این روزها با گذر زمان، بشر به دنبال ابداع ابزار و سازه هایی است که کارها را آسان تر کرده و در عین حال کیفیت بالاتری نسبت به نمونه های مشابه داشته باشد. این مسئله در صنایع گوناگون اهمیت بسیاری دارد و باعث می شود تولید کنندگان در رقابتی همیشگی با یکدیگر باشند تا محصولی کاربردی تر ارائه دهند. یکی از محصولاتی که در حوزه ساخت و ساز و صنایع دیگر کاربرد زیادی پیدا کرده، ورق رنگی گالوانیزه است. اگر شما هم با این سؤال روبرو هستید که ورق رنگی چیست؟ و می خواهید درباره کاربرد و مزایای آن بیشتر بدانید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

ماهیت ورق رنگی چیست ؟

این نوع ورق ها که به اختصار ورق رنگی یا ورق پیش رنگ نامیده می شوند در واقع ورق گالوانیزه رنگی هستند. ولی آنچه اهمیت دارد، نحوه رنگ آمیزی این ورقها است که باعث می شود ویژگی های مثبتی نسبت به سایر ورق های فلزی و گالوانیزه داشته باشند.

ورق های رنگی به روش الکترواستاتیک رنگ آمیزی می شوند. این روش خاص رنگ کردن تنها برای زیباتر کردن ورق مورد استفاده قرار نمی گیرد بلکه به مقاومت و دوام بیشتر آن نیز می انجامد. در واقع مهم ترین ویژگی مثبتی که ورق رنگی فلزی به واسطه رنگ الکترواستاتیک پیدا می کند این است که در برابر رطوبت و همچنین خوردگی، مقاوم تر می شود. بدون شک چنین عاملی باعث می شود این ورق ها کاربرد وسیع و در عین حال منحصر به فردی داشته باشند.

رنگ الکترواستاتیک مورد استفاده در فرآیند رنگ آمیزی ورق رنگی

رنگ الکترواستاتیک مورد استفاده در فرآیند رنگ آمیزی ورق رنگی چیست ؟

همانطور که گفتیم، آنچه باعث تمایز در عملکرد و کاربرد ورق رنگی می شود، رنگ آمیزی به روش الکترواستاتیک است. در این روش از نوعی رنگ پودری رزینی استفاده می شود که بار مثبت دارد و روی سطح ورق گالوانیزه پاشیده می شود. از آنجایی که ورق روی زمین قرار دارد و در نتیجه بار آن منفی است، این ذرات رنگی به آسانی روی سطح فلز می چسبند. در این مرحله ورق در کوره قرار داده می شود و رنگ کاملاً پخته می شود. نتیجه این فرآیند ورق رنگی گالوانیزه براق و زیبایی است که دوام بالایی در برابر بسیاری از عوامل آسیبزای بیرونی دارد.

برای رنگ آمیزی ورق گالوانیزه می توان از 15 نوع رنگ الکترواستاتیک استفاده کرد که عبارتند از:

قرمز، قرمز گوجه ای، سفید یخچالی، کرم، زرد، زرد لیمویی، سبز تیره، سبز چمنی، آبی کاربنی، آبی نیسانی، نارنجی، بنفش، صورتی، قهوه ای سوخته، قهوه ای سفالی

مزایای ورق رنگی چیست؟

مهم ترین مزیت ورق گالوانیزه رنگی، مقاومت آن نسبت به خوردگی و رطوبت است که در قسمت های قبل نیز به آن اشاره شد. نحوه خاص رنگ آمیزی این ورق ها از زنگ زدن آن جلوگیری می کند و این یک مزیت بسیار مهم برای سازه های فلزی به شمار می رود. مزایای دیگر ورق رنگی فلزی عبارتند از:

  • مقاومت بالا در برابر زلزله
  • زیبایی ظاهری و تنوع رنگ
  • قیمت مناسب
  • سبک بودن ورق
  • نصب و اجرای آسان در کمترین زمان (که خود به کاهش هزینه¬ها می¬انجامد)
  • ثابت ماندن رنگ ورق در طول زمان و در شرایط آب و هوایی مختلف