اگر در حوزه ساخت و ساز فعالیت داشته باشید بدون شک نام عرشه فولادی را شنیده اید. این سازه یکی از نوین ترین و البته پرطرفدارترین سازه های فولادی است که به عنوان سقف مورد استفاده قرار می گیرد و به دلیل مزایای فراوانی که دارد، در میان کارشناسان حوزه ساختمان سازی، از محبوبیت ویژه ای نیز برخوردار است. پیشینه سقف عرشه فولادی را می توان به اوایل قرن 19 میلادی نسبت داد. البته از آن روز تا به الان، تغییرات زیادی در ساختار و اجرای این سازه ها صورت گرفته است و شاید بتوان گفت سقف های عرشه فولادی آن زمان با آنچه امروز می بینیم و می شناسیم بسیار متفاوت است.

در ادامه همراه ما باشید تا شما را با ساختار، کاربرد و مزایا و نحوه اجرای این سازه پرطرفدار آشنا سازیم.

عرشه فولادی چیست؟

این که دقیقاً ورق عرشه فولادی چیست، احتمالاً اولین سؤالی است که برای شما پیش می آید. باید بگوییم این سازه در واقع یک ورق گالوانیزه ساده است که با کمک دستگاهی خاص به نام Roll forming حالت ذوزنقه ای شکل پیدا می کند و شاید به همین علت است که نام عرشه روی آن گذاشته شده است.

عرشه فولادی چیست؟

البته همه چیز به همین سادگی نیست. ورق گالوانیزه ای که به عنوان سقف عرشه فولادی مورد استفاده قرار می گیرد باید حتماً مقاومت کششی لازم را داشته باشد که عدد آن حداقل معادل n/m 2300 است. از طرفی دیگر ضخامت ورق نیز اهمیت دارد و معمولاً در بازه ای معادل 0.7 تا 1.2 میلی متر در نظر گرفته می شود.

البته لازم به ذکر است که ورق عرشه فولادی به تنهایی به عنوان سقف به کار نمی رود بلکه باید آرماتوربندی شده و با بتن ریزی همراه باشد.

با کاربرد سقف عرشه فولادی چقدر آشنا هستید؟

کاربرد وسیع این ورق در ساخت سقف باعث شهرت روزافزون آن شده است. می توان گفت از عرشه فولادی برای ساخت سقف بسیاری از بناها مانند سوله و کارگاه یا انبار یک کارخانه، مورد استفاده قرار می گیرد. حتی در مواردی در ساخت بناهای پیش ساخته و موقت مانند کیوسک هایی که در جاده ها برای امداد رسانی تعبیه می شوندTتوان از این سازه فولادی استفاده کرد.

البته این موارد تنها مثال هایی از موارد کاربرد این سازه بودند و در عمل به کارگیری سقف عرشه فولادی بسیار طیف وسیعی دارد؛ به طوری که هم در بناهایی که اسکلت بتنی دارند و همچنین در ساختمان هایی که اسکلت فلزی دارند، استفاده از این نوع سقف ها مرسوم است.

مروری مختصر بر نحوه اجرای سقف¬های عرشه فولادی