همزمان با حرکت به سمت روزهای آخر سال 2020 و بیم و امیدهایی در مورد خروج بازار فولاد از شوک نفس‌گیر بحران شیوع ویروس کرونا، بسیاری از فعالان بازار با چشمانی تیز و دقیق، تغییرات قیمت فولاد خام، سایر فرآورده‌ها و مواد اولیه اساسی را زیر نظر دارند. فعالان با تجربه، معامله‌گران هوشمند و تولیدکنندگان فعال بازار به‌خوبی می‌دانند که یا تغییرات ریشه در این قیمت‌ها دارند و یا این قیمت‌ها منتج به تغییرات اساسی خواهند شد.

در هر حال با در نظر داشتن اهمیت این موضوع به سراغ دو غول آسیایی بازار فولاد رفتیم.

قیمت مواد اولیه در چین؛ یگانه و متمایز

قیمت مواد خام تولید فولاد در چین، شامل سنگ آهن و کک، از تاریخ 21 تا 25 دسامبر، تمایز و تغییرات خاصی را از خود نشان داده است. پیش از هر چیز قیمت سنگ آهن، تا حد بالایی افزایش یافته و سپس با سرعت از بالا به پایین فرو می‌ریزد. این در حالی است که قیمت کک در مقابل، با سرعت و اطمینان خاصی در جهت افزایش پیوسته حرکت می‌کند.

طبق آخرین اطلاعات بدست آمده از (Mysteel) از 18 تا 24 دسامبر، در 247 کارخانه در سراسر چین، برای دومین هفته متوالی شاهد افزایش ظرفیت کوره‌های بلند هستیم؛ با افزایش 0.19 درصدی، دومین هفته موفق را رقم زدند. تا بدین‌جا می‌توان گفت در هفته‌های آتی و با این سیر صعودی در این بخش از بازار فولاد چین، ظرفیت فعال این کوره‌ها به 91.87 درصد خواهد رسید.

اوضاع در آستانه سال نو میلادی با تردیدها و نشانه‌های مبهمی گره خورده است

صنایع فولاد هند، چهارمین سیر افزایش در قیمت فولاد مسطح را نشان داد

تولیدکنندگان هندی، چهارمین سیر افزایش متوالی قیمت فولاد در ماه جاری میلادی را اعلام کرده و افزایش قیمت 20 تا 34 دلار در هر تن را نشانه‌ای از این سیر صعودی دانستند.

افزایش قیمت در بازارهای بین‌المللی، همراه با تقاضای مضاعف از سوی بخش‌های خاصی از صنایع مانند خودروسازی، در حال تضمین بقای این سیر صعودی در قیمت فولاد هستند. با رجوع به لیستی از قیمت‌های موجود در بازار هند، برخی از قیمت‌ها بیش از سایرین جلب توجه کرده و مؤثر به نظر می‌رسند؛ قیمت فولاد نورد سرد 815 دلار و قیمت فولاد نورد گرم، 692 تا 706 دلار است(به ازای هر تن).

نشانه‌ها و تردیدها؛ دلخوشی نسبت به بازارهای جهانی، همراه با تردید

همانطور که قابل ملاحظه است، اغلب اعداد و ارقام فوق، خبر از