تصور ساخت سازه ای بدون آهن آلات بسیار سخت است در عصر کنونی سازه های بزرگ و کوچک بسیاری اعم از ساختمانی، صنعتی، تجاری و غیره از انواع فلزات به شکل های مختلف استفاده می کنند. به این دلیل، باید پیمانکاران پروژه با مشخصات انواع فلزات آشنایی  داشته باشند تا بتوانند بهترین محصول را با توجه به نیاز خود انتخاب کنند.

وقتی که محصول به شکل صحیح انتخاب نشود، پس از پایان ساخت و ساز، عواقب مالی سنگینی دارد. برای مثال لازم است که محصول فلزی انتخاب شده نسبت به تغییرات دمایی موجود در پروژه به اندازه کافی مقاوم باشد و تغییر شکل ندهد.

پس، لازم است که با دقت بسیار بالا و مهندسی شده نسبت به انتخاب فلزات مورد نیاز اقدام کنیم تا از خسارات مالی احتمالی جلوگیری کنیم.

در عصر کنونی از پرکابردترین فلزات، ورق نسوز است. در این مقاله شما را با این دسته از فلز و کاربردهایش آشنا می کنیم.

ورق فولادی نسوز چیست؟

برای تعریف و آشنایی با اصطلاح فلز نسوز می توان عنوان داشت به مجموعه ای از آلیاژ ها گفته می شود که نقطه ذوب بسیار بالایی دارند همچنین این آلیاژ ها در برابر سایش، خوردگی و تغییر شکل نیز مقاومت بالایی دارند.

مجموعه خصوصیاتی که در بالا عنوان شد دلیلی شده که ورق آهن نسوز به موردی پر مصر در صنعت تبدیل شود. ورق فولادی نسوز شامل طیف گسترده ای از محصولات با ویژگی ها و کاربرد های متفاوت است. برای در خودرو سازی یکی از از پرمصرف ترین ها ورق نسوز است

ورق فولادی نسوز چیست و چه مشخصات و کابردهایی دارد

روش تولید ورق نسوز

فرآیند تولید برای این دسته از ورق بسیار پیچیده است. حتی برای عده ای از مهندسان نیز درک فرآیند استخراج، پردازش و تشکیل این نوع فلز سخت است.

ویزگی مشترک بین تمام فلزات نسوز که وجود دارد نقطه بسیار بالا است و مهمترین خاصیت هم داشتن نقطه ذوب بالا است. برای نمونه نقطه ذوب تنگستن در دمای 3410 درجه سانتی گراد یعنی 6170 درجه فارنهایت است.

این درجه از حرارت دو برابر نقطه ذوب آهن است و ده برابر نقطه ذوب سرب است. در جدول عناصر مندلیف، تمام این فلزات در یک بخش از جدول هستند با وجود اینکه 12 عدد فلز نسوز در این جدول وجو دابرد، اما فقط 5 عدد از عناصر به صورت صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. که عبارتند از

  • تنگستن
  • مولیبدن
  • نیوبیوم
  • تانتالوم
  • رنیوم.

شکل ملکولی این عناصر فلزای به جز رنیوم ساختار مکعب بدون محور است. ورق های فلزی نسوز نیز از شباهات ساختاری زیادی برخوردار هستد اما از نظر کیفیت مانند ویژگی چگالی، مقاومت در برابر سایش و خوردگی هر کدام از این فلزات نسوز دارای ویژگی‌ های خاص خود هستند. بسیاری از این ویژگی ‌ها کاملاً منحصر به ‌فرد بوده و در فلزات دیگر یافت نمی ‌شوند.