امروزه آن قدر تعداد سازه ها و قطعات صنعتی زیاد شده است که شما برای هر کار و منظوری می توانید بهترین مصالح و قطعات را انتخاب کنید. اگر در هر حوزه ای از صنعت و یا ساخت و ساز وارد شوید، با سازه های گوناگونی روبرو خواهید شد که برای کاربردهای خاص و مختلفی طراحی شده اند.

انواع ورق های فلزی و البته غیرفلزی، از جمله این سازه ها و در واقع قطعاتی هستند که در انواع و شکل های گوناگون ساخته می شوند و به راحتی نیاز افراد را در هر زمینه ای که باشد برطرف می سازند. ورق کرکره یکی از انواع ورق های صنعتی است که کاربرد های متفاوت و مهمی در صنایع گوناگون و بخصوص در ساختمان سازی دارد. اگر می خواهید بدانید ورق کرکره ای چیست و درباره مزایا و کاربردهای آن بیشتر بدانید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

ورق کرکره چیست و چه شکل و شمایلی دارد؟

هنگامی که واژه کرکره را می شنوید به یاد چه چیزی می افتید؟ اگر تصویر کرکره مغازه در ذهن شما تداعی شده است، باید بگوییم این همان تصویر اولیه ای است که باید از ورق کرکره ای داشته باشید. ورق های کرکره ای در واقع ورق هایی موجدار هستند، با برآمدگی و فرورفتگی های سینوسی شکل که برای مصارف گوناگونی طراحی می شوند. البته ورق کرکره خود به انواع گوناگونی تبدیل می شود که در قسمت های بعد معرفی می شوند.

ورق کرکره

ورق های کرکره می توانند در جنس های گوناگون ساخته شوند، مانند آلومینیوم، پلاستیک و … اما ورق کرکره فولادی را می توان متداول ترین آن ها دانست که به دلیل مزایایی که به همراه دارد، کاربرد وسیع و متنوعی در صنعت پیدا کرده است.

چرا ورق فلزی کرکره ای را گالوانیزه می کنند؟

همانطور که گفتیم ورق های فولادی مزایایی دارند که آنها را برای بکارگیری در صنایع گوناگون مناسب می سازد، از جمله این که محکم و مقاوم  اند، پایداری خوبی دارند و برای سال های سال دوام می آورند. اما در کنار این مزایا، یک مشکل جدی درباره ورق کرکره فولادی وجود دارد و آن عدم مقاومت ورق در برابر رطوبت و عوامل خورنده دیگر است.

راه حل اولیه ای که برای حل این مشکل اتخاذ می شود، پوشاندن سطح فلز با مواد ضد زنگ یا رنگ است. اما این راه حل دوام چندانی نخواهد داشت. به همین دلیل روش گالوانیزه کردن ورق مطرح می شود.

گالوانیزه به معنای پوشاندن سطح فولاد با فلز روی است. با گالوانیزه کردن یک قطعه فولادی می توان آن را در برابر عوامل مختلف مانند رطوبت به خوبی مقاوم کرد. به همین دلیل ورق کرکره گالوانیزه، یک گزینه عالی برای استفاده در صنعت به کار می رود، بخصوص که به دلیل دارا بودن لایه روی، ظاهری درخشان و زیبا دارد.

ورق شادولاین | بورس آهن