انواع مختلف بلاست ساینده چیست؟

  1. سندبلاست
  2. بلاست وکیوم
  3. سودا بلاست
  4. بلاست سنگ ریزه
  5. بلاست یخ خشک
  6. بلاست مداد

در تولید فلز، انواع مختلف بلاست ساینده برای دستیابی به نوع سطح مورد نظر برای یک ماده ضروری است. فلزات و آلیاژهای معمولی که تحت بلاست ساینده قرار می گیرند عبارتند از فولاد، فولاد ضد زنگ، مس، آهن یا آلومینیوم. جدا از ایجاد نوعی پوشش سطحی، بلاست ساینده نیز برای از بین بردن خوردگی روی مواد، آماده سازی آن برای پوشش بیشتر، حذف مواد ناخواسته و بهبود دوام آن انجام می شود.

اگر چه از بلاست ساینده اغلب به عنوان سندبلاست نامیده می شود، این فقط یکی از روش هایی است که از مواد ماسه به عنوان وسیله ای برای بلاست استفاده می کند.

روش‌های مختلف دیگری نیز وجود دارد، مانند بلاست خلاء، بلاست با سنگ‌ریزه فولادی، بلاست با یخ خشک، بلاست مدادی و بسیاری موارد دیگر. همه آنها در نوع محیط و روش کاربرد متفاوت هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر به خواندن ادامه دهید.

سندبلاست

کارگر در حال انفجار جعبه فلزی

سندبلاست معمولا شامل محیط دی اکسید سیلیکون یا سیلیس شنی است. در این روش ذرات سیلیس با سرعت و فشار زیاد بر روی نمونه داده شده پاشیده می شوند. با استفاده از دستگاه، اپراتور نازل را روی آلیاژ/فلز شلیک می کند و مطمئن می شود که به اندازه کافی آماده شده است.

این یکی از رایج ترین روش های بلاست ساینده است. راه اندازی سریع، کارآمد و آسان است. بسته به اندازه مواد، عملیات را می توان با سرعتی بین چند دقیقه تا یک ساعت، بدون افت کیفیت انجام داد.

به عنوان مثال، اگر یک لوله فولادی سندبلاست شود، سطح آن بسیار صاف و تمیزتر می شود. همچنین تشکیل زنگ زدگی یا هر نوع اکسیداسیونی که می تواند بر خواص ساختاری آن تأثیر بگذارد را از بین می برد.

وکیوم بلاستینگ

بر خلاف روش سندبلاست، بلاست خلاء مستلزم استفاده مستقیم از مواد ساینده نیست. در عوض، بلاست با استفاده از تجهیزات مبتنی بر خلاء انجام می شود که تمام مواد ناخواسته، خاک، کثیفی و سایر مواد غیر ضروری را از سطح فلز خارج می کند.

یکی از مزایایی که بلاست خلاء نسبت به روش دیگر دارد، این است که این روش بدون گرد و غبار است، به این معنی که پس از اتمام عملیات، تمیز کردن کمتری وجود دارد. با این حال، ممکن است به اندازه سندبلاست عملی نباشد، زیرا بلاست خلاء بسیار کندتر است و ممکن است راه اندازی آن به زمان نیاز داشته باشد.

بلاست سودا

نمای نزدیک از یک سطح فلزی راه راه

همانطور که از نام آن پیداست، بلاست سودا شامل استفاده از یک ماده مبتنی بر سودا – معمولا محلول بی کربنات سدیم یا جوش شیرین است. در مقایسه با سندبلاست، محلول سودا حاوی ذراتی با اندازه بزرگ نیست که می تواند باعث فرورفتگی های بالقوه زیر سطح نمونه فلز/آلیاژ شود. در عوض، محلول نرم و آسیب کمتری برای ساختار فیزیکی نمونه در نظر گرفته می شود.

همانطور که قبلاً مشخص شد، تکنیک های بلاست ساینده در تعمیر فلزی که دارای بخش های خورده شده است انجام می شود. اما برای بلاست سودا، برای جلوگیری از تشکیل زنگ زدگی و ایجاد یک روکش فلزی و براق نیز ایده آل است. این روی مواد آهنی یا مواد حاوی آهن مانند مس، فولاد، فولاد ضد زنگ، چدن یا فولاد کربنی موثر است.

بلاست شن فولادی

روش دیگری برای بلاست ساینده وجود دارد که ممکن است از گرانول یا ذرات آلیاژها نیز استفاده کند. یک مثال عالی از این کار، بلاست سنگ ریزه فولادی است که از سنگ ریزه های فولادی کوچکی استفاده می کند که با سرعت بالا بر روی سطح نمونه پخش می شوند.

سنگ‌ریزه‌های فولادی به دلیل توانایی‌های برش بالایی که دارند، انتخاب خوبی هستند – این باعث می‌شود ذرات بسیار سخت‌تری را که عمیقاً روی سطح نمونه قرار گرفته‌اند، از بین ببرند. مانند سندبلاست، بلاست سنگ ریزه فولادی را می توان در زمان کوتاهی انجام داد، که برای تولید بیلت ها، بلوم ها، اسلب ها یا راب ها با حجم بالا ایده آل است.

با این حال، با توجه به نوع محیط مورد استفاده در بلاست سنگ‌ریزه فولاد، ذرات مشابه ممکن است در شکاف‌های مختلف نمونه قرار گیرند – مخصوصاً برای موادی که دارای درز یا نخ هستند. این ممکن است کیفیت محصول را پس از استفاده و تطبیق با اجزای دیگر تحت تأثیر قرار دهد.

بلاست یخ خشک

پس زمینه فلزی خراشیده

یخ خشک اصلی ترین محیطی است که در این روش بلاست یافت می شود و خواصی مشابه با سودا بلاست دارد. به ویژه، هر دو محیط هیچ واکنش مضری به نمونه مورد نظر ایجاد نمی کنند. اما یک ویژگی متمایز در بلاست با یخ خشک، واکنش شوک حرارتی است که بین گلوله ها و فلز رخ می دهد.

در این حالت، شوک حرارتی به دلیل دمای پایین گلوله های یخ خشک که با قدرت زیاد بر روی سطح نمونه منفجر می شوند اتفاق می افتد. به دلیل تفاوت شدید بین دو دما، گلوله ها به طور موثر پیوندهایی را که ممکن است بین آلاینده های ناخواسته و نمونه ایجاد شده باشد، می شکند.

در حالی که بلاست یخ خشک ممکن است کارآمد باشد، باید در محیط هایی انجام شود که دارای تهویه مناسب هستند. این به این دلیل است که مقدار بیش از حد این ماده می تواند همواره سطح دی اکسید کربن را در محل افزایش دهد، که ممکن است باعث مشکلات تنفسی بالقوه شود.

بلاست مداد

بلاست با مداد و بلاست فولادی نیز کیفیت های مشابهی دارند، به این صورت که هر دو از مواد ساینده به شکل آلیاژ استفاده می کنند. برای بلاست مدادی، این ذرات اکسید آلومینیوم پودر شده نامیده می شوند که معمولاً با هوای پرفشار مخلوط می شوند.

این روش در از بین بردن خوردگی و همچنین تمیز کردن کامل مواد موثر است. برای هر ماده ای که به دقت بالایی نیاز دارد تا هر گونه خراش را از بین ببرد یا سطوح ناهموار را صاف کند، مناسب است.

خلاصه

در این راهنما، شما با انواع مختلف بلاست ساینده آشنا شده اید که می توان آنها را بر اساس بلاست مدادی، سندبلاست، بلست گریت، بلاست خلاء، بلاست سودا یا بلاست یخ خشک طبقه بندی کرد. هر روشی مزایا و مزایای خاص خود را دارد و بستگی به سازنده دارد که ایده آل تر را انتخاب کند.