زدگی و خوردگی مورد استفاده قرار می گیرد. گالوانیزه کردن به روش های گوناگونی انجام می شود، اما پیش از آشنایی با انواع روش های گالوانیزه، بهتر است بدانیم گالوانیزه کردن آهن یا فولاد به چه معنا است.

گالوانیزه در واقع به معنای پوشاندن سطح آهن یا فولاد با فلز روی است. روی با قرار گرفتن روی آهن، از مواجهه آن با هوا، رطوبت و سایر عوامل نامطلوب تا حد زیادی جلوگیری می کند و علاوه بر آن ظاهری درخشان و براق به آهن می بخشد.

قطعات گالوانیزه در چه مواردی به مصرف می رسند؟

قطعات آهنی یا فولادی که با روش های گالوانیزه، پوشیده از روی می شوند، از جمله پرطرفدارترین قطعات فلزی در صنعت به شمار می روند که کاربردهای بسیار گوناگونی دارند و البته ورق گالوانیزه جزوه موارد پرمصرف در صنعت است. برخی دیگر از این کاربردها عبارتند از:

  • قطعات به کار رفته در لوازم خانگی گوناگون مانند یخچال
  • تولید درب و پنجره
  • پوشش سقف ساختمان و دیوارها
  • سازه های گوناگونی که در ساخت پل، ایستگاه قطار و … به کار می روند
  • و …

روش های گالوانیزه | بورس آهن

انواع مختلف روش های گالوانیزه چیست؟

تا اینجا فهمیدیم گالوانیزه کردن فولاد به کاربرد بهتر و وسیع تر آن کمک بسیاری می کند. به همین دلیل این فرآیند در صنعت از اهمیت زیادی برخوردار است. روش گالوانیزه کردن، یک فرآیند خاص نیست. در واقع راه های گوناگونی برای گالوانیزه کردن آهن و فولاد وجود دارد. در ادامه شما را با انواع روش های گالوانیزه مرسوم در صنعت آشنا خواهیم کرد.

متد اول: روش گالوانیزه گرم

این روش را می توان معروف ترین روش گالوانیزه به شمار آورد که طی چند مرحله، پوشش روی را به فلز آهن یا فولاد اضافه می کند. این مراحل عبارتند از:

پاک کردن سطح از آلودگی ها:

پیش از هر چیز باید فلز کاملاً عاری از هر گونه زنگ زدگی، آلودگی و … باشد. بدین منظور ممکن است نیاز باشد سطح فلز بارها و با مواد گوناگون تمیز شود. در مرحله اول برای پاک کردن فولاد از گرد و خاک، رنگ، روغن و … می توان از یک اسید یا باز ملایم یا یک پاک کننده بیولوژیکی برای تمیز کردن سطح استفاده کرد.

اگر با وجود انجام این مرحله هنوز زنگ زدگی روی سطح مشاهده شود، لازم است به کمک اسید سولفوریک یا اسید هیدروکلریک، دوباره سطح را شستشو داد تا تمام زنگ ها به طور کامل از سطح آهن پاک شوند.

خوب است بدانید، در تمام روش های گالوانیزه، فلز باید قبل از انجام عملیات، عاری از آلودگی باشد که این آلودگی زدایی ممکن است به روش های گوناگونی صورت گیرد.