یک پروژه ساختمانی به مصالح ساختمانی زیادی نیاز دارد. برخی از آنها ممکن است چوب، پلاستیک، شیشه، سنگ یا فلز باشند. هنگامی که فلزات بیشتری را کشف می کنید، متوجه می شوید که انواع مختلفی مانند مس، برنج و فولاد نیز وجود دارد. مواد فولادی به دلیل سبک وزن بودن و در عین حال بادوام بودن محبوب بوده اند. برخی از موارد رایج عبارتند از: ورق، مقاطع، لوله، میخ، سیم، ورق کرکره، فولاد ضد زنگ، حصار فولادی و میلگرد. اما برای این پست وبلاگ، بیشتر در مورد سقف عرشه فولادی صحبت خواهیم کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب بروید!

عرشه فولادی چیست؟

عرشه فولادی چیست؟

عرشه فولادی یک ورق فولادی موجدار است که معمولاً برای اهداف ساختمانی استفاده می شود. در کاربردهای کف سازی به عنوان پایه ای برای تقویت یکپارچگی سازه قبل از افزودن سیمان استفاده می شود. همچنین در طراحی سقف ها برای بهبود عایق و تقویت دوام آن استفاده می شود.

موارد استفاده از عرشه فولادی

موارد استفاده از عرشه فولادی

از عرشه های فلزی هم در سازه های مسکونی و هم در ساختمان های تجاری استفاده می شود. می توان از آن برای تقویت سقف و کف بیمارستان ها، مدارس، کارخانه ها، انبارها و منازل استفاده کرد. جدای از آن، می توان از آن به عنوان نرده، دروازه، دیوارپوش و سکو در باغ ها، پاسیوها و حتی سینماها استفاده کرد. با توجه به دوام و انعطاف پذیری آن می توان در کاربردهای مختلف از آن استفاده کرد.

بسته به نوع عرشه فولادی که انتخاب می کنید، می توانید آن را با بتن یا به عنوان ماده مستقل استفاده کنید. اولی به عنوان چارچوب ساختار شما عمل می کند، در حالی که دومی را می توان برای افزایش جذابیت زیبایی شناسی ساختمان رنگ کرد.

مزایای عرشه فولادی

مزایای عرشه فولادی

برای کمک به شما در تصمیم گیری اینکه آیا این ماده برای پروژه شما مناسب است یا خیر، ما مزایای عرشه فولادی را در مقایسه با مواد دیگر فهرست کردیم.

افزایش راندمان ساخت و ساز

پروژه های ساختمانی قبل از شروع به چیزهای زیادی نیاز دارند. در ساختارهای تجاری، شما فرآیندهای تامین بودجه، دریافت مجوز، استخدام افراد، ساخت طرح و نقشه و جستجوی تامین کنندگان را طی خواهید کرد. با تمام این موارد، می توانید شروع کنید. زمان ساخت و ساز بستگی به این دارد که افراد شما چگونه پروژه را مدیریت می کنند و از چه موادی استفاده می کنید.

استفاده از عرشه های فولادی می تواند سرعت تکمیل یک پروژه را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. فرآیند نصب نیز آسان است. در مقایسه با چوب، فولاد سبک تر است و حمل و نقل و استفاده آسان تر است. همچنین می تواند از قبل برش خورده و از قبل شکل گرفته باشد.

بسته به طرحی که استفاده می‌کنید، می‌توانید یک ورقه به‌راحتی شکل‌دهی کنید یا به راحتی عرشه‌های کوچک‌تر را به هم متصل کنید و یک صفحه بزرگ تشکیل دهید. یک خدمه حرفه ای می تواند این کار را به طور موثر انجام دهد. پیشرفت در سایر زمینه ها نیز مانعی ندارد تا افراد شما بتوانند چند کار را انجام دهند.

همچنین این احتمال وجود دارد که پروژه شما به محصولات فلزی دیگری مانند میخ، لوله، سیم و حصار فولادی نیاز داشته باشد. با توجه به این، شما می توانید در زمان صرفه جویی کنید زیرا می توانید با یک تامین کننده تماس بگیرید. عرشه های فولادی نیز به راحتی با این مواد دیگر جوش می شوند.

بهبود یکپارچگی ساختاری

یکی دیگر از مزیت های عرشه های فولادی، پایداری و دوام بهتر آنها در مقایسه با سایر مصالح مانند چوب است. در مقایسه با دومی، فولاد رطوبت را جذب نمی کند و تغییر شکل می دهد. تمام قطعاتی که به شما تحویل داده می شوند یکسان به نظر می رسند و اندازه ها دقیق هستند. همچنین در برابر آفات، آتش و پوسیدگی مقاوم است.

اگرچه فولاد سبک است، اما قوی است. این می تواند سقف و کف شما را از نظر ساختاری سالم تر از بتن خالص کند. عرشه های کامپوزیت دارای یک سطح برجسته هستند که به طور خاص برای چسباندن بتن و عرشه فولادی به یکدیگر استفاده می شود. به عنوان چارچوبی عمل می کند که سقف و کف را پشتیبانی و شکل می دهد.

با توجه به همه این ویژگی ها، عرشه فولادی تعمیر و نگهداری کمی دارد. این نوع فلز به خصوص اگر در برنامه های منظم بازرسی شود مدت زیادی دوام می آورد. برخلاف چوبی که پوسیده و متلاشی می شود، فولاد از دوام بالاتری برخوردار است.

راه حل مقرون به صرفه

از آنجایی که یک عرشه کامپوزیت می تواند به عنوان چارچوب برای یک دال بتنی عمل کند، می توانید از میلگرد استفاده نکنید. این می تواند هزینه پروژه ساخت و ساز شما را کاهش دهد. این همچنین می تواند ساختار کلی را سبک تر کند و منجر به استفاده کمتر از پایه و تیرهای نگهدارنده شود.

خلاصه

عرشه فولادی یک مصالح ساختمانی است که در درجه اول برای تقویت سقف یا کف ساختمان استفاده می شود. جدای از آن، می توان از آن به عنوان دیوارپوش، دروازه، نرده یا حتی سکو نیز استفاده کرد. این محصول معمولاً برای سازه های مسکونی، صنعتی یا تجاری استفاده می شود زیرا نصب آن آسان است و سخت و بادوام است. به همین دلیل، عرشه فولادی پروژه های ساختمانی را سرعت می بخشد، یکپارچگی سازه را تقویت می کند و همچنین هزینه ها را در دراز مدت کاهش می دهد.