صنعت نورد یکی از صنایع استراتژیک کشور به شمار می رود. از زمانی که ایران تبدیل به یک صادر کننده در زمینه صنعت نورد در منطقه شد تا زمان حال، این صنعت نقش فعالی را در ارزآوری و درآمدزایی برای کشور ایفا کرده است.

اما در شرایط فعلی به دلایل عدیده ای از جمله تحریم های ظالمانه غرب و عدم توجه کافی مسئولین به این صنعت نوپا در کشور، این صنعت با معضلات و مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کند.

در سالی که توسط مقام معظم رهبری به نام سال «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها » نام گرفته است؛ به نظر می رسد این شعار راهگشا که به نوعی دستور کاری برای نجات کشور از مشکلات پیرامون است؛ باید به خوبی در صنعت نورد کشور، به عنوان یکی از صنایع داخلی مهم و راهبردی، عملیاتی شده و راه را برای ادامه حیات این صنعت مهم داخلی هموار کرد.

در ادامه این گزارش به بررسی یکی از بحران های می پردازیم که صنعت نورد مقاطع طویل فولادی کشور را با تهدیدات جدی مواجه کرده است تهدیداتی که نه تنها صنعت نورد کشور را بلکه در طولانی مدت، حتما اثرات مخربی بر سایر بخش های اقتصادی کشور و تولید داخلی بر جای خواهد گذاشت.

چالش های صنعت نورد

با بررسی اوضاع احوال صنعت نورد مقاطع فولادی کشور می توان با اطمینان کامل گفت این صنعت در حال حاضر با بحران عمیقی روبرو است که می توان از ان به زلزله ای ویرانگر یاد کرد که بنای نابودی این صنعت را در سر می پروراند. اگر برای این زلزله ویرانگری چاره اندیشیده نشود به احتمال فراوان این بحران دامن دیگر صنایع فولادی کشور را خواهد گرفت و چه بسا این بحران بخش های دیگر صنعت کشور به ویژه صنعت ساختمان را با معضلات عدیده ای روبرو کند.

حال این بحرانی که از آن حرف می زنیم افت بسیار زیاد فاصله قیمتی میلگرد و شمش و رسیدن این کاهش فاصله قیمتی بین 2 تا 3 درصد است که این فاصله کم حتی کفاف هزینه های حمل و نقل مواد اولیه در صنعت نورد را نمی دهد.

صنعت نورد ایران

در کشور ما در بخش نورد سرمایه گذاری خوبی انجام شده است و در این حوزه مشاغل زیادی رشد پیدا کرده اند. اما با کمال تاسف افت شدید فاصله قیمت میلگرد و شمش، موجی ایجاد بازده منفی در صنعت نورد کشور شده است و این بحران در وهله اول، شاغلان فعال در بخش صنعت را تهدید می کند و می تواند به اشتغالزایی در این صنعت خاتمه بدهد.

در نتیجه این بحران روی داده در صنعت نورد، وضعیت بغرنجی برای حلقه نورد زنجیره فولاد ایجاد شده و این بخش به پشتیبانی و کمک فوری نیاز دارد. افت بسیار زیاد فاصله قیمتی میلگرد و شمش، در حالی به وقوع پیوسته که در مقابل قیمت حامل های انرژی صنعت فولاد افزایش قابل توجهی داشته است، این اتفاقات در کنار هم فشار مضاعفی را به فعالان بخش نورد کشور وارد کرده است، که کاستن از این فشار نیازمند یک عزم ملی و جهادی برای حمایت هر چه بیشتر از صنعت نورد کشور است.

صنعت نورد ایران