نکاتی در مورد جوشکاری آلومینیوم

آلومینیوم با اکسیژن بسیار واکنش پذیر است و باعث ایجاد یک لایه زنگ می شود که به جای متلاشی شدن به سطح فلز متصل می ماند. این مانع از نفوذ اکسیژن به عمق فلز می شود.

آلومینیوم همچنین دارای نقطه ذوب پایین است و یک رسانای حرارتی خوب است. ترکیبی از این ویژگی های فیزیکی است که فرایند جوشکاری را نسبت به سایر انواع فلزات دشوارتر می کند ، با این حال ، این امر ممکن است و فقط به تمرین نیاز دارد.

مسائل متداول هنگام جوشکاری آلومینیوم شامل اعوجاج و ترک خوردگی ناشی از پراکندگی سریع گرما می شود ، این حالت “ضربه از طریق” نامیده می شود که در آن فلز به سادگی در زیر یک قوس بسیار قوی ذوب می شود.

ثانیاً ، لایه اکسید شده دو برابر نقطه ذوب آلومینیوم در زیر است ، بنابراین در طی جوشکاری ذوب نمی شود.

اگر مشتاق بهبود مهارت های جوشکاری هستید ، نکات مفیدی در مورد نحوه جوشکاری موفق آلومینیوم را مطالعه کنید.

ایمنی هنگام جوشکاری آلومینیوم

جوشکاری می تواند بخارات خطرناکی را داشته باشد، بنابراین مطمئن شوید محیط اطراف شما به خوبی تهویه می شود ، اطمینان حاصل کنید که تجهیزات محافظ شخصی مناسب (PPE) را برای محافظت از شما در برابر سوختگی در اختیار دارید و منطقه کاری شما عاری از هرج و مرج و مناسب برای هدف است.

لطفا لیستی از پیشنهادی تجهیزات جوشکاری زیر

 1. ماسک جوش ، کلاه ایمنی یا عینک برای محافظت از چشم شما.
 2. دستکش ، دستکش و روپوش برای محافظت از پوست در برابر پاشیدن فلزات مذاب.
 3. کفش یا چکمه چرمی برای محافظت از پاهای شما در برابر فلز مذاب.
 4. دستگاه تنفس برای دوره های طولانی جوشکاری.
 5. میز جوش برای محکم نگه داشتن قطعه در هنگام جوشکاری.

تمیز کردن آلومینیوم قبل از جوشکاری

همانطور که قبلاً ذکر شد ، آلومینیوم می تواند به سرعت اکسید شود که به صورت یک لایه سفید و پودری روی سطح فلز ایجاد می شود.

این به آلومینیوم مقاومت در برابر خوردگی می دهد اما در فرایند جوشکاری اختلال ایجاد می کند ، بنابراین باید بلافاصله قبل از شروع جوشکاری برداشته شود. توصیه می کنیم از برس سیمی از جنس استنلس استیل استفاده کنید زیرا سطح تمیزی باقی می ماند.

برس باید جدید باشد و قبلاً روی فولاد استفاده نشده باشد. آلومینیوم را در یک جهت مسواک بزنید تا اکسید به آلومینیوم مالیده نشود و لبه ها را با یک فایل تمیز کنید.

اطمینان حاصل کنید که گرد و غبار یا براده های باقی مانده از برش پاک شده است زیرا می توانند به راحتی آتش بگیرند. در نهایت ، اگر فلز و میله های جوشکاری چرب هستند ، از یک چربی گیر خوب برای تمیز کردن آنها استفاده کنید.

هنگامی که آلومینیوم تمیز و خشک شد می توانید جوشکاری را شروع کنید.

جوشکاری آلومینیوم

دو روش اصلی برای جوشکاری آلومینیوم وجود دارد:

جوشکاری گاز بی اثر فلزی (MIG) و جوشکاری گاز بی اثر تنگستن (TIG). لطفاً توصیه ها و نکات مربوط به این روش ها را در زیر مشاهده کنید.

مشاوره جوشکاری MIG

 • هنگام انتخاب نوک الکترود ، مطمئن شوید که برای استفاده با آلومینیوم طراحی شده اند. با علامت گذاری به عنوان “Al” می توان آنها را شناسایی کرد
 • اطمینان حاصل کنید که دستگاه جوش و سیم تغذیه شما برای جوشکاری آلومینیوم مناسب است ، شما به آستر تفلون و غلطک های U-groove نیاز دارید.
 • مطمئن شوید مشعل MIG شما سالم است و اگر قصد جوشکاری زیاد آلومینیوم دارید مشعل بزرگتری در نظر بگیرید. مشعل کوچکتر را می توان براحتی با گرمای تولید شده بارگیری کرد.
 • از یک میله جوش مناسب برای درجه و ضخامت موادی که جوش می دهید استفاده کنید.
 • مانند هر نوع جوشکاری ، بهتر است مفصل را محکم کنید تا از هرگونه حرکت یا اعوجاج جلوگیری شود.
 • بهتر است مشعل خود را تقریباً به صورت عمودی نگه دارید