تقریباً هر آن چه ساختنی باشد، عمر مفیدی دارد و در مدت زمانی مشخص کارایی حداکثری خود را حفظ می کند. سازه ها و ساختمان ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

سوله یکی از سازه هایی است که مانند یک ساختمان معمولی، عمر مفید مشخصی دارد. البته عوامل بسیار متنوعی بر عمر مفید سوله تأثیر می گذارند و می توان با رعایت نکاتی خاص، در مدت زمان بیشتری از سوله استفاده مفید کرد. در این مطلب سعی داریم شما را با این عوامل و نکات بیشتر آشنا کنیم. البته لازم است پیش از آن بدانیم سوله چیست و درباره نحوه ساخت و مصالح مورد نیاز سوله اطلاعاتی مختصر کسب کنیم.

تعریفی ساده از سوله

شاید تا به حال کارگاه های بزرگ مسقف بدون ستون را در مناطق صنعتی دیده باشید، یا انباری های کوچک ته باغ. این ها همه نمونه ای از یک سازه ساده با سقف شیبدار هستند که سوله نامیده می شوند. به عبارتی دیگر سوله را می توان یک ساختمان فولادی پیش ساخته دانست که از قطعات فلزی با ابعاد متغیر در ساخت آن استفاده می شود.

سوله

سوله ها از جمله پرکاربردترین سازه های فولادی هستند که در سراسر جهان، به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند. به همین دلیل است که عمر مفید سوله مقوله ای مهم برای اهالی صنعت به حساب می آید. انبارها و کارگاه های صنعتی بزرگ، سالن های ورزشی، سالن های پرورش طیور و حتی سازه های کوچک مسقف که برای قرار دادن دوچرخه در کنار حیاط تعبیه می شوند، همگی مثال هایی از کاربرد سوله به شمار می روند.

مصالح مورد نیاز سوله چیست؟

پیش از آن که به طور مفصل وارد بحث عمر مفید سوله شویم، بهتر است درباره سوله و در واقع درباره مصالحی که برای ساخت آن مورد استفاده قرار میگیرند، بیشتر بدانیم. زیرا این مصالح تأثیری مستقیم بر عمر مفید یک سوله می گذارند.

سوله ها همیشه از فلز ساخته نمی شوند و ممکن است از مصالح غیرفلزی نیز در ساخت آن ها استفاده شود، ولی عموماً سوله هایی که قرار است به طور دائمی در جایی قرار گیرند، اسکلتی فلزی و مقاوم دارند. برای ساخت سوله های سبک و موقت از مصالح دیگر نیز استفاده می شود.

به جز اسکلت سوله، پوشش و محل قرارگیری آن نیز اهمیت دارد که هر دوی این موارد با نوع کاربرد سوله ارتباط مستقیم دارد. برای پوشش سقف و دیواره های سوله فلز مقاوم ترین متریال به حساب می آید اما گاهی بر حسب شرایط و با توجه به اهمیت هزینه ها، از چوب یا پلاستیک نیز استفاده می شود.

از جهت محل قرارگیری و بستر سوله نیز، باز باید به کاربرد و شرایطی که سوله در آن قرار می گیرد توجه کرد. سوله ها ممکن است روی فونداسیون، سکو های بتنی و … ساخته شوند.

عمر مفید سوله | بورس آهن