لیست قیمت ورق سیاه و شرکت های تولید کننده

برای نمایش لیست قیمت ورق سیاه مرتبط با هر شرکت بر روی آن کلیک کنید

آشنایی با ورق سیاه

ورق سیاه یکی از انواع ورق آهنی است که کاملا صاف و صیقلی و به دو صورت رول و شیت (برش خورده) تولید می شود. ورق سیاه از طریق نورد گرم تولید و زیر مجموعه ورق صنعتی است.

آن  را به نام ورق سیاه صنعتی نیز می شناسند. علت نام گذاری آن به عنوان ورق سیاه این است که در نورد گرم و در دمای بالای ذوب، به رنگ مات تبدیل می شود و همین مات بودن علت نام گذاری آن است.

ورق سیاه به دو صورت در بازار موجود است که عبارتند از

  • ورق سیاه صنعتی با استاندارد A مانند A516 –GR ۶۰
  • ورق سیاه معمولی

قیمت ورق سیاه | بورس آهن

برای اندازه گیری کیفیت ورق سیاه معمولی از شاخصی به نام ST استفاده می شود که این شاخص در ورق سیاه معمولی بین اعداد St33 تا St52 است. این نام گذاری بر اساس مقدار کربن موجود در مواد سازنده ورق است.

به گونه ای که ورق St 33 دارای کمترین مقدار کربن و در نتیجه انعطاف پذیری بیشتر نسبت به سایر کیفیت ها و ورق ST52 دارای بیشترین مقدار کربن و در نتیجه انعطاف پذیری خیلی کمی است.

از بین این گریدها، ورق ST37 و ورق ST52 پرکاربردترین نوع موجود در بازار هستند، قیمت ورق سیاه وابستگی زیادی به میزان مصرف آن دارد.

ضخامت ورق سیاه از 1/5 میلی متر شروع شده و نهایتا به 100 میلی متر ختم می شود. یکی از بهترین نوع ورق ، ورق سیاه فولاد مبارکه است.

قیمت ورق سیاه و علل پایین بودن قیمت

  • ناصافی سطح فلز و پوسته پوسته شدن
  • گردی و ناصافی لبه‌های محصول تولید شده
  • معمولا فولاد نورد گرم بیشتر از فولاد نورد سرد نیاز به پردازش دارد، به همین دلیل دارای قیمت ورق پایین است.
  • سرد کردن ورق سیاه می‌تواند در دمای اتاق انجام شود، در نتیجه فولاد نرمالیزه می‌شود

ورق فولادی با نورد گرم کیفیت پایین تری در مقایسه با نورد سرد دارد در نتیجه قیمت ورق سیاه پایین تر از سایر انواع است. محصولاتی که طی فرآیند نورد گرم بدست می آیند در عملیات جوشکاری، ریل، تیرآهن و ساخت و ساز و همچنین ساخت لوله استیل کاربرد دارند.

نمایش بیشتر