ابزار مدرن مورد استفاده در ماشینکاری فلز چیست؟

  1. ماشین تراش
  2. مته های پرسی
  3. ماشین های فرز
  4. ماشین آلات صافکاری
  5. شکل دهنده های چرخ دنده
  6. پولیش

فلز منبعی است که به دلیل تطبیق پذیری و دوام آن شناخته شده است. کاربردهای متنوعی دارد که آن را به یکی از ضروری ترین چیزها در دنیای مدرن تبدیل می کند. با این حال، قبل از اینکه قابل استفاده شود، ابتدا باید در اشکال و ابعاد خاصی ساخته شود. فرآیند انجام این کار را ماشینکاری فلز می گویند. ابزارهای زیادی در ماشینکاری فلزات استفاده می شود. برای ایجاد محصولات فلزی سودآورتر و پیچیده تر، از این دستگاه ها به همراه یکدیگر استفاده می شود. به این شش ابزار مدرن که ماشینکاری فلزات را ممکن می کند نگاهی بیندازید!

ماشینکاری فلز و ماشین تراش

کارگر با لباس فرم که در تراش دستی در صنعت فلز کار می کند

یک ماشین تراش از یک قطعه کار چرخشی تشکیل شده است که فلز در آن قرار می گیرد. یک فلز را در حالت ثابت نگه می دارد تا بتوان با ابزارهای دیگر روی آن کار کرد. جدای از نگه داشتن فلز، اصطکاک تولید شده توسط تراش به ایجاد یک جلوه یکنواخت در اطراف آن کمک می کند. این همچنین باعث می شود که ماشین تراش انتخاب خوبی برای مواردی باشد که باید متقارن باشند.

تراش ها از نظر اندازه متفاوت هستند زیرا به عنوان میز کار اصلی برای ماشینکاری فلز عمل می کنند. کوچکترها برای کارهایی مانند ساعت سازی و ساخت قطعات دستگاه و بزرگترها برای قطعات لوازم خانگی و مواردی از این دست استفاده می شود.

ماشینکاری فلز و مته های پرسی

این دستگاه ها از یک مته ثابت تشکیل شده است که روی میز کار پیچ می شود. در بیشتر موارد، این مته‌ها دقیقاً مانند نحوه استفاده از مته‌های برقی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با اتصال آن به میز کار، مته پایدارتر می شود و برای استفاده صحیح از آن تلاش کمتری می شود.
هنگامی که به یک ماشین تراش متصل می شود، مته را می توان در موقعیت و زاویه ای ثابت کرد که بتوان آن را برای حفاری ثابت نگه داشت.

انواع مختلفی از پرس مته وجود دارد. برخی از آنها قابل حمل هستند، در حالی که برخی دیگر باید روی میز کار نصب شوند. نمونه های قابل توجه عبارتند از: ماشین های حفاری قابل حمل که برای پروژه هایی که نیاز به مانور دارند استفاده می شوند. دستگاه های مته حساس معمولاً روی نیمکت ها یا زمین نصب می شوند.

ماشین های فرز

عکس ماشین فرز

این قطعات از برش های دوار تثبیت شده برای برش های جانبی روی فلزات استفاده می کنند. آنها شبیه مته ها هستند اما با کاری که برای انجام آن ساخته شده است تطبیق پذیرتر هستند. ماشین های فرز یا برش متحرک دارند یا روی میز متحرک نصب می شوند.

در بیشتر موارد از این دستگاه ها برای ماشینکاری سطوح صاف استفاده می شود. با این حال، بسته به اینکه محصول چگونه باشد، می توانند خدمات نامنظم تولید کنند. اغلب، می توان از آنها برای سوراخ کردن، سوراخ کردن و تولید شکاف استفاده کرد، البته فقط تا حدی مشخص. انواع رایج ماشین های فرز عبارتند از: ماشین های فرز یونیورسال، همه جانبه و فرز ساده.

ماشین آلات صافکاری

این ماشین ها معمولا برای دو مورد استفاده می شوند. اول، آنها برای ایجاد سوراخ های بزرگتر، اغلب با قطرهای از پیش تعیین شده، و دوم، برای بهبود سطح فلز استفاده می شوند. استفاده از آن نسبتاً ساده است، اما برای آن دسته از محصولات فلزی که به آن صافی و درخشندگی بیشتری نیاز دارند، حیاتی است.

یکی از نمونه‌های کامل محصولاتی که هم برای روکش سطح و هم برای بزرگ‌کردن سوراخ‌ها به ماشین‌های تراش نیاز دارند، سیلندرهای موتور تقریباً برای هر وسیله نقلیه‌ای است!

شکل دهنده های چرخ دنده

شکل دهنده های دنده

شکل دهنده های چرخ دنده بسیار شبیه به دستگاه های هونینگ برای برش دندانه های دنده داخلی استفاده می شود. دارای یک کاتر رفت و برگشتی است که گامی برابر با چرخ دنده ای دارد که در حال برش است. این دستگاه امکان افزایش دقت را از طریق درگیری حرکت به جلو و عقب فراهم می کند.

پولیش

این شامل یک چرخ ساینده برای ایجادجلوه و برش است. اثربخشی و کیفیت آن به چرخ پولیش و ساینده مورد استفاده بستگی دارد. بیشتر با جابجایی محصول از پهلو به پهلو در حالی که به آرامی آن را روی چرخ فشار می دهید تا زمانی که به پایان مورد نظر خود برسید استفاده می شود.

خلاصه

ابزارهای زیادی در ماشینکاری فلزات استفاده می شود. بدون آنها، فرآیند طولانی تر خواهد بود و به تلاش بسیار بیشتری از متالورژیست ها نیاز دارد. همانطور که گفته شد، این دستگاه ها همه کاربردهای خاص خود را دارند. ترکیبی از همه آنها برای ایجاد برخی از اقلام رایج خانگی و تجاری مورد نیاز است.

هنگام بحث در مورد ماشینکاری فلز، فراموش نکنید که به ابزارهای زیادی که در این فرآیند استفاده می شود نگاهی بیندازید. از آنها برای برش اشکال، سوراخ کردن و صاف کردن سطوح استفاده می شود. در پایان روز، همه آنها با هم برای ساختن همه لوازم، دستگاه ها و ماشین آلات لازم در دوران مدرن استفاده می شوند!