انواع آرماتورهای فولادی چیست؟

  1. میلگرد تغییر شکل نورد گرم
  2. میلگرد فولادی نورد سرد
  3. میلگرد فولادی پیش تنیده
  4. میلگرد فولادی ساده

بتن یکی از قابل اعتمادترین و پرکاربردترین مصالح ساختمانی است و از مواد است که به راحتی در دسترس است، بدون ذکر استحکام و خواص اتصالی که ساختارها را ارائه می دهد. با تطبیق پذیری آن، تقریباً می توان از آن در همه جا استفاده کرد، از پل های دهانه بزرگ گرفته تا ستون های پارکینگ ساده. با این حال، بتن به تنهایی از نظر ساختاری خیلی خوب کار نمی کند. اینجاست که انواع مختلف آرماتورهای فولادی وارد عمل می شوند.

این محصولات فولادی ارزش تمام شده بیشتری را به سازه های بتنی با ایجاد سازگاری بالاتر با دماهای شدید می افزایند. میلگردهای تقویت کننده فولادی نیز نیاز به بتن را کاهش می دهند و مقاومت لرزه ای و ضربه ای را برای ساختمان های ایمن تر بهبود می بخشند.

آرماتور فولادی چیست؟

آرماتورهای فولادی میله‌های فولادی ساده‌ای هستند که در طول فرآیند ساخت با بتن/سیمان ساده ترکیب می‌شوند. همانطور که گفته شد، بتن معمولاً زمانی که به تنهایی ساخته می شود شکننده است. همچنین تحت بارهای سنگین و شرایط ضربه زیاد به خوبی تحمل نمی کند که می تواند برای ساخت و ساز خطرناک باشد.

اما با افزودن میلگرد یا میلگردهای تقویت کننده فولادی، اینها کشش و فشرده سازی مواد را بهبود می بخشند. این میلگردهای تقویت کننده خاصیت کششی را بهبود می بخشد و به بتن اجازه می دهد تنش های داخلی و ترک های ناشی از فشار را کاهش دهد.

انواع مختلفی از میلگردهای تقویت کننده فولادی وجود دارد که هر کدام از دیگری خواص منحصر به فردی دارند. اینها شامل میلگردهای فولادی نورد سرد، میلگردهای نورد گرم، میلگردهای فولادی ملایم، میلگردهای تغییر شکل یافته و میلگردهای فولادی پیش تنیده هستند. اگرچه همه آنها برای کارهای مختلف بتن استفاده می شود، اما تفاوت در روش ساخت و همچنین شکل پذیری و مقاومت کششی است.

 

میلگرد نورد گرم تغییر شکل داده شده

میلگرد نورد گرم تغییر شکل داده شده

به طور کلی، فرآیند نورد گرم به قرار دادن مواد فولادی در دماهای بسیار بالا که بالاتر از نرخ تبلور مجدد است اشاره دارد – برای فولاد، این حدود 400 تا 700 درجه سانتیگراد است. گرم کردن میلگرد فولادی تغییر شکل داده شده به این میزان به آنها امکان می دهد انعطاف پذیرتر و ماشین کاری شوند، به این معنی که خم شدن و دستکاری آنها بسیار آسان تر است.

فرآیند تولید میلگردهای تغییر شکل یافته نورد گرم با یک میله مستطیلی شکل و از پیش ساخته شده از فولاد به نام بیلت شروع می شود. شمش در محفظه‌هایی گرم می‌شود، جایی که از دستگاه نورد عبور می‌کند که بیلت را به یک رول نازک ورق فلزی صاف می‌کند. پس از آن، رشته فولادی با دمای بالا وارد غلتک هایی می شود که با سرعت بالا کار می کنند.

میله‌های تغییر شکل یافته با برش دادن و بسته‌بندی رشته‌ها به رشته‌های جداگانه با تغییر شکل دنده‌ای مشخص تشکیل می‌شوند که به رشته اجازه می‌دهد تا به خوبی با بتن جوش بخورد. با استحکام تسلیم فوق العاده بالا، میلگردهای تغییر شکل نورد گرم یکی از قوی ترین انواع آرماتورها هستند. آنها را می توان به صورت ساده استفاده کرد یا برای ماندگاری بیشتر با پوشش پلیمری پوشاند.

میلگرد فولادی نورد سرد

نورد سرد (همچنین به عنوان تکمیل سرد برای تولید میله فولادی شناخته می شود) همیشه پس از نورد گرم یا کار گرم به عنوان یک فرآیند ثانویه در نظر گرفته می شود. هر میله تقویت شده فولادی که نورد سرد شده باشد همیشه ابتدا با استفاده از حرارت و سایر تکنیک های عملیات حرارتی ساخته می شود.

یکی از مزایای میلگردهای فولادی نورد سرد کاهش آشکار تنش های داخلی در مواد است. به خاطر داشته باشید که اگرچه حرارت دادن فولاد به آن استحکام و خواص همه جانبه بهتری می‌دهد، اما ممکن است منجر به تنش‌های متالورژیکی بالاتری شود که منجر به ترک‌ها و تغییر شکل‌های سطحی شود. اما هنگامی که خنک کننده در دمای اتاق دنبال می شود، میله فولادی نورد سرد دارای تحمل ابعادی بسیار بالاتری خواهد بود و همچنین می تواند انواع پوشش های سطحی را به کار گیرد.

در مقایسه با میلگردهای تقویت کننده نورد گرم که انعطاف پذیرتر و قابل کارتر هستند، فولاد نورد سرد دارای استحکام کششی بسیار بالاتری است. این به دلیل عدم وجود تسلیم پلاستیک، کاهش تحرک، اما به شدت بهبود مقاومت در برابر تشکیل ترک است.

میلگرد فولادی پیش تنیده

میلگرد فولادی پیش تنیده

میلگرد فولادی پیش تنیده یا پیش تنیده به شکل رشته یا تاندون هستند. ایده پیش تنیدگی این است که بتن را تحت فشارهای بالا قرار دهیم که قبل از اینکه بتن حتی تحت هر سطح بارگذاری قرار گیرد وارد می شود.

میلگرد فولادی پیش تنیده برای این کار ساخته می شوند، زیرا می توانند نیروهای متقابل را پس از اتمام سازه (پس کشش) ایجاد کنند. این تنش‌های وارد شده در حین بارگذاری را جبران می‌کند و به بتن اجازه می‌دهد در فشار باقی بماند و احتمال ترک‌خوردگی را کاهش دهد.

مانند بسیاری از انواع میلگردهای فولادی تقویت‌کننده، فولاد پیش تنیدگی هنگام برش دارای مقطع دایره‌ای است. جدای از فرآیند نورد گرم اولیه که برای ایجاد این محصول انجام شده است، رشته همچنین باید با حرارت دادن، کشش و بازپخت برای بهبود استحکام کششی آن مورد استفاده قرار گیرد. در مقایسه با فولاد نورد گرم، میلگردهای پیش تنیده می توانند فشارهای بالاتری را تحمل کنند – به طور دقیق تا 270000 psi.

میلگرد فولادی ساده

میلگردهای فولادی ملایم میله‌های تقویت‌کننده‌ای هستند که دنده‌ها یا رزوه‌های منحصربه‌فردی روی سطح ندارند. این نوع فولاد دارای محتوای کربن بسیار کمتری است و تنها کمتر از 0.25 درصد وزنی دارد و هیچ عنصر آلیاژی کمی وجود ندارد. در حالی که این امکان را به فولاد می دهد که در مقایسه با همتایان با کربن متوسط ​​و کربن بالا قابل ماشینکاری باشد، میله های فولادی ملایم استحکام تسلیم ضعیف و مقاومت پایینی در برابر خوردگی دارند.

با این حال، برای پروژه های ساختمانی کوچک، میله های فولادی ملایم همچنان به یک انتخاب اقتصادی تبدیل می شوند. فقدان پردازش بیشتر آنها را ارزان‌تر می‌سازد و در عین حال گزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه برای پروژه‌های ساختمانی مقرون‌به‌صرفه بدون هیچ گونه کاهش قدرتی می‌سازد.

 خلاصه

انواع آرماتورهای فولادی را می توان به نورد گرم، پیش تنیدگی، نورد سرد و میلگردهای تقویت کننده ساده طبقه بندی کرد. این مصالح ساختمانی فولادی برای فعالیت‌های مختلف ساختمانی ایده‌آل هستند و شکل و عملکرد بتن را فراهم می‌کنند و در عین حال پروژه‌ها را کاربردی‌تر می‌کنند. میلگردهای تقویت‌کننده انعطاف‌پذیر، با استحکام تسلیم بالا، و می‌توانند بارهای سنگین را تحمل کنند، همچنان برای صنعت مفید هستند، چه برای پروژه‌های بزرگ، متوسط ​​یا کوچک. جهت دریافت قیمت میلگرد با کار شناسان بورس آهن تماس حاصل نمایید.