استفاده از نبشی چیست؟

  1. پل ها
  2. ساخت و ساز ساختمان
  3. حمل و نقل
  4. واحدهای قفسه بندی
  5. ساخت تجهیزات

نبشی که به آن آهن زاویه یا براکت L نیز گفته می شود، یک قطعه فلزی تمام شده به شکل زاویه قائم با پایه های عمود بر هم است که ممکن است از نظر طول مساوی یا نابرابر باشند.

این معمولاً از طریق فولاد کربنی نورد گرم یا فولاد کم آلیاژ با استحکام بالا و بسیار انعطاف پذیر و قابل ماشین کاری ساخته می شود. با توجه به تطبیق پذیری این محصول، استفاده از نبشی در بسیاری از موقعیت ها یافت می شود. برخی از این موارد عبارتند از پل ها، ساخت و ساز ساختمان، واحدهای قفسه بندی، انبارداری، یا حتی تولید تجهیزات.

پس از مونتاژ با سایر اجزای ساختاری، نبشی پایداری و دوام مطلوب را ارائه می دهند. فرآیند تولید نورد گرم به این مواد اجازه می دهد تا مقاومت در برابر تغییر شکل پایینی از خود نشان دهند و همچنین تنش های داخلی را در ساختار متالورژیکی خود کاهش دهند، و آنها را برای بسیاری از اهداف موثر می کند.

هر سازه ای از استحکام و پایداری اضافی ارائه شده توسط نبشی بهره مند می شود. به همین ترتیب، صنایع به ارائه راه‌حل‌های مقرون‌به‌صرفه برای استفاده از این محصولات فلزی، به‌ویژه برای موقعیت‌های تحمل بار ادامه خواهند داد. برای کسب اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه کنید.

پل ها

پل ها معمولاً از سه بخش اصلی تشکیل می شوند: پی، زیربنا و روبنا. هر کدام از اینها با هم کار می کنند تا کل ساختمان را پشتیبانی کنند و اجازه توزیع وزن یکنواخت را می دهند تا اتومبیل ها و سایر وسایل نقلیه بتوانند روی عرشه پل عبور کنند.

نبشی را می توان در هر یک از این بخش ها یافت که توسط انواع دیگر محصولات فلزی پشتیبانی می شوند. به عنوان مثال، شمع های ورقی که در فونداسیون یافت می شوند، می توانند توسط نبشی پشتیبانی شوند تا زمین و ظرفیت بار بهتری فراهم شود.

یکی دیگر از کاربردهای آهن های نبشی را می توان در زیرسازی ها مشاهده کرد، جایی که آنها قابلیت های نگهدارنده دیوار اضافی را برای تکیه گاه های عمودی ارائه می دهند.

در نهایت، تعدادی اتصال دهنده فلزی، و همچنین مهره ها و پیچ ها، می توانند تیرآهن و نبشی را که بیشتر ساختار عرشه را حمل می کنند، به هم متصل کنند. چه چند دهانه باشد و چه تک دهانه، زمانی که این مواد همه به یکدیگر متصل می شوند، یک ساختار عمرانی قابل اعتماد ایجاد می کنند که می تواند برای چندین دهه با حداقل تعمیر و نگهداری مورد نیاز باشد.

ساخت و ساز ساختمان

ساخت و ساز ساختمان نبشی

همانطور که قبلا ذکر شد، نبشی نیز در انواع فعالیت های ساخت و ساز ساختمان یافت می شوند، چه برای ستون ها و چه برای تکیه گاه تیرها. به عنوان یک ماده همه کاره، نبشی می تواند بسته به طرح، برای تقویت بتن، حمایت از سقف، تیرها، ناودانی های دیواری یا حتی نرده ها استفاده شود. مزایای آن برای صنعت به عنوان یک کل بی‌همتا باقی می‌ماند، و به شرکت‌های ساختمانی یا پیمانکاران اجازه می‌دهد تا به طور مداوم راه‌های نوآورانه‌ای برای اجرای این نبشی پیدا کنند.

به عنوان مثال، هنگامی که به عنوان تقویت کننده بتن برای ستون ها یا پایه ها استفاده می شود، نبشی می توانند نیاز به بتن را کاهش دهند. این به طور موثر ثبات را بدون به خطر انداختن مزایای نسبت قدرت به وزن بهبود می بخشد.

علاوه بر این، نبشی می توانند جایگزین سایر مواد تقویت کننده معمولی مانند میلگرد شوند.نبشی نتایج بسیار خوبی را برای هر پروژه ساخت و ساز ساختمان ارائه می دهند زیرا می توانند به طور بالقوه کار مجدد را کاهش دهند و مقاومت ضربه را برای بسیاری از انواع سازه ها بهبود بخشند.

 

حمل و نقل

نبشی می‌توانند برای ویژگی‌های کاهش وزن بیشتر ساخته شوند. برای مثال، از طریق پانچ، برش ، سازندگان می‌توانند یک طرح نبشی ایجاد کنند که ذخیره و حمل و نقل این مواد را آسان می‌کند. اینها دو ملاحظه مهم در هنگام ساخت سازه های مقیاس مانند خطوط راه آهن و سایر روش های حمل و نقل هستند.

ثابت شده است که نبشی برای اتصال مسیرها و خطوط راه آهن به یکدیگر مفید هستند. با وجود فرسودگی طولانی مدت، هر قسمت می تواند ساخت و کیفیت اصلی خود را در بخش های مختلف پیست حفظ کند.

فرآیند نورد گرم همچنین خواص مقاومتی نبشی را بهبود می بخشد. با وجود اینکه فقط از فولاد ساده یا کم کربن ساخته شده است.

در وسایل نقلیه، نبشی را می توان با مواد دیگر ترکیب کرد تا شاسی یا چارچوب را تشکیل دهد. برای الزامات عملکرد بالا، نبشی را می‌توان با محتوای کربن بالاتر از قبل تولید کرد و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا ویژگی‌های ایمنی تصادف خودرو را بهبود بخشند و در عین حال سایر اجزای موتور را دست نخورده نگه دارند.

واحدهای قفسه بندی

واحدهای قفسه بندی نبشی

مهم نیست که سازمان شما به کدام نوع صنعتی تعلق دارد، نبشی مزایای زیادی را به همراه خواهند داشت، حتی در کاربردهای کم‌فشار، مانند کالاهای مصرفی. جدا از اینکه یک جزء ساختاری عالی در ساختمان‌ها، خطوط راه‌آهن یا وسایل نقلیه هستند، نبشی نیز در طرح‌های مختلف قفسه‌بندی مدولار شکل گرفته‌اند.

قفسه بندی برای بسیاری از مشاغل ضروری است، زیرا این کار باعث می شود محل کار یا ادارات مرتب تر و پربارتر شود. به عنوان مثال، کارخانه های انبارداری یا تدارکات هنگام ذخیره بسته های مختلف و مدیریت موجودی ها به این ساختارها وابسته هستند. قفسه های مبتنی بر نبشی می توانند چنین الزاماتی را برآورده کنند و جریان کلی زنجیره تامین را بهبود بخشند. علیرغم ساختار بدون ستون، آنها می توانند حجم های مختلفی از بسته ها را به راحتی در کنار هم نگه دارند.

ساخت تجهیزات

صنعت تولید فلز تنها صنعتی نیست که به استفاده از نبشی برای سازه ها، تجهیزات و فرآیندهای کلی بستگی دارد. غذا و نوشیدنی، تولید پوشاک، فرآوری چوب، پالایشگاه های شیمیایی، نفت و گاز، و بسیاری موارد دیگر، قطعاً با آنچه که منبشی ساده ارائه می دهد، به خوبی عمل می کند.

تسمه‌های نقاله، واحدهای اختلاط و سایر سیستم‌های خودکار همگی می‌توانند به یک شکل از نبشی ساخته شوند. برای افزودن به دوام آنها، آنها همچنین می توانند از مواد گالوانیزه بدون خوردگی استفاده شوند. این صنایع می توانند به نبشی و سایر محصولات فولادی برای فرآیندهای کارآمدتر و زمان های خرابی کمتر مورد نیاز برای نگهداری تجهیزات و سایر ماشین آلات فلزی وابسته باشند.

خلاصه

در این راهنما، انواع استفاده از نبشی که تقریباً در هر گوشه ای قابل مشاهده است، مورد بحث قرار گرفته است. از ساختمان های مرتفع گرفته تا واحد قفسه بندی مدولار ساده، نبشی، در کنار سایر اجزای فلزی، همچنان اساس سازه های روزمره را تشکیل می دهند.

جهت دریافت قیمت نبشی با کارشناسان بورس آهن تماس بگیرید.