فولاد کرومولی نوعی فولاد کم آلیاژ است که از نظر وزن نسبت به فولاد کربنی ملایم قوی تر و با دوام تر است. این نام از دو عنصر آلیاژی اصلی موجود است – کروم و مولیبدن.

کروم اضافی باعث افزایش سختی و مقاومت فولاد در برابر خوردگی می شود. مولیبدن اضافه شده ، چقرمگی و مقاومت فولاد را در برابر نوسانات دما افزایش می دهد.

فولاد کرومولی اغلب در مواردی مورد استفاده قرار می گیرد که استحکام بالایی مورد نیاز است ، زیرا از دوام بیشتری برخوردار است و بطور قابل ملاحظه ای قوی تر از فولاد استاندارد است.

کرومولی در تولید.

نسبت استحکام به وزن و استحکام کششی فوق العاده Chromoly آن را برای استفاده در ساخت بدنه هواپیما ، قاب دوچرخه درجه یک و شاسی ماشین مسابقه بسیار مناسب می کند.

با توجه به استحکام کششی بالا ، تولیدکنندگان می توانند از فولاد کمتری برای کاهش وزن استفاده کنند ، بدون این که استحکام یا یکپارچگی قطعه نهایی به خطر بیفتد.

در دوچرخه های پیشرفته و اتومبیل های مسابقه ، این کاهش وزن می تواند به افزایش بسیار مهمی در سرعت و عملکرد تبدیل شود ، با این حال ، سفتی فولاد تقریباً یکسان است ، بنابراین با استفاده از فولاد کمتر ، قاب دوچرخه کرومولی بیشتر است انعطاف پذیرتر از فولادی استاندارد در ایالات متحده ، تقریباً تمام شاسی ها و قفسه های رول در مسابقات NASCAR از کرومولی ساخته شده اند زیرا نسبت استحکام به وزن بهتر و شکل پذیری بالاتری نسبت به فولادهای کربنی دارد. همچنین این ماده نسبت به فیبر کربن یا تیتانیوم مقرون به صرفه است.

Chromoly بیش از صد سال است که به طور گسترده در صنعت هوانوردی مورد استفاده قرار می گیرد و از دهه 1950 در صنعت خودرو استفاده می شود.

استفاده از کرومولی در صنعت دوچرخه سواری جدیدتر است ، اگرچه اکنون بسیار گسترده است و همچنین در ساختمان سازی و صنایع نفت و گاز رایج است.

ویژگی های کرومولی

ویژگی مهم کرومولی این است که می توان آن را به راحتی با عملیات حرارتی یا سخت شدن کار سخت کرد. همچنین می توان آن را با فرآیندی به نام کربوریزاسیون سخت کرد ، جایی که قسمت بیرونی فلز به طور قابل توجهی سخت می شود در حالی که مواد خواص شیمیایی خود را حفظ می کند.

سخت شدن بسیار مفید است زیرا سایش و پارگی را در طول عمر استفاده کاهش می دهد. کربوریزاسیون فرایندی است که فولاد را قادر می سازد تا کربن را جذب کند در حالی که فلز در یک ماده حاوی کربن گرم می شود ، به عنوان مثال زغال سنگ یا مونوکسید کربن. وقتی فولاد خاموش می شود ، کربن روی سطح سفت می شود.

بسته به دما و طول چرخه کربوریزاسیون ، ناحیه تیمار شده از نظر میزان کربن و در نتیجه سختی متفاوت خواهد بود. به طور کلی ، هرچه طول مدت فلز در دمای بالاتر بیشتر شود ، انتشار کربن بیشتری اتفاق می افتد که باعث افزایش سختی می شود.

توانایی افزایش سختی از طریق حرارت یا سخت شدن کار باعث می شود که کرومولی ماده ای عالی برای تولید قطعاتی مانند پیستون و میل لنگ باشد که مورد استفاده سخت قرار می گیرند.

کرومولی جوشکاری

هنگام جوشکاری کرومولی چند نکته دیگر وجود دارد ، اگرچه تکنیک تفاوت چندانی با جوشکاری فولاد نرم یا فولاد ضد زنگ ندارد. می توان از تکنیک های جوشکاری MIG یا TIG استفاده کرد ، اگرچه بازخورد صنعت نشان می دهد که جوشکاری TIG سریعتر ، موثرتر و تمیزتر از جوش MIG است. کرومولی آنیل شده دارای ویژگی های خوب ماشینکاری و جوش پذیری است.

یک باور رایج این است که کرومولی قبل از جوشکاری نیاز به گرم شدن دارد ، اما اگر ضخامت ورق یا لوله کمتر از 3 میلی متر باشد ، این امر معمولاً ضروری نیست.

اگر ضخامت مواد بیش از 3 میلی متر است ، پیش گرمایش باید به تدریج انجام شود. مواد را باید قبل از جوشکاری با تمیز کردن کامل آماده کرد زیرا این امر از مشکلات بعدی جوش جلوگیری می کند. جوشکاری باید کمی کندتر از حالت عادی انجام شود که باعث کاهش سرعت سرمایش می شود ، اما سرد کردن سریع جوشها توصیه نمی شود.

خواص خوردگی

در حالی که کرومولی حاوی کروم است ، که برای افزایش مقاومت در برابر خوردگی مفید است ، محتوای کروم آنقدر بالا نیست که سطح مقاومت در برابر خوردگی موجود در فولاد ضد زنگ را فراهم کند.

اگر از فولاد در محیط خورنده استفاده می شود ، انواع دیگر مواد با مقاومت در برابر خوردگی بیشتر توصیه می شود.

ارزش پولی

فولاد کرومولی هزینه بیشتری نسبت به فولاد نرم دارد ، اما استحکام و دوام کرومولی همراه با قابلیت استفاده کمتر از فولاد استاندارد معمولاً این افزایش هزینه را متعادل کرده و توجیه می کند.

Chromoly را می توان در برابر هزینه های بسیار بالای فیبر کربن و تیتانیوم نیز در نظر گرفت زیرا محصولی با قیمت بسیار جذاب تر استحکام ، دوام و انعطاف پذیری بالایی دارد.