در میان محصولات آهنی و فولادی که در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند، می توان ورق ها را یکی از پرمصرف ترین ها دانست. امروزه در عرصه تولید و ساخت و ساز، به هر جا که نگاه کنید بدون شک گوشه ای از کاربرد ورق فولادی را می بینید که به شکل های گوناگون مورد استفاده قرار گرفته اند و البته انواع زیادی دارند.

شاید شما نیز با این سوال روبرو باشید که ورق گالوانیزه، ورق سیاه و یا ورق برشی چیست؟ این ها تنها چند مورد از انواع ورق های مورد استفاده در صنعت هستند که برخی به شکل پروفیل در می آیند، برخی به عنوان پوشش تزئینی و برای زیباسازی به کار گرفته می شوند و برخی دیگر وظیفه حفاظت را بر عهده دارند.

کاربردهای گوناگون ورق ها به ویژگی های متنوع آنها برمی گردد. این ویژگی های متنوع نیز عموماً حاصل فرآیندهای تولید متفاوت هستند. در ادامه شما را با این فرآیندها بیشتر آشنا خواهیم کرد و در ادامه به معرفی یکی از انواع معروف ورق فولادی، به نام ورق برشی خواهیم پرداخت.

ورق برشی

نورد گرم یا نورد سرد؟

برای پاسخ به این سوال که ورق برشی چیست، خوب است ابتدا با دسته بندی کلی ورق ها آشنا شویم. به طور کلی ورق آهنی را می توان بر حسب نوع فرآیند تولید به دو دسته تقسیم کرد. دسته اول ورق هایی هستند که به روش نورد گرم تولید می شوند و دسته دوم ورق هایی که با فرآیند نورد سرد ساخته می شوند.

هر کدام از این ورق ها ویژگی هایی دارند. اما برای تشخیص آنها می توان به ظاهر ورق توجه کرد. ورق هایی که به روش نورد گرم ساخته شده اند معمولاً ظاهری سیاه رنگ دارند و به همین دلیل ورق سیاه نیز نامیده می شوند. اما ورق های نورد سرد، ظاهری براق و زیباتر دارند و به آنها ورق روغنی نیز گفته می شود. ورق های برشی از انواع ورق نورد گرم به حساب می آیند.

نحوه تولید ورق برشی چیست؟

ورق های برشی در دسته ورق های سیاه قرار می گیرند، یعنی به روش نورد گرم تولید می شوند. ماده اولیه ساخت این ورق ها تختال فولادی نام دارد که طی فرایند نورد باید تحت حرارتی بسیار بالا، تا 1280 درجه سانتی گراد، قرار گیرد. طی این گرمادهی، به تدریج ضخامت تختال کم می شود و در عوض عریض تر می گردد. این پروسه تا زمانی ادامه می یابد تا ورق تولیدی به ضخامت دلخواه که معمولاً بین 1.6 تا 1.8 است، برسد.

در نهایت ورق به صورت یک کلاف فولادی آماده عرضه می گردد. ورق های برشی معمولاً در اندازه های 100، 152، 150 و 200 سانتی تولید می شوند.

همانطور که پیشتر گفتیم، این ورق ها چون با روش نورد گرم تولید شده اند در نهایت ظاهری مات و کدر پیدا می کنند. ولی سوالی که پیش می آید این است که علت نامگذاری ورق برشی چیست؟ باید بگوییم چون این ورق ها پس از فرآیند تولید، توسط تجهیزات برشی در اندازه های دلخواه برش می خورند، به این نام خوانده می شوند.