فولاد یک ماده پرکاربرد در صنعت تولید است. این ماده اولیه ای است که برای ساخت و ساخت سازه ها و ماشین آلات استفاده می شود و آن را به یک منبع بسیار ارزشمند تبدیل می کند.

یکی از دلایل اصلی که چرا فولاد یک منبع مورد توجه است، به دلیل ویژگی های مثبتی است که دارد. از جمله این ویژگی ها می توان به دوام، مقاومت در برابر دمای بالا و تطبیق پذیری آن اشاره کرد. وقتی نوبت به یافتن مواد با کیفیت برای استفاده در ساخت و ساز می رسد، فولاد یکی از بهترین گزینه ها است.

تطبیق پذیری یکی از مهمترین ویژگی های فولاد است و یکی از روش های استفاده از فولاد ساخت انواع لوله کشی است.

لوله کشی بخش بسیار مهمی از هر پروژه ساختمانی است، زیرا برای سیم کشی، زهکشی، فاضلاب و حمل و نقل انواع دیگر مایعات و مواد استفاده می شود. لوله‌کشی فولادی نیز یکی از محصولات تولیدی تعداد زیادی از شرکت‌های فولادی است که یکی از محبوب‌ترین محصولات آن‌ها می‌باشد.

انواع لوله های تولید شده با استفاده از فولاد

انواع فولادهای مورد استفاده برای لوله کشی چیست؟

لوله های فولادی نقش مهمی در انواع پروژه های ساختمانی ایفا می کنند، زیرا برای مصارف مختلفی استفاده می شوند. این لوله ها در اشکال و انواع فولادی متفاوت هستند، به همین دلیل است که بهتر است نوع مناسب برای استفاده در پروژه ساختمانی خود را شناسایی کنید. در اینجا برخی از رایج ترین انواع لوله های فولادی آورده شده است:

فولاد ضد زنگ

یکی از رایج ترین انواع فولاد برای ایجاد طیف متنوعی از محصولات، فولاد ضد زنگ به دلیل سازگاری با محیط زیست و بسیار مقاوم در برابر خوردگی شناخته شده است.

این امر آن را برای حمل و نقل انواع مختلف مواد قوی و بسیار خورنده مانند اسیدها، مواد شیمیایی و مایعات داغ ایده آل می کند. این باعث محبوبیت آنها در مکان هایی مانند تصفیه خانه های فاضلاب و آب، فرآوری شیمیایی و صنایع غذایی می شود.

لوله های استنلس استیل علاوه بر مقاوم بودن در برابر مواد قوی، طول عمر بالایی نیز دارند و در مقایسه با انواع دیگر لوله های فولادی نگهداری آسانی دارند. فولاد ضد زنگ از دیرباز به عنوان یک ماده مقرون به صرفه قوی شناخته شده است، به همین دلیل برای لوله کشی ایده آل است.

فولاد کربنی

یکی دیگر از انواع رایج فولاد برای لوله کشی، فولاد کربنی است. این نوع فولاد با افزودن کربن به آهن تولید می شود که در ابتدا ساختار ضعیفی دارد. می توان آن را با استفاده از انواع آلیاژها تقویت کرد که دوام و مقاومت بیشتری را ایجاد می کند و در صنایع مختلف بسیار مفید است.

فولاد کربنی دارای تحمل دمایی قوی است و در برابر سطوح مختلف ضربه و ضربه مقاوم است. این امر آنها را برای حمل و نقل مایعات زیرزمینی و صنایعی که دمای بالا وجود دارد ایده آل می کند.

مانند لوله های فولادی ضد زنگ، فولاد کربنی بسیار مقرون به صرفه و فراوان است، و آنها را به یک انتخاب بسیار محبوب برای ساخت و ساز تبدیل می کند.

فولاد

آلیاژسازی روشی است که برای تقویت و سخت شدن فولاد استفاده می شود. این به آن سطح بالایی از استحکام و دوام می دهد که آن را برای تولید محصولاتی مانند لوله مفید می کند. فولاد آلیاژی انواع مختلفی دارد، زیرا ترکیبات زیادی از آلیاژها وجود دارد که می تواند ترکیب آن را تشکیل دهد.

لوله های ساخته شده از فولاد آلیاژی دارای مقاومت در برابر دمای بالا هستند و آنها را برای مکان ها و صنایعی که در آن دماهای شدید وجود دارد بسیار ایده آل می کند. بسته به ترکیب آلیاژ، لوله‌کشی فولاد آلیاژی را می‌توان در صنایع مختلفی مانند کارخانه‌های شیمیایی، که در آن مواد قوی و دماهای بالا وجود دارد، استفاده کرد. وقتی صحبت از تطبیق پذیری به میان می آید، فولاد آلیاژی یکی از بهترین گزینه ها در بازار است.

فولاد گالوانیزه

لوله‌کشی فولادی گالوانیزه با پوشش روی برای مقاومت در برابر خوردگی، نوعی است که به‌طور گسترده به عنوان جایگزینی برای لوله‌های سربی استفاده می‌شود.
این نوع لوله کشی فولادی دارای طول عمر بالای بیش از 40 تا 50 سال مانند لوله های فولادی ضد زنگ می باشد. این نیز بسیار مقرون به صرفه و آسان برای نصب است.
به عنوان لوله های گالوانیزه بسیار رایج است. این نوع لوله‌های فولادی در پروژه‌های ساختمانی مسکونی که به سیستم‌های زهکشی مایعات نیاز است، متداول است. اگر به دنبال یک راه حل لوله کشی با کیفیت برای سیستم های زهکشی خود هستید، انواع گالوانیزه ارزش زیادی را ارائه می دهند.

فولاد سیاه

در مقایسه با سایر انواع فولاد، فولاد سیاه با روی یا سایر انواع آلیاژها پوشش داده نمی شود. یکی از ویژگی‌های لوله‌های فولادی سیاه این است که برای حمل نفت و گاز ایده‌آل هستند، کاری که سایر انواع فولاد نمی‌توانند انجام دهند. همچنین به طور گسترده برای سیستم های اسپرینکلر آتش نشانی و لوله کشی گاز در مناطق مسکونی و تجاری نیز استفاده می شود.

صنعت نفت و نفت برخی از بزرگترین و سودآورترین صنایع در جهان هستند که لوله های فولادی سیاه را به انتخاب های بسیار محبوبی برای نیازهای مختلف لوله کشی تبدیل کرده اند.

خلاصه

فولاد یک ماده بسیار متنوع است که می تواند به اشکال مختلفی از جمله لوله کشی شکل بگیرد. این نوع لوله های فولادی متناسب با نیاز صنایع مختلف بوده و بهترین راه را برای حمل و نقل و انتقال انواع مواد در اختیار آنها قرار می دهد. با شناسایی این انواع مختلف فولاد، می توانید نوع فولاد مناسب را برای صنعت یا پروژه ساخت و ساز بعدی خود بیابید.