فولاد یکی از قوی ترین مواد مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز است. فولاد با داشتن توانایی مقاومت در برابر ضربه بالا و دماهای شدید به طور منظم، درجه بالایی از عملکرد و قابلیت اطمینان را ارائه می دهد که انواع دیگر مواد قادر به مطابقت با آن نیستند. فولاد علاوه بر داشتن این ویژگی ها بسیار انعطاف پذیر و همه کاره است، زیرا می توان آنها را به اشکال مختلف خم کرد تا برای بخش های مختلف ساختاری و اجزای صنعتی استفاده شود.

با توجه به استحکام و تطبیق پذیری فولاد، مهم است که سازندگان آنها آنها را با بالاترین کیفیت ممکن تولید کنند. با افزایش تعداد محصولات فولادی که هر ساله تولید می شود، موارد متعددی از توزیع فولاد با کیفیت پایین وجود داشته است. طی سال‌ها، این محصولات نامرغوب مشکلات متعددی را برای بسیاری از صنایع ایجاد کرده‌اند و خسارت‌های زیادی به ارزش میلیاردها دلار به بار آورده‌اند.

نحوه تشخیص فولاد بی کیفیت

فولاد بی کیفیت را چگونه تشخیص می دهید؟

با فراگیرتر شدن توزیع فولاد بی کیفیت از همیشه، برای بسیاری از شرکت ها و صنایع مهم است که راه هایی برای شناسایی آسان تر از همیشه پیدا کنند. وجود فولاد بی کیفیت در هر نوع پروژه یا تجهیزات ساختمانی تنها ضرر بیشتری نسبت به فایده دارد و حتی می تواند عامل خرابی سازه ای باشد که می تواند منجر به فاجعه شود. برای اینکه بتوانید از فولاد بی کیفیت استفاده کنید، در اینجا چند نشانه وجود دارد که می توانید آنها را شناسایی کنید.

فولاد بی کیفیت به سرعت خورده می شود

فولاد به گونه ای طراحی شده است که در برابر اشکال مختلف سایش و پارگی مقاوم باشد، به این معنی که زمان زیادی طول می کشد تا فولاد هر شکلی از خوردگی را تجربه کند. فولاد با کیفیت بالا تنها پس از مدت زمان قابل توجهی دچار خوردگی می شود، به این معنی که فولادی که زودتر از سایرین خوردگی را تجربه می کند، نشانه کیفیت پایین تر آن است.

شناخته شده است که خوردگی باعث آسیب قابل توجهی می شود، زیرا سطح فولاد را تا حدی ضعیف می کند که شکننده می شود و یکپارچگی سازه را به خطر می اندازد. اگر با قطعات فولادی مواجه شدید که به راحتی خورده می شوند، بهتر است آنها را تعویض کرده و از منبع فولادی خود خارج کنید.

دوام طولانی مدت ضعیف

علاوه بر این که به راحتی خورده می شود، فولاد با کیفیت پایین دارای دوام طولانی مدت ضعیفی است. فولاد با کیفیت بالا به این دلیل که می تواند برای مدت زمان طولانی دوام بیاورد، به سازه ها و تاسیسات اجازه می دهد تا سال ها قبل از انجام هر گونه تعمیر و بازسازی جدی بایستند، شناخته شده است. فولاد با کیفیت پایین در طول این مدت زمان راحت‌تر فرسوده می‌شود و باعث می‌شود نواحی ضعیف‌تر شوند و بیشتر آسیب ببینند.

این موضوع در مواقع بلایای طبیعی مانند طوفان و زلزله بیشتر مشهود شده است، زیرا سازه‌های ساخته شده از فولاد بی‌کیفیت تمایل به شکستن راحت‌تری دارند و باعث آسیب به محیط اطراف می‌شوند. فولاد به گونه ای ساخته شده است که برای مدت طولانی دوام می آورد و استفاده از فولاد بی کیفیت این هدف را از بین می برد و سازه ها و امکانات را در این فرآیند به خطر می اندازد.

به راحتی خم می شود و ترک می خورد

در حالی که فولاد به گونه ای طراحی شده است که انعطاف پذیر و همه کاره باشد، ویژگی های خاصی وجود دارد که به آن کمک می کند استحکام و کیفیت یکسانی را حفظ کند. خم شدن فولاد به مقدار زیادی استحکام نیاز دارد، زیرا می تواند در برابر ضربه زیاد و وزن سنگین بدون آسیب مقاومت کند. این امر در فولادهای با کیفیت پایین مشهود نیست، زیرا آنها تمایل دارند راحت تر خم شوند و در سطح خود ترک بخورند. این به دلیل نحوه تولید آنها است، زیرا تمایل به شکننده تر بودن دارند و آنها را برای هر نوع پروژه ساختمانی که نیاز به استفاده زیاد از تیرها و مقاطع فولادی دارد، نامناسب می کند.

تا شدن روی سطح وجود دارد

یکی دیگر از نشانه های رایجی که در قطعات و مقاطع فولادی دیده می شود، تا شدن روی سطح است. تاشو یک عیب رایج تولیدی است که در فولاد کم کیفیت وجود دارد و در قطعات و مقاطع مانند لوله و تیرهای فولادی دیده می شود. هر نشانه ای از تاخوردگی که روی سطح وجود داشته باشد به این معنی است که فولاد در برابر خم شدن یا بدشکل شدن آسیب پذیر است و می تواند در همان قسمت ها ترک بخورد. این نقص تولید باعث ضعیف شدن فولاد می شود، به این معنی که نباید از آنها در ساخت یا ساخت و ساز به هر شکل و ظرفیتی استفاده شود.

خلاصه

استفاده از فولاد مرغوب به شما این امکان را می دهد که امکانات و سازه هایی را ایجاد کنید که به دلیل دوام و مقاومت قوی می توانند برای مدت طولانی دوام بیاورند. هر گونه استفاده از فولاد بی کیفیت فقط این موضوع را به خطر می اندازد، به همین دلیل است که بهتر است تمام علائم ذکر شده در بالا را شناسایی کنید تا مطمئن شوید که فقط از فولاد با بهترین کیفیت استفاده می کنید.