مقدمه

ورق گالوانیزه به علت داشتن مقاومت بالا و قیمت مناسب و در دسترس بودن از جمله اوراقی است که در تمامی صنایع کاربرد دارد، از جمله صنایع غذایی، ساخت و ساز، هواپیمایی، خودرو سازی و … . ورق‌های فلزی اگر سطحی از ورق روی داشته باشند، ورق گالوانیزه نامیده می‌شوند.

برای بدست آوردن وزن ورق گالوانیزه باید عرض، طول و ضخامت ورق گالوانیزه را در عدد چگالی آهن ضرب کنیم و عدد به دست آمده را بر هزار تقسیم کنیم.

جداول گوناگونی برای محاسبه وزن ورق گالوانیزه وجود دارد و در علم مهندسی محاسبه این عدد از کارهای تخصصی به حساب می‌آید، به همین منظور ممکن است خریداران برای انتخاب وزن ورق گالوانیزه ایده‌آل خود دچار مشکل شوند.

به همین دلیل تصمیم گرفتیم محاسبه وزن ورق گالوانیزه را به بیان ساده در این مقاله با شما به اشتراک بگذاریم. با ما همراه باشید.

ورق گالوانیزه و استانداردهای تولید آن

روش‌های متعددی برای لایه نشینی فلز روی بر روی سطح اوراق فولادی وجود دارد که از جمله پراستفاده‌ترین آن‌ها می‌توان روش غوطه وری در گرما و اسپری حرارتی را نام برد. گالوانیزه کردن اوراق فلزی سبب می‌شود، مقاومت این ورق‌ها در برابر حرارت، تغییرات آب و هوایی و خوردگی و زنگ زدگی افزایش یابد.

گالوانیزه کردن برای صنعتگران صرفه اقتصادی دارد و به همین دلیل قیمت محصول نهایی برای مصرف کننده نیز مناسب است. ورق گالوانیزه‌ای می‌تواند به شکل ذوزنقه‌ای، رنگی، کرکره‌ای و غیره تولید شود، که هرکدام از این اوراق در صنعت به خصوصی به کار می‌روند. ورق گالوانیزه با استانداردهای متفاوتی تولید می‌شود، از جمله :

• EN 10346
• ASTM A653/A653M
• DSTU EN 10346
• GOST R 52246-04

اما عامل تاثیر گذار در وزن ورق گالوانیزه استاندارد تولیدی آن و یا روش تولیدش نیست، بلکه ابعاد این ورق یعنی طول، عرض و ضخامت ورق در وزن ورق گالوانیزه تاثیر دارد. به طور کلی سه روش برای محاسبه وزن ورق گالوانیزه وجود دارد که در ادامه آن‌ها را بیان کرده‌ایم.

ورق گالوانیزه به شکل رول

روش‌های محاسبه وزن ورق گالوانیزه

همانطور که اشاره کردیم از قدیمی‌ترین و دقیق‌ترین راه‌ها برای به دست آوردن وزن حقیقی ورق گالوانیزه استفاده از فرمول زیر است، این فرمول استاندارد بوده و در سراسر جهان برای محاسبه وزن ورق گالوانیزه به کار می‌رود:

عرض ورق گالوانیزه*طول ورق گالوانیزه*ضخامت ورق گالوانیزه*عدد چگالی آهن/1000

در این فرمول عدد چگالی آهن 86/7 است که در ایران این عدد را به عدد 8 رند کرده و مبنا را با عدد 8 درنظر می‌گیرند. همچنین در هنگام استفاده از فرمول محاسبه وزن ورق گالوانیزه باید درنظر داشت که طول ورق بر اساس متر و ضخامت و عرض ورق بر اساس میلی‌متر جایگذاری می‌شود.

باتوجه به اینکه در بازار آهن ایران، ابعاد ورق گالوانیزه در اکثر موارد استاندارد و یکنواخت است، عدد به دست آمده از طریق این فرمول برای تمامی صنایع قابل استناد است. اما اگر ورق شما ابعاد استانداردی نداشت و یا در هنگام محاسبات دچار اشتباه شدید، چه باید کرد؟

در چنین شرایطی پ