یکی از انواع قطعات فلزی که در بسیاری از کارهای ساختمانی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد، ناودانی نام دارد. این قطعه در واقع یک سازه پروفیل مقاطع باز است که به شکل U ساخته می شود و برای مصارف گوناگون کاربرد دارد.

اگر می خواهید شکل دقیقاین سازه را تصور کنید، یک قطعه فلزی را در نظر بگیرید که یک قسمت افقی به نام جان دارد و دو بال به صورت عمودی در کناره های آن قرار گرفته اند (که بال نامیده می شوند).

خصوصاٌ از قرن بیستم میلادی و بعد از جنگ جهانی دوم تا به الان، تولید و به دنبال آن استفاده از سازه های فلزی و فولادی در صنایع بزرگ و ساختمان سازی روز به روز افزایش یافته است و به همین دلیل قطعاتی مانند ناودانی به سازه هایی پرطرفدار و البته پرکاربرد تبدیل شده اند. این قطعه با روش های مختلفی تولید می شود و موارد مصرف گوناگونی دارد که در ادامه سعی می کنیم به طور کامل شما را با آن آشنا کنیم.

ناودانی چیست؟ چقدر درباره انواع و کاربرد آن در صنعت می دانید؟

انواع روش های ساخت ناودانی چیست؟

به طور کلی روش های تولید این قطعه را می توان در دو دسته جداگانه قرار داد که به ترتیب زیر هستند:

  • روش پرسی: در این روش تولید کننده از دستگاهی به نام رول فرمینگ استفاده می کند. ورق فولادی که قرار است به شکل U در بیاید در این دستگاه که به عبارتی قالب پرسی است، قرار می گیرد و به این ترتیب به ناودانی تبدیل می شود قیمت ناودانی پرسی گران تر از نوع دیگر است.
  •  روش فابریک: یکی دیگر از روش های مرسوم تولید این قطعه، روش فابریک است. در این روش فلز از ابتدا و به صورت گداخته وارد قالب مربوطه می شود و به شکل پروفیل U شکل خارج می شود.

ناودانی چه انواعی دارد؟

انواع مختلف این نوع از پروفیل را می توان به دو صورت دسته بندی کرد: ساده و مشبک، سبک و سنگین. در ادامه در این باره بیشتر توضیح داده خواهد شد:

  • ناودانی ساده با ورق گرم ساخته می شود و مصا