امروزه با پیشرفت روز به روز علم و تکنولوژی، زمینه های مختلف کاری و صنعتی از جمله ساخت و ساز، به طور مداوم دستخوش تغییر و حرکت رو به جلو هستند. به شکلی که ساختمان ها و سازه های امروزی، بسیار مستحکم تر و اصولی تر ساخته می شوند و در نتیجه متحمل خسارات کمتری نیز می شوند.

این استحکام و دوام بیشتر مدیون تغییرات مثبتی است که در اسکلت ساختمان ها ایجاد شده است و یکی از این تغییرات مثبت استفاده از سیستمی با عنوان قاب خمشی در اسکلت ساختمان به شمار می رود. طراحی اعضای خمشی فولادی یکی از مواردی است که مهندسین حوزه ساخت و ساز برای بکارگیری سیستم خمشی با آن سروکار دارند.

اگر می خواهید درباره سیستم خمشی ساختمان و طراحی اعضای خمشی فولاد بیشتر بدانید، در ادامه همراه ما باشید.

سیستم قاب خمشی و طراحی اعضای خمشی فولادی چه مفهومی دارد؟

همانطور که پیش تر گفته شد، سیستم خمشی در واقع سیستمی برای مقاوم سازی و مستحکم تر کردن اسکلت ساختمان به شمار می رود. در این سیستم از سازه هایی با عنوان اعضای خمشی برای متصل کردن تیرآهن ها استفاده می گردد. این اعضا باعث می شوند تیرآهن ها و در واقع اسکلت ساختمان در برابر تنش های کوچک و بزرگ مقاوم تر بوده و در واقع منعطف باشند.

طراحی اعضای سیستم خمشی

یکی سیستم خمشی صحیح به خوبی می تواند در برابر بار و فشار زیاد، تغییر شکل دهید، بدون این که به شکستگی یا خسارت بیانجامد. طراحی اعضای خمشی فولادی برای ساختمان هایی که در مناطق زلزله خیز قرار دارند، اهمیت بیشتری پیدا می کند. البته در مواردی که لازم است یک بنا، شکل و ظاهر بخصوصی داشته باشد که با اسکلت های معمول امکان پذیر نیست، از اعضای خمشی در سیستم اسکلت بندی ساختمان استفاده می شود.

درباره اعضای خمشی بیشتر بدانیم

برای این که درباره طراحی اعضای خمشی فولادی اطلاعاتی کسب کنیم ابتدا باید با اعضای خمشی در سیستم قاب خمشی بیشتر آشنا شویم. این اعضا در واقع اتصالات سخت و محکمی هستند که سایر قطعات سیستم را به هم متصل می سازند و سر جای خود نگه می دارند.

می توانید مفصل های بدن را در نظر بگیرید که کار نگه داشتن از سایر اعضا را به عهده دارند و اجازه نمی دهند در اثر تنش ها و ضربه ها، استخوان ها دچار جابجایی آنی شوند یا به راحتی از جا در بیایند.

عملکرد اعضای خمشی نیز به همین شکل است. قطعات دیگر سیستم قاب خمشی مانند ستون ها و تیرآهن ها همگی به کمک اعضای خمشی به نحوی به هم متصل می شوند که اگر بار اضافی یا تنشی بر ساختمان اعمال شود، باز هم سر جای خود می مانند و تغییر مکان ناگهانی ندارند.

این یک ویژگی عالی در ساختمان به حساب می آید و همانطور که قبلاً گفتیم، به مقاومت و استحکام بیشتر بنا منجر می گردد. از این رو طراحی اعضای خمشی فولادی برای داشتن یک سیستم قاب فولادی اصولی و کارآمد، بسیار مهم و اساسی م