کاربردهای رایج لوله فولادی چیست؟

  1. پتروشیمی
  2. مراقبت های بهداشتی
  3. خودرو
  4. ساخت و ساز

فولاد به عنوان یکی از همه کاره ترین مواد روی کره زمین، عملاً می تواند به هر چیزی تبدیل شود. لوله های فولادی نمونه ای از این موارد هستند.

در واقع، کاربردهای لوله فولادی می‌تواند از ساخت و ساز ساده تا مصارف صنعتی مانند صنعت پتروشیمی را شامل شود. آنچه که لوله های فولادی را به یک انتخاب عالی تبدیل می کند، توانایی آنها در تحمل سطوح فشار بالا و دوام است.

این به این دلیل است که لوله‌ فولادی هنگام تولبد برای اطمینان از استحکام در حین سرویس، آزمایشات مناسبی را انجام می ذهند.

ساخت لوله فولادی از مواد خام فولادی مانند بیلت یا شمش شروع می شود. اینها می توانند از طریق نورد یا اکستروژن به لوله تبدیل شوند. بر خلاف لوله های عادی، لوله های فولادی ممکن است در اشکال و اندازه های مختلف، مستطیلی، دایره ای یا مربعی باشند.

بسته به استفاده یا ترجیح مشتری و یا مشخصات تعیین شده توسط سازنده، می توان آنها را در اندازه های مختلف تولید کرد.

با توجه به خواص بسیار مواد فولادی، جای تعجب نیست که چرا لوله های فولادی تقریباً در همه زمینه ها – پتروشیمی، خودروسازی، ساخت و ساز و موارد مشابه یافت شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر به خواندن ادامه دهید.

پتروشیمی و لوله فولادی

همانطور که از نام آن پیداست، صنعت پتروشیمی به تولید محصولاتی می پردازد که نیاز به سوخت سوزی یا سایر فرآیندهای پر انرژی دارند. برای پشتیبانی از عملیات خود، آنها باید قادر به استفاده از سیستم ها و قطعاتی باشند که بتوانند این شرایط را تحمل کنند.

برای این بخش اقتصادی، لوله فولادی اغلب در خطوط لوله، تهویه مطبوع و سایر سیستم ها یافت می شود. این محصولات فولادی برای مقاومت در برابر تغییرات شیمیایی و شرایط فشار بالا که ممکن است از انتقال ثابت سیال ناشی شود، طراحی شده‌اند.

در حالی که فولاد به خودی خود در برابر خوردگی مقاوم نیست، لوله فولادی را می‌توان با لایه‌ای از روی از طریق گالوانیزه کردن پوشاند. این یک لایه مقاوم در برابر خوردگی بر روی محصول ایجاد می کند که به آن اجازه می دهد تا شکل و کیفیت خود را حتی در هنگام قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و تغییرات شدید دما حفظ کند.

جدای از این، فولاد همچنین به دلیل استحکام کششی بالا – یا توانایی یک ماده برای حفظ تنش خارجی قبل از شکستن، شناخته شده است.

از آنجایی که عملیات پتروشیمی بر جریان ثابتی از مواد فرار و غیرفرار متکی است، لوله فولادی به یک ماده افزودنی قابل اعتماد در چنین فرآیندهای فشار بالا تبدیل شده است.

مراقبت های بهداشتی و لوله فولادی

جراحان در حال انجام عمل در اتاق عمل و لوله فولادی

همانطور که قبلاً ذکر شد، لوله فولادی در مراقبت‌های بهداشتی نیز استفاده می‌شود که متکی بر لوازم بهداشتی پزشکی، دستگاه‌ها، تجهیزات و سایر دارایی‌هایی است که برای مراقبت از بیمار ضروری هستند.

از آنجایی که جان انسان‌ها در خطر است، محصولات پزشکی مبتنی بر لوله فولادی باید قابل اعتماد بوده و با بالاترین استاندارد ممکن طراحی شوند. این به منظور حمایت از موقعیت هایی انجام می شود که در آن مراقبت های ویژه مورد نیاز است و دقت جراحی بسیار مهم است.

با این اوصاف، لوله فولادی در ساختمان‌های مختلف بهداشتی مانند بیمارستان‌ها، مراکز مراقبتی، کلینیک‌ها، مراکز زایمان، بانک‌های خون، مراکز جراحی و موارد مشابه دیده می‌شود. اغلب، لوله فولادی به شکل قطعات مونتاژی برای صندلی‌های چرخدار، گارنی‌ها، تسمه‌های نقاله، پایه‌های IV، یا حتی دستگاه‌های جراحی کوچک – به‌طور دقیق‌تر، فولاد ضد زنگ لوله‌ای، عرضه می‌شود.

به عنوان مثال، هنگامی که بیمار بر روی برانکارد حمل می شود، لوله های فولادی در محکم کردن تشک و سایر قسمت های این تجهیزات در جای خود نقش دارند. دوام و عدم خورندگی آن همچنین ایمنی بیمار را تضمین می کند – در صورت آسیب جدی، هر گونه زخم باز توسط مواد آلوده نمی شود.

همچنین بیمارستان ها می توانند هزینه های خود را برای تعمیر و تامین تجهیزات به دلیل دوام لوله فولادی کاهش دهند.

خودرو و لوله فولادی

موتورهای احتراقی از طریق تولید مقادیر زیادی گرما کار می کنند. به همین دلیل است که ماشین‌ها، کامیون‌ها یا موتورسیکلت‌ها باید با استفاده از قطعاتی مونتاژ شوند که علی‌رغم قرار گرفتن در معرض گرما کار خود را حفظ کنند.

از آنجایی که محصولات لوله فولادی اغلب دارای نقطه ذوب بالایی هستند – از 1400 تا 1540 درجه سانتیگراد – این دلیل به تنهایی آنها را به یکی از مواد انتخابی برای هر نوع تولید خودرو تبدیل می کند.

لوله های فولادی را می توان در لوله های اگزوز، رادیاتورها، شاسی، سیستم های تعلیق یا حتی بدنه/چارچوب وسیله نقلیه یافت.

لوله های فولادی جدا از اینکه می توانند در دماهای شدید به خوبی دوام بیاورند، به دلیل ایمنی بهتری که برای راننده ایجاد می کنند، محصولات فلزی انتخابی نیز هستند.

به عنوان مثال، هنگامی که بدنه خودرو از قطعات لوله فولادی و سایر آلیاژهای فولادی ساخته شده است، راننده می تواند از ضربه های بزرگ در صورت تصادف محافظت شود. لوله های فولادی همچنین دارای نسبت استحکام به وزن استثنایی هستند، که اگرچه به سبک آلومینیوم نیستند، اما جایگزین بسیار خوبی برای خواص استحکام عالی آن هستند.

ساخت و ساز و لوله فولادی

سایت ساخت و ساز و لوله فولادی

لوله فولادی همچنین می‌تواند به صورت سازه‌ای در ساخت انواع ساختمان‌ها از ارتفاع کم، متوسط ​​و بلندمرتبه استفاده شود. از آنها می توان به عنوان تیرها یا ستون های نگهدارنده یا حتی در تیرآهن ساختمانی، عرشه فولادی، چارچوب، ناودانی و تیرهای تزئینی در فضاهای مسکونی استفاده کرد.

لوله فولادی یک گزینه محبوب برای مصالح ساختمانی کم هزینه است زیرا به راحتی در بازار موجود است. برای اضافه کردن به آن، فولاد را می توان بدون از دست دادن خواص اصلی خود به طور نامحدود بازیافت کرد.

به عنوان مثال، اگر قصد دارید یک انبار متوسط ​​و کم هزینه بسازید، لوله های فولادی را مقرون به صرفه تر خواهید یافت. تولید کنندگان، تامین کنندگان و پالایشگاه ها به طور مداوم اطمینان می دهند که هر قراضه فولادی که در فرآیند تولید آنها استفاده می شود، می تواند برای هر کاربری ساختاری یا حتی تزئینی مناسب باشد.

خلاصه

مورد بحث در این راهنمای کوتاه تنها برخی از کاربردهای لوله فولادی شکل است که در زندگی روزمره مشاهده خواهید کرد. در مراقبت های بهداشتی، لوله های فولادی رایج ترین اجزایی هستند که در تجهیزات پزشکی و دستگاه های حمل و نقل پیدا می کنید.

در این میان، صنایع خودروسازی و پتروشیمی به دلیل مقاومت در برابر ضربه و طول عمر بالای لوله‌های فولادی حتی تحت فشار، متکی هستند. همین امر در مورد بخش ساخت و ساز نیز صدق می کند که استفاده از لوله های فولادی را تقریباً در هر ساختمانی به حداکثر رسانده است.

جهت دریافت قیمت لوله با کارشناسان بورس آهن تماس بگیرید