با وجود طرح بحث و توضیحات جزئیاتی در مورد برنامه (HYBRIT)، اتفاقات جدید آن و آثار این اتفاقات، حال تا حد زیادی با ابعاد مختلف این پروژه بسیار مهم و کلیدی در صنعت فولاد آشنا شده‌ایم. حال نوبت به آن رسیده تا در این بخش، اثرات ملموس پروژه (HYBRIT) و پیامدهای آن در صنعت جهانی فولاد را بررسی کنیم. تا انتها با ما همراه باشید.

پیامدهای احتمالی و همچنین ملموس در صنعت جهانی فولاد

سوئد یک کشور با اقتصادی کوچک است که قبل‌تر در جهت استفاده از انرژی‌های پاک، شروع به حرکت کرده است. با این حال استراتژی و برنامه شرکت (LKAB)، برای ادغام برنامه (HYBRIT) با بخش عملی صنعت، در کنار ایجاد هزاران شغل طولانی‌مدت، همانطور که در بخش پیشین یادداشت گفته شد، انتشار گازهای گلخانه‌ای را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

پیامدهای احتمالی و همچنین ملموس در صنعت جهانی فولاد

این کشور سوئد را قادر می‌سازد تا در آینده نزدیک به طور قابل توجهی بیش از توانایی‌های اقتصادی خود و در یک سطح بالاتر با سایر کشورها، رقابت کند. از کل سنگ آهن تولیدی (LKAB) که 27 میلیون تن است، 18 میلیون تن به تولید فولاد خام اختصاص دارد. اگر این حجم از تولید فولاد خام، در کوره‌های بلند قدیمی انجام می‌شود، تولید 28 میلیون تن (CO2) را در پی داشت؛ بیش از 50 درصد کل (CO2) تولیدی سوئد. این کشور مجموعاً 52 میلیون تن (CO2) تولید می‌کند!

برنامه‌های (LKAB)؛ هم تولید فولاد سبز، هم تولید هیدروژن

تولید فولاد با این روش تنها یکی از کاربردهای بالقوه هیدروژن است. در واقع سایر بخش‌هایی که از نظر فنی به منظور کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و آلایندگی در حال توسعه هستند نیز به طور قابل توجهی نیازمند استفاده از این گاز هستند.

البته در بسیاری از صنایع موضوع کمبود منابع نیست بلکه برای ایجاد توجیه اقتصادی، نیاز است تا قیمت هیدروژن کاهش پیدا کند. به بیانی دیگر تنها با وجود هیدروژن ارزان‌قیمت، توجیه اقتصادی دارند.

امروزه قیمت هیدروژن برای کامیون‌های سلول سوختی یا اتوبوس‌ها بسیار بالاست؛ این در مورد هیدروژن سوخت وسایل حمل و نقل دریایی و هوایی نیز صادق است و این به توجیه اقتصادی گسترش استفاده از این سوخت صدمه می‌زند. اما یکی از راه‌حل‌هایی انتظار می‌رود تا به این مشکل قیمت بالای هیدروژن پایان دهد، تولید آن در مقیاس وسیع است.

برنامه‌های (LKAB)؛ هم تولید فولاد سبز، هم تولید هیدروژن

جاه‌طلبی (LKAB) و پیشرفت به سوی اقتصادی هیدروژنی

ظرفیت آهن اسفنجی که (LKAB) می‌تواند ایجاد کند، تقریباً هم‌اندازه نیم