اگر اینجا هستید و این مطلب را می خوانید یعنی با این سؤال رایج روبرو شده اید که ساندویچ پانل چیست و ما برای پاسخ دادن به این سؤال پیش از به شما پیشنهاد می کنیم ابتدا کمی به اطراف خود و سازه ها و وسایلی که دور و برتان هستند، دقت کنید. می بینید در ساخت بسیاری از این تجهیزات و وسایل از متریال های جدید و به روز استفاده شده است.

در واقع پیشرفت تکنولوژی و ابداعاتی که هر روز در سراسر جهان، در زمینه های مختلف انجام می شود، باعث تغییر نحوه تولید و ساخت در حوزه های گوناگون کاری شده است. ناگفته نماند تمام این تغییرات عموماً در جهت کاهش هزینه ها و آسان تر شدن کارها اعمال اتفاق می افتد. صنعت ساختمان سازی نیز از این تغییر و تحول ها دور نبوده است.

ظهور مصالح پیش ساخته مانند ساندویچ پانل نمونه ای از این تغییرات به شمار می رود. شاید سال ها قبل این سؤال که ساندویچ پانل چیست، برای خیلی از افراد وجود داشت ولی امروزه کمتر کسی با این سازه پرآوازه غریبه است. سازه های جدیدی مانند پانل ساندویچی، حاصل تلاش انسان برای آسان تر کردن روند کار ساخت و ساز هستند، به طوری که با حفظ کیفیت، کار با هزینه کمتری انجام شود.

در ادامه همراه ما باشید تا پاسخ تمام سؤالات خود را درباره این سازه پرکاربرد پیدا کنید.

مشخصات ساختاری ساندویچ پانل

مشخصات ساختاری ساندویچ پانل چیست؟

همان طور که پیش تر به آن اشاره کردیم، ساندویچ پانل در واقع سازه هایی پیش ساخته هستند که جایگزین مصالح قدیمی شده اند. این سازه ها از دو لایه سخت تشکیل می شوند که در قسمت میانی آن ها موادی مانند پشم سنگ، پلی اورتان، پشم شیشه، پلی استایرن، XPS و … قرار می گیرد.

این نوع ساختار باعث می شود سازه نهایی نه چندان سنگین ولی در عین حال مقاوم باشد. از همه مهم تر وجود لایه میانی باعث وجود خصوصیت مهمی می شود که در برخی موارد اصلی ترین دلیل استفاده از این سازه ها است، یعنی عایق حرارتی بودن.

جنس لایه های بیرونی ساندویچ پانل چیست؟

دو لایه بیرونی پانل ساندویچ، از ورق های فلزی آلومینیوم، آلوزینک، گالوانیزه و … ساخته می شود و نسبت به تنش های مختلف مقاومت خوبی دارند. لایه عایق میانی نیز معمولاً مقاومت خوبی نسبت به عوامل مختلف از جمله انواع روغن ها، اسید و باز، دود، میکروب ها و قارچ ها و … دارد و تمام این ویژگی ها، این سازه را برای استفاده در محیط گوناگون، مناسب می سازد.