میلگرد یکی از پرکاربردترین قطعات فولادی هستند که در انواع گوناگون و برای مصارف مختلف تولید می شوند. مقاومت بالای این قطعات در کنار شکل ظاهری آنها باعث می شود در حوزه های گوناگون ساختمانی و صنعتی از انواع میلگرد استفاده شود.

یکی از این انواع میلگرد یا آرماتور، میلگرد ترانس نام دارد که با ظاهر صیقلی و براق خود شناخته می شود. این میلگرد ها نیز از جنس فولاد هستند اما حین فرایند ساخت، سطحی براق و درخشان پیدا می کنند که باعث می شود در عرصه تزئینات نیز به کار برده شوند.

میلگرد ترانس در انواع بسیار متنوعی تولید و در بازار عرضه می گردد که در ادامه به معرفی هر یک از آنها خواهیم پرداخت. اما خوب است در ابتدا با نحوه ساخت و کاربرد این نوع از میلگرد بیشتر آشنا شویم.

میلگرد ترانس | بورس آهن

درباره نحوه ساخت و کاربرد میلگرد ترانس چقدر می دانید؟

میلگرد ساده معمولاً طی فرآیندی که کشش میلگرد نام دارد، به میلگرد ترانس تبدیل می شوند. در واقع در این فرآیند، میلگرد کشیده شده و در نتیجه به قطر دلخواه می رسد و هم ظاهری صیقلی پیدا می کند. البته ممکن است میلگرد ترانس به روش های دیگری نیز تولید شود (که منجر به تولید انواع مختلف این میلگرد می گردد)، ولی به نظر می رسد این روش رواج بیشتری دارد و کم هزینه تر است.

این نوع میلگرد در دو ویژگی ممتاز است: اول مقاومت و استحکام، دوم زیبایی ظاهری. به همین علت در صنایعی که حساسیت کار بالا است و یا ظاهر سازه بسیار اهمیت دارد، میلگرد های ترانس بهترین گزینه به حساب می آیند.

انواع میلگرد ترانس چیست؟

حال نوبت به معرفی انواع مختلف میلگردهای ترانس می رسد. این میلگرد ها بر اساس شیوه ساخت یا مراحلی که به فرایند اصلی اضافه می شوند، به انواع گوناگونی دسته بندی می شوند که عبارتند از:

1- کششی (روغنی)

در بخش های قبل درباره نحوه ساخت میلگرد ترانس به روش کششی توضیح داده شد. در واقع میلگرد هایی که به این روش تولید می گردند، میلگرد کششی یا روغنی نام دارند. از آن جهت اصطلاح روغنی نیز به این نوع از میلگرد ها نسبت داده می شود که از آهن روغنی ساخته می شوند.

انواع میلگرد ترانس