تفاوت بین جوشکاری و ساخت فلز چیست؟

  1. ابزار
  2. مواد و روش ها
  3. مجموعه مهارت ها
  4. ملاحضات امنیتی

ساخت و جوش اغلب به جای یکدیگر در تولید فلزات استفاده می شود، اما نباید اینطور باشد. وقتی صحبت از جوشکاری در مقابل ساخت فلز می شود، بدانید که تفاوت های کلیدی بین این دو فرآیند وجود دارد. در ابتدایی ترین درک آن، ساخت فلز همه چیز در مورد برش، برش یا پانچ کردن ورق فلز به عنوان بخشی از یک پروژه است.

از سوی دیگر، جوشکاری تکنیکی است که شامل ذوب دو فلز با هم می شود – این ممکن است فقط یک مرحله واحد در یک پروژه ساخت فلز خاص را شامل شود.

جدای از روش، ساخت فلز و جوشکاری نیز در تعدادی از جنبه‌ها، از جمله ابزار، فرآیندهای ثانویه، مجموعه مهارت‌های مورد نیاز، اقدامات احتیاطی ایمنی و حتی مواد خام مورد استفاده متفاوت است.

بیشتر فلزات و آلیاژها را می توان ساخت، اما این مورد برای جوشکاری نیست، زیرا برخی از مواد وجود دارند که جوش پذیری ضعیفی دارند. در هر صورت، بسیار مهم است که ایده آل ترین فرآیند را برای پروژه فلزی بعدی خود بیابید، چه در مقیاس کوچک و چه بزرگ. برای کسب اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه کنید.

ابزار

ابزار

ابزارها در این دو فرآیند به همان اندازه مهم هستند. اینها تجهیزات، ماشین آلات و وسایل مورد نیاز برای ترکیب دو یا چند ماده یا دستکاری یک شی به شکل و فرم دلخواه هستند.

با این اوصاف، ساخت فلز و جوشکاری تا حد زیادی در نوع ابزار مورد نیاز برای انجام کار متفاوت است. برای ساخت فلز، فهرست ابزارها به تخصص سازنده بستگی دارد – به اندازه ابزارهای حرفه ای، ابزار مبتدی وجود دارد. هر شرکتی که خود را تولید کننده ورق فلز می نامد باید همیشه مواد اولیه ابزارآلات مانند برش زاویه ای، قیچی، دیسک برش، سیم برش، مته ها یا بست های cleco داشته باشد.

در همین حال، جوشکاری ممکن است از مجموعه‌ای کاملاً منحصربفرد از ابزارها استفاده کند. جوشکارها معمولاً با اجسام زیر در دست دارند: ساینده ها، الکترودها (مصرفی/غیر مصرفی)، سیلندرها، خم کن ها، چکش های خردکن، گیره های جوشکاری، مواد مصرفی TIG (گاز بی اثر تنگستن)، دستگیره ها، سنگ های صابون، فایل های دستی و غیره.

با وجود این تفاوت ها، هر دو فرآیند به موادی برای تمیز کردن نیاز دارند. سازندگان و جوشکارها با استفاده از جاروها، برس‌ها، برس‌های سیمی، چربی‌گیرها یا هر محلول ملایم، فضای کاری خود را تمیز و منظم نگه می‌دارند – همه اینها برای آماده‌سازی مواد خام برای جوشکاری یا ساخت ضروری هستند.

مواد و روش ها

جوشکاری به عنوان یک تکنیک شکل دهی فلز شناخته می شود، به این معنی که همیشه با ساخت همراه است. به همین ترتیب، نوع روش جوشکاری نیز به عوامل متعددی بستگی دارد: در دسترس بودن تجهیزات، نوع فلز/آلیاژ، مشخصات محصول و موارد مشابه.

در حالی که در ساخت فلز، این تکنیک ها بر اساس نوع تغییرات ایجاد شده بر روی ماده طبقه بندی می شوند. همچنین ممکن است شامل تکنیک های تخصصی باشد که از برش و فلزات ابزار برای دستیابی به قطعات نهایی بادوام استفاده می کند.

تکنیک های جوشکاری را می توان به این فرآیندها دسته بندی کرد:

  • جوشکاری قوس تنگستن TIG-گاز (GTAW)
  • جوشکاری قوس فلزی محافظ (SMAW یا جوشکاری چوبی)
  • جوشکاری با هسته شار (FCAW)
  • جوشکاری پرتو لیزر
  • جوشکاری پرتو الکترونی
  • جوشکاری قوس پلاسما

همانطور که گفته شد، فرآیندهای ساخت فلز معمولاً بخشی از یک پروژه فلزی فراگیر هستند. قطعات ساخته شده از فلز به خودی خود به عنوان محصولات نهایی در نظر گرفته نمی شوند، بلکه به عنوان قطعات مونتاژ در نظر گرفته می شوند. سپس ساخت را می توان به ریخته گری، کشیدن، تا کردن، اکستروژن، ماشین کاری، برش، پانچ، برش و بسیاری موارد دیگر طبقه بندی کرد. اینها برای دستیابی به قطعات فلزی یا آلیاژی از پیش ساخته شده که ممکن است تحت ساخت یا مونتاژ بیشتری قرار گیرند، انجام می شود.

مجموعه مهارت ها

مجموعه مهارت ها

از آنجایی که هم جوشکاری و هم ساخت فلز شامل ساخت می‌شود، مجموعه مهارت‌های مورد نیاز برای این دو زمینه تجارت اغلب با هم همپوشانی دارند. برای مثال، سازندگان و جوشکاران باید تسلط استثنایی به اصطلاحات فنی و همچنین توانایی خواندن و تفسیر اسناد فنی داشته باشند. این دانش به هر دو اجازه می دهد تا از مواد اولیه، تجهیزات، تجهیزات ایمنی و دستگاه های مناسب برای کار استفاده کنید.

سازندگان فلز و جوشکارها به طور یکسان در تعیین نیازهای پروژه مهارت دارند. این بدان معنی است که آنها قادر به خواندن دقیق نقشه های پروژه، طرح ها و سایر منابع تکمیلی مورد نیاز برای نتایج رضایت بخش هستند. آنها همچنین مراقب هستند که در طول وظایف مربوطه خود، بتوانند دستورالعمل های دقیق را دنبال کنند، رویه ها را اجرا کنند و الزامات ایمنی را بدانند.

با شباهت های بالا، تفاوت ها نیز به وجود می آیند. در نهایت جوشکاران و سازندگان باید در الزامات خاص صنعت برای هر دو نوع تجارت ماهر باشند. ابزارهای برش به مجموعه‌ای از مهارت‌های کاملاً منحصربه‌فرد نیاز دارند، همانطور که کارکرد و جابجایی تجهیزات جوشکاری انجام می‌دهند.

ملاحضات امنیتی

هر شرکت تولیدی باید از ایمنی کارکنان خود که مستقیماً تجهیزات را کار می کنند و در معرض محیط های پرخطر قرار دارند، اطمینان حاصل کند. این امر با اجرای الزامات ایمنی به منظور دور نگه داشتن محل کار از شلوغی و جلوگیری از قرار گرفتن کارکنان در موقعیت های خطرناک امکان پذیر می شود.

به عنوان یک قاعده کلی، شرکت‌های جوشکاری و ساخت باید ارزیابی‌های ریسک قبلی را برای دستیابی به مجموعه‌ای مؤثر از پروتکل‌های ایمنی و بهداشتی انجام داده باشند.

برای جوشکاری، این به معنای محافظت از کارگران در برابر شوک الکتریکی با تمیز کردن مناطق مرطوب، پوشیدن لباس های ضد آتش، تجهیز آنها به کلاه ایمنی، عینک ایمنی و موارد مشابه است.

در همین حال، خطرات برای ساخت فلز ممکن است ناشی از حوادث ناشی از استفاده نادرست از تجهیزات یا آسیب الکتریکی باشد. محافظت از کارگران در برابر بریدگی ها و کبودی ها برای ایمنی آنها بسیار مهم است – آنها باید به عینک ایمنی، گوش بند صنعتی، لنز، کلاه سخت، محافظ چشم، لباس با دید بالا و سایر انواع PPE مجهز باشند.

خلاصه

بین جوشکاری و ساخت فلز، متوجه خواهید شد که هر کدام شباهت ها و تفاوت های خاص خود را با دیگری دارند. برای مثال، هر دو تجارت بر ساخت و مونتاژ قطعات و آلیاژهای فلزی تمرکز دارند. حرفه ای ها از هر دو طرف نیز از روش های ایمنی برای اطمینان از کارایی و جلوگیری از حوادث احتمالی پیروی می کنند.

با این وجود، این دو تکنیک مستلزم فرآیندها، ابزارها، روش‌ها و مهارت‌های مجزا از یکدیگر هستند. آگاهی از این نکات ظریف به مشاغل و حرفه ای ها کمک می کند تا مناسب ترین تجارت را برای پروژه های خود انتخاب کنند.