هر کس که در حیطه صنایع گوناگون و ساخت و ساز، دستی بر آتش داشته باشد حتماً با انواع نبشی آشنایی دارد. این قطعه را شاید بتوان یکی از پرکاربردترین و پرطرفدارترین قطعات فولادی دانست که در انجام بسیاری از کارها به کمک می آید. البته این قطعات تنها از جنس فولاد یا آهن ساخته نمی شوند ولی مرسوم ترین آن ها از این نوع هستند.

اگر می خواهید با این سازه معروف، کاربرد و انواع آن به طور کامل آشنا شوید در ادامه همراه ما باشید.

تعریف نبشی

همانطور که از اسم آن پیدا است، وقتی صحبت از نبشی می شود باید انتظار دیدن یک قطعه کُنج مانند را داشته باشیم که دقیقاً درست است. این قطعه پرمصرف صنعتی عبارت است از یک پروفیل که از دو ضلع عمود بر هم تشکیل می شود. در زبان انگلیسی به این قطعه angle bar گفته می شود که اشاره به زاویه دارد. این عبارت نیز دور از ذهن نیست و کاملاً با شکل ظاهری این نوع از پروفیل مطابقت دارد.

تعریف نبشی

آشنایی با انواع نبشی ها

این قطعه از نظر شکل ظاهری به دو نوع تقسیم می گردد:

  •  بال مساوی: در این نوع از نبشی، دو ضلع عمود بر هم، کاملاَ هم اندازه هستند. به همین دلیل به آن بال مساوی گفته می شود.
  •  بال نامساوی: همانطور که می توان از نام آن حدس زد، این نوع از قطعات، از دو بال نامساوی که با زاویه 90 درجه در کنار هم قرار گرفته اند تشکیل می گردد.

در بسیاری از نقشه ها نبشی را با حرف انگلیسی L نشان می دهند. البته درست تر این است که نوع بال مساوی آن با حرف V نشان داده شود ولی عموماً انواع مختلف آن همگی با L معرفی می شود.

روش های تولید: پرسی و فابریک

حال نوبت به معرفی روش های تولید این دسته از سازه های پرکاربرد صنعتی می رسد. اگر بخواهیم این قطعات فلزی را از نظر روش ساخت دسته بندی کنیم باید دو نوع پرسی و فابریک را در نظر بگیریم.

در روش پرسی، ورق های آهن به صورت سرد شکل دهی می شوند. یعنی ابتدا ورق تولید می شود و سپس این ورق با عبور از قالب های خاص به شکل نبشی در می آید. این نوع از پروفیل ها معمولاً بال مساوی هستند قیمت نبشی پرسی معولا بیشتر از نوع دیگر است.

در روش فابریک روند کار متفاوت است. در این روش، فلز گداخته از ابتدا به صورت گرم شکل دهی می شود و در نهایت یک قطعه فلزی با دو بال عمود بر هم تولید می گردد. برخی از خواص و ویژگی های مکانیکی درباره دو نوع پرسی و فابریک، با توجه به نحوه تولید، با هم متفاوت است.

انواع نبشی

وزن و سایز نبشی چگونه مشخص می گردد؟

برای تعیین سایز استاندارد و وزن این قطعات معمولاً باید به سراغ جدول اشتال رفت. جدول اشتال، مرجعی بسیار مهم و مشهور برای مهندسین حوزه صنعت است که به کمک آن می توانن