انواع ورق گالوانیزه یکی از پرکاربردترین قطعات فولادی در صنعت به شمار می روند که به دلیل ویژگی هایی همچون مقاومت بالا در برابر خوردگی و زنگ زدگی، طرفداران بسیاری دارند. این ورق ها نیز مانند سایر سازه ها و قطعات صنعتی، عمر مفید مشخصی دارند.

بدون شک سازنده و کاربر هر دو ترجیح می دهند، با ورقی با طول عمر بالا سروکار داشته باشند. اما برای تخمین یا افزایش عمر مفید ورق گالوانیزه باید به نکاتی توجه داشت که در ادامه درباره آنها مفصلاً توضیح داده خواهد شد. اما بهتر است پیش از پرداختن به عمر ورق گالوانیزه و عوامل مؤثر بر آن، با این نوع  ورق بیشتر آشنا شویم.

درباره ورق گالوانیزه چقدر می دانید؟

ورق فولادی اگر پوشش خاصی نداشته باشند، در عین این که بسیار مستحکم هستند اما به راحتی در برابر رطوبت و مواد خورنده دچار آسیب و زنگ زدگی می شوند. یکی از متداول ترین و البته مؤثرترین روش ها برای محافظت از آهن و فولاد در برابر این عوامل آسیب زا، گالوانیزه کردن آن است.

در واقع ورق گالوانیزه همان ورق فولادی است که با پوششی از روی محافظت می شود. این پوشش هم به دوام و ماندگاری ورق کمک می کند و هم ظاهری زیبا و درخشان به آن می بخشد. به همین دلیل است که عمر مفید ورق گالوانیزه از عمر مفید ورق فولادی بدون پوشش بیشتر است و در نتیجه کاربرد و محبوبیت آن نیز در صنعت روز به روز افزایش می یابد.

ورق گالوانیزه

عمر ورق گالوانیزه در مقایسه با عمر ورق آهنی

به طور کلی نمی توان یک عدد خاص و قطعی را به عنوان عمر مفید مشخص کرد زیرا عوامل بسیاری چه در مرحله ساخت و چه در مرحله کاربرد و نگهداری، در طول عمر مفید یک قطعه مؤثر هستند. طبق آزمایشات و تخمین های تئوری طول عمر مفید ورق گالوانیزه 50 سال تخمین زده می شود. اما اهالی صنعت می دانند این عدد با واقعیت فاصله زیادی دارد و در واقع حداکثر عمر مفیدی که می توان برای ورق های گالوانیزه در نظر گرفت در محدوده 20 تا 30 سال است.

بر همین اساس میزان عمر مفید ورق آهنی یا فولادی بسیار پایین تر برآورد می شود. این ورق ها ممکن است تنها 2 سال دوام داشته باشند و اگر به خوبی مراقبت شوند (برای مثال با لایه ای از رنگ پوشانده شوند) حداکثر تا 11 سال کیفیت خود را حفظ می کنند.

همانطور که می بینید فاصله میان عمر ورق های گالوانیزه و آهنی بسیار زیاد است. به همین دلیل افرادی که در صنعت مشغول به کار هستند، ترجیح می دهند با صرف هزینه ای بیشتر، از ورق هایی با طول عمر بالا در تولیدات خود استفاده کنند.