تاتا یک برند بزرگ و بسیار عظیم و مشهور در کشور هند است؛ به‌طوری محال است یک شخص هندی بیابید که با این برند و تولیدات آن آشنایی نداشته باشد. در مورد مردم سایر نقاط جهان نیز، سوای فعالان عرصه تولید فولاد و آن بازار جذاب، طرفداران صنعت خودرو و ماشین‌سازی هم با این برند آشنایی دارند. تاتا در زمینه تولید خودرو نیز فعالیت گسترده‌ای داشته و خودروهایی را در تیراژ بالا تولید می‌کند.

تاریخچه شرکت تاتا استیل

هرچند هدف ما پرداختن به بخش خودروسازی آن نیست اما در حیطه مذکور نیز جایگاه ممتازی دارد. هندی‌ها در تلاش هستند تا در بازار فولاد آسیا که به سیادت چشم‌بادامی‌ها عادت دارد، جای ویژه‌ایی برای خود یافته و به یکی از مدعیان این عرصه تبدیل شوند. تاتا استیل به عنوان پرچمدار تولیدکنندگان فولاد در هند، تا حد زیادی توانسته در این زمینه موفق باشد.

تاریخچه شرکت تاتا استیل

تاتا استیل برخاسته از یک تاریخ غنی است. “جمشیدجی تاتا” که بسیاری او را پدر صنعت هند می‌دانند، با دستان خود این شرکت را در سال 1907 بنا نهاد؛ یعنی بیش از 113 سال قبل! البته شرکت در همان سال فولادی تولید نکرد و اولین محموله تولیدی آن در میانه سال‌های 1911 و 1912 از خط تولید خارج شد.

جنگ جهانی اول به همان میزان که برای مردمان جهان، با تلخی و شقاوت گره خورده بود، برای جمشیدجی و تاتا استیل شیرین بود! این شرکت توانست در گرماگرم سال‌های جنگ جهانی اول رشد انفجاری را تجربه کرده و تا سال 1939، یعنی آغاز جنگ جهانی بعدی، تقریباً به یک غول صنعتی در هند بدل شود.

همان رشد و پیشرفت با روندی مداوم ادامه یافت تا به امروز که این برند، به حاکم بلامنازع بازار هند تبدیل شده و در آسیا نیز از معدود رقبای چشم‌بادامی‌های شرق دور است.

تاتا استیل و برتری مطلق در صنعت فولاد هند

تاتا استیل و برتری مطلق در صنعت فولاد هند

تاتا استیل برترین تولیدکنندگان هندی فولاد است. تاتا استیل در هند رقیبان چندانی ندارد؛ تنها 5 تولیدکننده هندی توان تولید با تناژی بیش از 3 میلیون تن را دارند. اما در آسیا شدیداً در حال رقابت با کمپانی‌های هندی و چینی است.

تاتا استیل در آسیا توانسته پس از چینی‌ها، شرکت نیپون استیل ژاپن و پوسکو کره، در جایگاه هشتم قرار بگیرد؛ البته اگر رنکینگ جهانی را در نظر بگیریم، مقام این شرکت به رده نهم تنزل پیدا می‌کند. تناژ خروجی تاتا استیل در 4 سال اخیر به شرح زیر است:

  • در سال 2016 تناژ تولیدی 24.49 میلیون تن
  • در سال 2017 تناژ تولیدی 25.11 میلیون تن
  • در سال 2018 تناژ تولیدی 27.27 میلیون تن
  • در سال 2019 تناژ تولیدی 30.15 میلیون تن

هرچند بحران شیوع ویروس کرونا، دامن‌گیر این شرکت نیز شد، اما همچنان تاتا استیل ترازهای مالی را در سطح مثبت خود حفظ کرد. میزان سود خالص کاهش یافت اما همچنان رقم 300 میلیون دلار در برابر آن چشمک می‌زند! این در حالی است که برخی از رقبا همین سال مالی را با تراز منفی سپری کردند.

در نهایت باید اضافه کرد که مجموع دارایی‌های تاتا استیل(صرفاً بخش فولاد) بیش از 35 میلیارد دلار است!

اشتراک گذاری