در طراحی قطعات فلزی از ورق چه اشتباهاتی در طراحی می شود؟

 1. داشتن شعاع خمشی تند
 2. ایجاد حفره های اضافی
 3. عدم وجود مشخصات سخت افزاری
 4. استفاده از فلزات اشتباه
 5. انتخاب روکش اشتباه
 6. عدم آگاهی از قابلیت های ماشین آلات

بهترین روش برای ایجاد طرح های ورق فلزی این است که ابتدا مهندسی کنید ، سپس بعداً بسازید. یک طراحی خوب و دقیق می تواند در وقت و هزینه زیادی برای شما صرفه جویی کند و ساخت سازه فلزی را برای شما بیشتر پرسود کند.

هنگام طراحی طرح های خود ، دانستن اشتباهات رایجی که مشتریان کم تجربه انجام می دهند بسیار مهم است. این اشتباهات طراحی را در نظر بگیرید تا در قطعات ورق فلزی از آنها اجتناب کنید تا بدانید از چه مشکلاتی باید اجتناب کنید و چگونه برنامه های فعلی خود را بهبود بخشید تا برای سازنده شما امکان پذیرتر باشد.

داشتن شعاع خمشی تند

هنگامی که ورق فلز را در طول فرآیند ساخت خم می کنید ، خمش حاصل یک زاویه 90 درجه کامل نیست. در عوض ، خمیدگی منحنی کمی دارد. اگر طول آن خم را اندازه بگیرید و آن را به دو تقسیم کنید ، شعاع خم شدن را دریافت خواهید کرد.

شعاع خم شدن چیزی است که هنگام طراحی طرح باید به آن توجه کنید. این امر به این دلیل است که وقتی شعاع خمش بیش از حد تند شود ، به نقطه ضعف ورق تبدیل می شود.

داشتن ناحیه خم تقریباً عمود باعث می شود قسمت شما به راحتی بشکند. همچنین می تواند باعث تغییر شکل در ابعاد قسمت فلزی شود که سعی می کنید ایجاد کنید.

اطمینان حاصل کنید که نسبت خم شدن فلز مورد استفاده را درک کرده اید. هرچه فلز سخت تر و ضخیم تر باشد ، حداقل شعاع خمش بیشتر است. اگر از این کیفیت بی اطلاع هستید ، احتمال ترک خوردگی در فلز وجود دارد. این ترک ها به این معنی است که قطعات شما باید دوباره طراحی و ساخته شوند-اتلاف ورق و هزینه تولید را افزایش می دهد.

ایجاد حفره های اضافی

ایجاد حفره های اضافی

ورق فلزی شما فقط می تواند برش های زیادی را روی سطح خود تحمل کند. این جنبه های طراحی فقط باید در مواقع ضروری گنجانده شود. افزودن حفره به مقدار زیاد دشوار است. این به این دلیل است که آنها پیچیدگی را به فرایند اضافه می کنند و هر سوراخ شانس قابل توجهی برای شکستن ورق دارد.

علاوه بر این ، قرار دادن این شکاف ها و سایر ویژگی ها در نزدیکی لبه های خم شده شما می تواند بر عملکرد قسمت ورق فلزی تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال ، اگر سوراخ ها در نزدیکی شعاع خم قرار گیرند ، ممکن است ظرفیت نگهداری سخت افزار یا مقاومت در برابر کشش را از دست بدهند.

بهترین عمل در اینجا این است که هیچ ویژگی برش را در نزدیکی هر پیچ قرار ندهید. اگر واقعاً نیاز به اضافه کردن یک عدد در نزدیکی یک پیچ دارید ، سعی کنید آنها را از خط خم دور کنید.

بدون مشخصات سخت افزاری

شامل همه جزئیات-حتی کوچکترین آنها-هنگام جمع آوری مشخصات سخت افزاری شما در فایل CAD (طراحی به کمک رایانه) مهم است.

فایل های CAD نقشه های دیجیتالی برای طرح های سه بعدی و دو بعدی هستند که شامل اطلاعاتی در مورد مواد ، فرآیندها و سایر داده های مربوط به طرح می شوند. هر فرآیند ساخت ورق فلزی با یک فایل CAD شروع می شود.

بدون مشخصات سخت افزاری مناسب ، در نهایت زمان تولید طولانی مدت خود را خواهید داشت. باید توجه داشته باشید که می خواهید محصول شما دارای کدام نوع مهره ، میخ ، پیچ و مهره و سایر اجزا باشد. با یک فایل جامع CAD ، دقیقاً به آنچه می خواهید و در زمان کمتری خواهید رسید.

استفاده از فلزات اشتباه

استفاده از فلزات اشتباه

انتخاب مواد مناسب برای پروژه شما بسیار مهم است. هنگامی که در مرحله طراحی هستید ، نوع محیطی را که محصول شما روزانه با آن روبرو می شود ، در نظر بگیرید.

اگر تنها بر اساس خواص مکانیکی طراحی کنید ، ممکن است محصول شما در مدت زمان کوتاهی غیرقابل استفاده شود. به عنوان مثال ، فولاد تصفیه نشده در محیط نمک زیاد و مرطوب دوام چندانی نخواهد داشت. با در نظر گرفتن برخی از این عوامل از افزایش هزینه های تولید جلوگیری کنید:

 • مقاومت در برابر حرارت ، خوردگی و سایر عوامل محیطی
 • رسانایی الکتریسیته و گرما
 • ویژگی های مکانیکی مانند استحکام کششی یا شکل پذیری
 • سختی و مقاومت در برابر سایش
 • وزن
 • قابلیت تولید
 • ظاهر آرایشی

انتخاب روکش اشتباه

جدا از مواد اولیه ، ورق فلزی نیز برای محصول نهایی شما هدف مهمی دارد. برخی از روکش ها از فولاد محافظت می کنند ، در حالی که برخی دیگر ویژگی های زیبایی را به سطح آنها اضافه می کنند.

روکش های زیبایی معمولاً هیچ گونه محافظت در برابر خوردگی را ارائه نمی دهند – اما پوشش پودری در برابر آب و سایر عناصر محافظت می کند.

مواد شیمیایی ویژگی های سطح فولاد را تغییر می دهند یا عناصر اضافی را اضافه می کنند تا مقاومت آن در برابر خوردگی بیشتر شود.

هنگام انتخاب روکش ، گزینه های زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. بنابراین ، بررسی کنید که کدام یک از آن ها بهترین نتیجه را برای قسمت شما خواهد داشت.

عدم آگاهی از قابلیت های ماشین آلات

عدم آگاهی از قابلیت های ماشین آلات

یکی دیگر از اشتباهات رایج هنگام طراحی قطعات ورق فلزی برای تولید ، عدم آگاهی عمومی از ماشین هایی است که قصد استفاده از آنها را دارید.

هنگام صحبت با یک سازنده ، وقت بگذارید و از آنها در مورد دستگاه های خود و قابلیت های آنها زودتر بپرسید. می توانید از یک راهنما تأسیسات آنها درخواست کنید.

این به شما امکان می دهد تا تنظیمات مناسب را برای طراحی خود انجام دهید تا بهتر بتوانید این محدودیت ها را برآورده کنید.

دستگاه های ترمز ورق فلزی بزرگ می توانند خم های گسترده تری در ورق فلز شما ایجاد کنند. وجود دستگاه های CNC نشان می دهد که قطعات چقدر دقیق هستند.

اینها به شدت متفاوت است – ممکن است یک تولید کننده بتواند خدمات خاصی را ارائه دهد ، در حالی که دیگری نمی تواند. بنابراین مهم است که هنگام طراحی برنامه های تولید خود ، قابلیت های دستگاه آنها را در نظر داشته باشید.

 کلید برنده

مفید است که قبل از شروع هرگونه طراحی تولید ، این اشتباهات طراحی را در نظر بگیرید تا از قطعات ورق فلزی در امان بمانید. با توجه به آنچه گفته شد ، بسیاری از این نکات به یک نکته اشاره می کنند: دانش کلیدی است. هنگام ایجاد طرح های قسمت خود ، تحقیقات زیادی انجام دهید.

کارکردن با یک تولید کننده با سالها تجربه و مهارت های پیشرفته می تواند به شما در ایجاد تغییرات اساسی اما بسیار ضروری در طراحی قطعات ورق فلزی شما کمک کند.

دریافت قیمت و خرید ورق

جهت خرید ورق و دریافت راهنمای خرید ورق با  کارشناسان بورس آهن مشاوره کنید و بروزترین لیست قیمت را دریافت کنید. لیست قیمت ورق را می توانید از صفحات مربوطه دریافت کنید جهت سهولت لینک صفحات قیمت گذاری در زیر قرار داده شده است .

با توجه به اهمیت کیفیت ورق پیشنهاد می شود از مراکز و بازرگانی های معتبر خرید کنید.

“ اطمینان از محصولات و خرید مطمئن از اصول مشتری مداری بورس آهن اصفهان است”

بورس آهن اصفهان انواع ورق را در برندها و کارخانه‌های تولیدی معتبر بصورت لیست روزانه ارائه می‌کند. این فروشگاه با سابقه درخشان، خود را متعهد به مشتریان عزیز می داند. با پایبندی به سه اصل، خرید امن، آسان و ارزان موفق به ارسال آهن آلات به تمامی پروژه ها در استان ها و شهرستان های کشور عزیزمان شده است.